PRACA I KARIERANowy trend na rynku pracy. Rotacja pracowników wewnątrz firmy przybiera na znaczeniu

Nowy trend na rynku pracy. Rotacja pracowników wewnątrz firmy przybiera na znaczeniu

Nowy trend na rynku pracy. Rotacja pracowników wewnątrz firmy przybiera na znaczeniu

Większa rotacja wewnątrz firm, rozumiana jako awans, zmiana stanowiska, przekwalifikowanie czy pewnego rodzaju rozwój stanowiskowy – to nowy trend na rynku pracy – wynika z analiz firmy Randstad Poland. Pracownicy coraz bardziej doceniają awans i rozwój – zgodnie twierdzą eksperci.

Badanie EY Work Reimagined 2022 wskazuje, że co trzeci badany pracownik w Polsce (32 proc) chce elastyczności w sposobie świadczenia pracy, a co czwarty (25 proc) domaga się lepszej ścieżki kariery. Jednocześnie, pracodawcy są przekonani, że ich kadry chcą przede wszystkim zdobywać nowe umiejętności (tak twierdzi 37 proc), pracować w elastyczny sposób (36 proc) oraz oczekują poprawy ich ogólnego dobrostanu (32 proc).

Awans i rozwój to coraz bardziej istotny czynnik, decydujący o dalszym rozwoju kariery zawodowej. Badania Randstand Poland ujawniają, że brak rozwoju zawodowego został wskazany przez 43 proc. ankietowanych jako drugi (po wynagrodzeniu), najważniejszych czynnik decydujący o ewentualnej zmianie pracodawcy.  Według danych Pew Center Research ponad 60% amerykańskich pracowników, którzy w ubiegłym roku zrezygnowali z pracy, podało, że głównym powodem odejścia był brak możliwości rozwoju kariery. Badania przeprowadzone przez naukowców z MIT Sloan School of Management, New York University’s Stern School of Business oraz Revelio Labs wykazały, że rozwój kariery jest ponad dwukrotnie ważniejszy w utrzymaniu pracowników niż wynagrodzenie.

To, że wraz z oczekiwaniami rynku pracodawcy zaczną zmieniać swoją politykę, było oczywiste. Rotacja wewnętrzna pracowników: pozioma i pionowa wpisuje się na stałe w strategie firm na świecie i w Polsce. Przykładem może być polski oddział amerykańskiego koncernu Brown-Forman Polska (znany na rynku z takich marek jak Jack Daniel’s, Finlandia Vodka, Woodford Reserve), gdzie zaledwie w ciągu kilku miesięcy doszło do istotnych zmian – i możliwości rozwoju nowych kompetencji – na kluczowych stanowiskach zarządczych. Po tym, jak w październiku 2022 roku awansowano dyrektora generalnego polskiego oddziału (Bibiannę Konieczną-Sano) do globalnych struktur zarządczych, firma awansowała dyrektora sprzedaży (Filipa Popławskiego) na stanowisko dyrektora generalnego w Polsce, a eksperta sprzedaży (Sławomira Przywałę) na dyrektora działu i członka zarządu.

Kiedyś takie sytuacje stanowiły wyjątek, teraz to nowa rzeczywistość – podsumowują eksperci zarządzania zasobami ludzkimi. Awanse poziome i pionowe są istotne dla rozwoju zawodowego, umożliwiając pracownikom pozyskiwanie nowych umiejętności – podkreśla Nithya Vaduganathan, Dyrektor zarządzająca i partnerka w Boston Consulting Group oraz BCG Henderson Institute Fellow on the Future of Work.

Na poszukiwanie pracowników na stanowiska zarządcze pośród swojej kadry decydują się zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane dużą dynamiką panującą w firmie oraz rozbudowanymi strukturami, pozwalającymi na rozwój poziomy i pionowy. Na uwagę zasługują pracownicy z dłuższym stażem, sprawdzeni i znający wartości firmy, jednocześnie po cichu liczący na awans wewnętrzny. To ta grupa stanowi odpowiednich kandydatów do objęcia stanowisk menedżerskich. Awans wewnętrzny to nie tylko obniżenie kosztów rekrutacji, ale także dowód dla pracowników, że rozwój zawodowy w danej firmie jest możliwy. Taki awans znacząco wpływa także na relacje w pracy – podkreślają eksperci.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...