INWESTYCJEMłodzi inwestorzy chcą odkrywać złoto

Młodzi inwestorzy chcą odkrywać złoto

Młodzi inwestorzy chcą odkrywać złoto

Młodzi inwestorzy chcą słuchać i wiedzieć więcej o złocie. Aż co czwarty (26,3%) Polak do 24. roku życia uważa, że warto inwestować w to aktywo – wynika z badań firmy Tavex. Co więcej, dużym zainteresowaniem cieszą się również nieruchomości – aż 53,9% młodych wskazało to dobro jako interesujące w kontekście inwestycji. Jakie jeszcze produkty inwestycyjne pokolenie Y i Z wybiera najchętniej? Czy stawia na odważne i ryzykowne strategie, czy jednak stabilny zysk w długiej perspektywie? Eksperci firmy Tavex odpowiadają na te pytania oraz wskazują skąd można czerpać aktualną wiedzę o pomnażaniu kapitału.

W co inwestować będąc młodym?

Możliwości inwestycyjnych na rynku jest bardzo dużo. W polskim społeczeństwie, według badania firmy Tavex, największą popularnością cieszą się lokaty, w które inwestuje aż 41,5% Polaków. Dalej w rankingu znajdziemy akcje (24,6%), fundusze inwestycyjne (23,1%) czy zakup nieruchomości (19,1%). Jednak będąc młodą osobą, dopiero wchodzącą na rynek pracy i odkładającą pierwsze, większe pieniądze, musimy liczyć się z ograniczoną wielkością kapitału.

Inwestycje w takie aktywa jak nieruchomości wiążą się z większymi kwotami, a w przypadku akcji na giełdzie konieczne jest posiadanie większej znajomości danego sektora, w którego akcjach planujemy ulokować nasze środki – mówi Aleksandra Olbryś, Analityk ds. Rynku Złota w Tavex. Mając niewielkie nakłady kapitału, dobrym punktem wyjścia będzie złoto, ponieważ jest to inwestycja, która przy aktualnej cenie tego metalu, pozwala na inwestowanie już od 200-300 złotych. Co więcej, można ją potraktować jako dodatkowe zabezpieczenie – dodaje.

Wartość złota, jako aktywa inwestycyjnego, dostrzegają młodzi do 24. roku życia. Co czwarta (26,3%) osoba z tej grupy wiekowej na pytanie „W co według Ciebie warto zainwestować?” wskazała właśnie „króla” kruszców. Sprzyja temu względnie niski próg wejścia w inwestycję, ale także możliwość ochrony kapitału w czasie pandemii. Podobnym zainteresowaniem złoto cieszy się w nieco starszej grupie wiekowej 25-34 lata (34,1%).

Przed podjęciem decyzji o inwestycji, konieczna jest odpowiedź na pytanie – czym jest dla nas inwestycja? Jeżeli myślimy o aktywach, które będą w stanie ochronić nasze pieniądze przed utratą wartości, a krótkoterminowy zysk nie jest dla nas priorytetem – złoto sprawdzi się w tej roli idealnie. W tym przypadku bardzo ważna jest kwestia systematyczności, ponieważ wyłącznie regularne inwestowanie małego kapitału w złoto może przynieść wymierne korzyści – tłumaczy Aleksandra Olbryś, Analityk ds. Rynku Złota w Tavex.  

Inwestycja dla wszystkich

Warto pamiętać, że w inwestowaniu wiek nie ma znaczenia. Gdy chcemy pomnażać swój majątek, czas często działa na naszą korzyść. Przykładowo w 2005 roku cena jednej uncji złota wynosiła ok. 1420 zł, a dziś za taką samą wagę fizycznego kruszcu zapłacimy ok. 7200 zł. Łatwo w tym wypadku policzyć, ile można było zyskać „trzymając” swoje środki w złocie.

Możliwości pozyskiwania wiedzy dotyczącej inwestowania jest bardzo dużo. Poczynając od najpopularniejszego źródła wśród młodych, czyli internetu, przez książki, czasopisma, wydarzenia tematyczne czy popularne w ostatnim czasie podcasty tłumaczące w prosty sposób zagadnienia, również te inwestycyjne. W szumie informacyjnym trzeba być uważnym, aby czerpać wiedzę z pewnych źródeł. Jeżeli chodzi o lokowanie kapitału bardzo ciekawe przedsięwzięcie jest organizowane co roku w Szkole Głównej Handlowej, pod nazwą Akademia Inwestowania Alternatywnego. Jest to świetny event skierowany do młodych inwestorów. Podczas prelekcji studenci mogą dowiedzieć się o innych możliwościach lokowania kapitału niż te powszechnie znane, jak lokaty, akcje czy obligacje. To także szansa na spotkanie inwestorów czy innych uczestników rynku i poznanie ich spojrzenia, podejścia do tematu inwestycji – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu firmy Tavex. Cieszę się, że co roku mam możliwość spotykania się ze studentami i dzielenia się wiedzą dotyczącą inwestycji w złoto. Widzimy potencjał w takich przedsięwzięciach, dlatego od kilku lat wspieramy wydarzenie będąc jego partnerem – tak też było w tym roku. Złoty kruszec, jak widać po ostatnich wynikach rynkowych, staje się coraz bardziej popularny i jego wartość dostrzega coraz więcej Polaków – co pokazują nasze badania – dodaje.

Umiejętności finansowe są ważne nie tylko dla inwestujących duże sumy. To osoby, które dysponują stosunkowo małym budżetem muszą bardziej ostrożnie nim zarządzać. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko oraz dywersyfikować portfel inwestycyjny. Zawsze warto przekalkulować przedsięwzięcie, niezależnie, czy stawiamy na rynek metali szlachetnych czy np. nieruchomości. Wskazane jest rozpoczęcie przygody z inwestowaniem od małych kwot i sprawdzenie, jaki będzie zwrot – pozwoli to ograniczyć stres związany z rozpoczęciem inwestycyjnej przygody.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...