FINANSEKREDYTYKupno mieszkania na kredyt – co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania na kredyt – co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania na kredyt – co warto wiedzieć?

Większość młodych Polaków i Polek marzy o własnym mieszkaniu. Jednak nieruchomości w Polsce wciąż drożeją i w obecnej sytuacji stosunkowo niewielu stać na ich zakup. Wzrosty cen dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, zwłaszcza w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Nie dziwi więc fakt, że większość osób marzących o własnych czterech kątach sięga po kredyt hipoteczny. Dlatego w dzisiejszym wpisie skupimy się na temacie kupna mieszkania na kredyt.

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Najpierw trzeba wyjaśnić pokrótce, czym jest kredyt hipoteczny. Otóż jest to rodzaj długoterminowego zobowiązania udzielanego przez bank na budowę lub zakup nieruchomości. Takim kredytem można sfinansować również zakup działki budowlanej, wykończenie lub remont domu/mieszkania, modernizację budynku, a nawet zakup garażu lub miejsca postojowego. Przy okazji warto wspomnieć, że osoby, które nie posiadają jeszcze własnej nieruchomości, mogą skorzystać z rządowego wsparcia w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Najważniejsze informacje na ten temat zawarte są w artykule https://www.creditspace.pl/mieszkanie-dla-mlodych/.

Kredyt hipoteczny wyróżnia się wysokimi kwotami, na jakie jest udzielany, oraz bardzo długim okresem spłaty wynoszącym nawet kilkadziesiąt lat (średnio 20-30 lat). Cechą charakterystyczną tego typu zobowiązania jest również to, że wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Hipoteka zabezpiecza wierzytelność banku pożyczającego pieniądze. Każdy kredytobiorca ma obowiązek spłacać raty zgodnie z harmonogramem ustalonym w umowie kredytowej. W przypadku opóźnienia w spłacie rat, dzięki instytucji hipoteki bank ma prawo zaspokoić swoje roszczenia poprzez ewentualną sprzedaż lub zastawienie nieruchomości w celu odzyskania środków.

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie bez księgi wieczystej?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kredyt hipoteczny jest zabezpieczony hipoteką. Powstaje ona w chwili, gdy dokonuje się wpisu do księgi wieczystej właściwej dla danej nieruchomości. Przeglądając nieruchomości na sprzedaż, możemy natknąć się na mieszkania bez księgi wieczystej. Czy w tej sytuacji możemy je kredytować? Tak, jednak istotne jest dokładne przeanalizowanie, czy nie ma przeszkód do założenia KW: https://www.creditspace.pl/mieszkanie-bez-ksiegi-wieczystej-a-kredyt/. Dopóki księga wieczysta nie istnieje, nie ma możliwości dokonania wpisu hipoteki.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny różni się od gotówkowego przede wszystkim faktem, że ten pierwszy jest celowy, podczas gdy drugi można wydać w wybrany przez siebie sposób. Kredyty hipoteczne najczęściej zaciągane są na zakup nieruchomości oraz budowę domu. Młodzi ludzie za pomocą pożyczonych środków spełniają swoje marzenia np. o posiadaniu własnego mieszkania.

Staranie się o kredyt na mieszkanie jest procedurą o wielu etapach. Aby sprawnie i bezproblemowo przejść przez cały ten proces, w pierwszej kolejności musimy zrozumieć wszystkie ważne warunki udzielania kredytu hipotecznego. Zanim bank udzieli klientowi kredytu, musi w pierwszej kolejności sprawdzić zdolność kredytową. Standardowo banki wymagają też, aby klienci zaciągający kredyt hipoteczny dysponowali odpowiednim wkładem własnym. Jest to kwota, którą kredytobiorca przeznacza na zakup nieruchomości. Banki mogą ustalać wysokość wkładu własnego indywidualnie. Jego wartość określa się procentowo w stosunku do wartości nieruchomości: creditspace.pl/jaki-trzeba-miec-wklad-wlasny/.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...