BEZPIECZEŃSTWONawet 80 proc. ataków ransomware wymierzonych jest w MŚP

Nawet 80 proc. ataków ransomware wymierzonych jest w MŚP

Nawet 80 proc. ataków ransomware wymierzonych jest w MŚP

  • MŚP stanowią 90 proc. wszystkich firm – jest ich blisko 333 miliony na całym świecie. Małe i średnie przedsiębiorstwa na całym świecie stają się również coraz częstszymi ofiarami hakerów, a przeszło 60 proc wszystkich ataków typu ransomware jest wymierzona właśnie w nie.
  • Sytuacja jeszcze poważniej wygląda w przypadku Europy. Z danych udostępnionych przez Check Point Research wynika, że ponad 80 proc. ataków ransomware zagraża właśnie sektorowi MŚP.
  • Jak wskazuje rządowy portal GOV.pl, w 2021 roku aż 2/3 polskich firm doświadczyło cyberincydentu.

Cyberprzestępcy atakują tam, gdzie widzą potencjalny zysk. I choć największą skarbnicą danych i zasobów finansowych są zwykle potężne korporacje, to w Europie nawet 80 proc. ataków ransomware wymierzonych jest w sektor małych firm. Brak nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa zachęca hakerów to celowania właśnie w mniejsze firmy – ostrzegają eksperci Check Pointa.

MŚP stanowią 90 proc. wszystkich firm – jest ich blisko 333 miliony na całym świecie – wynika z danych Banku Światowego. Firmy te generują około 40 proc. PKB w gospodarkach wyłaniających się, co pokazuje jak kluczową rolę odgrywają w rozwoju gospodarczym. Małe i średnie przedsiębiorstwa na całym świecie stają się również coraz częstszymi ofiarami hakerów, a przeszło 60 proc. wszystkich ataków typu ransomware jest wymierzona właśnie w nie.

Sytuacja jeszcze poważniej wygląda w przypadku Europy. Z danych udostępnionych przez Check Point Research wynika, że ponad 80 proc. ataków ransomware zagraża właśnie sektorowi MŚP. Dlaczego? Większość z tych firm nie posiada odpowiednich systemów bezpieczeństwa, uznając zapewne, że cyberprzestępcy wolą skupiać się na najbogatszych korporacjach.

Tymczasem, jak wskazuje rządowy portal GOV.pl, w 2021 roku aż 2/3 polskich firm doświadczyło cyberincydentu, co oznacza, że 70% przedsiębiorstw spotkało się z sytuacją, która zagrażała bezpieczeństwu danych i systemów IT przedsiębiorstwa. Sami przedsiębiorcy oceniają swoją cyberodporność raczej nisko.

Wyniki badania opublikowanego w Check Point Software SMB Report 2022  i przeprowadzonego wśród ponad 1000 małych i średnich firm w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Singapurze, pokazują, że dwa z największych skutków, jakie cyberataki mają na małe i średnie firmy, obejmują utratę dochodów (28%) oraz utrata zaufania klientów (16%). Szkody jednak nie zawsze ograniczają się wyłącznie do przedsiębiorstw. Metody stosowane w cyberatakach wciąż ewoluują, prowadząc do tak zwanych ataków ransomware z podwójnym i potrójnym wymuszeniem, w których po żądaniu okupu wystosowanym do zaatakowanego przedsiębiorstwa hakerzy kontaktują się z firmami i osobami, których dane zostały przejęte, również oczekując gratyfikacji za ich niepublikowanie.

– Praca hybrydowa skomplikowała bezpieczeństwo MŚP, zwiększając zapotrzebowanie na prostą, skonsolidowaną platformę bezpieczeństwa. Coraz więcej firm chce inwestować w cyberbezpieczeństwo, aby chronić i napędzać rozwój biznesu – mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...