NIERUCHOMOŚCILuksusowy najem z powolną korektą po piku cenowym

Luksusowy najem z powolną korektą po piku cenowym

Luksusowy najem z powolną korektą po piku cenowym

Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku ceny najmu nieruchomości luksusowych na świecie osiągnęły szczyt.  Według indeksu śledzącego zmiany cen w tym segmencie rynku, Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, najem w 10* śledzonych miastach, na koniec drugiego kwartału 2022, podrożał o 11,3% w stosunku do końca czerwca 2021 roku, ale spadł z poziomu 11,9% osiągniętego w marcu 2022 roku.

Najważniejsze wnioski:

  • Nowy Jork prowadzi w rankingu najwyższych cen najmu nieruchomości luksusowych, ze wzrostem czynszów na poziomie 39%. Londyn jest na drugim miejscu z 27% wzrostem. Oba rynki prawdopodobnie odnotują jednak spadek popytu i wzrost podaży w nadchodzących miesiącach, co znajdzie odzwierciedlenie w korektach cen.
  • Ceny na nowojorskim Manhattanie wzrosły o 17% w stosunku do poziomu przed wybuchem pandemii COVID.
  • Singapur przesunął się na trzecie miejsce, a czynsze wzrosły tam o 15,3% w ujęciu r/r. Jako główną przyczynę wzrostu cen wskazuje się powrót emigrantów po otwarciu granic przez Singapur. Państwowe statystyki podają, że w mieście-państwie mieszka 656 tys. obcokrajowców.
  • Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może zwiększyć zarówno popyt, jak i podaż w sektorze wynajmu. Pogarszająca się przystępność cenowa na rynku sprzedaży skłoni niektórych kupujących do wynajmu, a przy mniejszej liczbie kupujących niektórzy sprzedający mogą stać się wynajmującymi.
  • Inwestorzy są również ukierunkowani na rynek najmu traktując to jako zabezpieczenie przed inflacją. W poprzednich cyklach czynsze mieszkaniowe okazały się bardziej odporne na zmiany rynkowe niż w przypadku innych typów nieruchomości, szczególnie w okresach ograniczonej podaży.

*Indeks śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monaco, Tokio, Auckland, Hong Kong.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...