BEZPIECZEŃSTWOModernizacja armii to nie tylko czołgi i rakiety

Modernizacja armii to nie tylko czołgi i rakiety

Modernizacja armii to nie tylko czołgi i rakiety

Modernizacja armii to jest proces, który musi składać się z wielu elementów – z wielu etapów i płaszczyzn. Wszystkie one są równie ważne – zarówno siły uderzeniowe, czyli artyleria, czołgi, rakiety. Ale równie ważne jest też dostarczanie tych rakiet i amunicji dla sił uderzeniowych. Równie ważne jest zapewnienie odpowiedniego rozpoznania celów dla środków ogniowych. Równie ważna jest komunikacja. Równie ważne jest zagłuszanie wrogiej komunikacji – czyli przeciwdziałanie np. dronom czy próbom przechwycenia łączności. To wszystko musi modernizować się w jednym momencie. Nie można pomijać zdolności logistycznych, zdolności rozpoznawczych – a faworyzować na przykład siły uderzeniowe. Armia jako całość to jest system – system pewnych możliwości, zdolności, kompetencji – które razem przyczyniają się do stworzenia dobrze działających sił zbrojnych.

– Na przykładzie w Polski widzimy, że intensywnie rozwija się u nas zdolności ofensywne, kupuje się czy deklaruje się zakupy różnego rodzaju uzbrojenia ofensywnego – jak np. czołgi, wyrzutnie rakiet, system artyleryjskie. Natomiast zapomina się o tym, że duża część żołnierzy wciąż wykorzystuje jako środki ochrony osobistej hełmy WZ67 – czyli stalowe, pamiętające jeszcze najzimniejszy okres zimnej wojny – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny portalu POLON.pl.

– Widać również problemy z wyposażeniem osobistym żołnierzy – takim jak kamizelki kuloodporne, buty, czy nawet rękawiczki taktyczne, które są wykorzystywane przez żołnierzy. To jest wielki problem i musimy mieć świadomość tego, że modernizacja armii nie może być oparta tylko zakupie czołgu. To musi być cały ekosystem, jaki jest tworzony wokół armii. Problemem oczywiście jest fakt, że na defiladach czy na zdjęciach, na materiałach promocyjnych kamizelka kuloodporna czy radiostacja nie robi takiego wrażenia na widzach, jak np. czołg czy zestaw artyleryjski. Problemem jest to, że o modernizacji armii w głównej mierze decydują politycy, którzy potem lubują się pokazywać w blasku fleszy na tle czołgów, wyrzutni, samolotów. Za to rzadko pokazują się na tle konkretnego żołnierza z konkretnym wyposażeniem osobistym. Kończy się to tym, że polscy żołnierze kupują za swoje prywatne pieniądze kamizelki z jakiś marketów. Żołnierze na granicy polsko-białoruskiej chodzą w wyposażeniu, które sami sobie kupowali i to nie zawsze jednolitym, nie zawsze najlepszym. Ale propagandowo możemy pokazać, że armia się rozbudowuje, że jest silna, że czołgów i artylerii nam nie zabraknie – wylicza Marszałkowski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...