BIZNESRaportowanie niefinansowe i zmiany w Kodeksie Pracy: Debata o wyzwaniach dla MŚP

Raportowanie niefinansowe i zmiany w Kodeksie Pracy: Debata o wyzwaniach dla MŚP

Raportowanie niefinansowe i zmiany w Kodeksie Pracy: Debata o wyzwaniach dla MŚP

29 listopada 2024 r. gmach Senatu Rzeczypospolitej Polskiej stał się miejscem dyskusji o przyszłości sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce. Konferencja „Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian”, zorganizowana z inicjatywy Minister Agnieszki Majewskiej, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zgromadziła przedstawicieli środowisk biznesowych, naukowych, administracji publicznej oraz mediów. Wydarzenie objął patronatem honorowym Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, co nadało mu szczególną rangę.

Dzisiejsze spotkanie to przestrzeń, w której przedsiębiorcy, eksperci i przedstawiciele administracji mogą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne i gospodarcze. Dialog jest kluczem do rozwoju” – powiedziała Minister Agnieszka Majewska, witając uczestników wydarzenia. Dodała, że sektor MŚP to kręgosłup polskiej gospodarki, wymagający szczególnego wsparcia w obliczu nadchodzących zmian​.

W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch merytorycznych panelach dyskusyjnych, poświęconych istotnym wyzwaniom, przed jakimi stoi sektor MŚP.

Pierwszy panel „Raportowanie niefinansowe i jego wpływ na konkurencyjność sektora MŚP”, moderowany przez Krzysztofa Traczyka, Dyrektora Gabinetu Rzecznika MŚP i eksperta w zakresie ESG, zgłębił tematykę zrównoważonego rozwoju i jego wpływu na sektor przedsiębiorstw. „W dobie globalnych wyzwań ekologicznych, raportowanie niefinansowe staje się nie tylko wymogiem, ale również narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, które zrozumieją wagę zrównoważonego rozwoju, mogą odnieść sukces w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej” – zaznaczył Krzysztof Traczyk​.

W dyskusji wzięli udział: Justyna Wysocka-Golec Partnerka w KPMG Poland, ekspertka w zakresie ESG i dekarbonizacji, Agnieszka Wachnicka Wiceprezes Związku Banków Polskich, specjalistka w obszarze finansów i regulacji, Grzegorz Piątkowski – Prezes Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych, promotor innowacji i dialogu między biznesem a administracją oraz Adam Życzkowski Prezes Zarządu GTC LTD SP ZOO, przedsiębiorca i naukowiec

Eksperci zgodnie podkreślili, że raportowanie niefinansowe nie musi być postrzegane jako obciążenie, ale raczej jako szansa na rozwój i zyskanie zaufania klientów oraz inwestorów.

Drugi panel, moderowany przez Dagmarę Rybicką, rzecznika prasowego Biura Rzecznika MŚP, dotyczył zmian w Kodeksie Pracy i ich wpływu na rynek pracy w Polsce. „Zmiany prawne mogą stać się impulsem do uporządkowania rynku pracy, ale tylko pod warunkiem, że znajdziemy równowagę między interesami pracodawców i pracowników” – zauważyła Dagmara Rybicka, otwierając panel​. Wzięli w nim udział Joanna Torbé-Jacko Przewodnicząca Zespołu ds. Rynku Pracy, specjalistka w zakresie polityki migracyjnej, Minister Marcin Stanecki Główny Inspektor Pracy, ekspert prawa pracy i bezpieczeństwa zatrudnienia, Tomasz Olszówka Dyrektor Wydziału Prawno-Legislacyjnego Biura Rzecznika MŚP, autor działań upraszczających procedury prawne oraz Jacek Cieplak Wiceprezes Zarządu Pracodawców RP, promotor odpowiedzialnego zatrudnienia​. Eksperci omówili m.in. wpływ wprowadzenia nowych regulacji na ograniczenie „szarej strefy” oraz zagrożenia wynikające z możliwego wzrostu kosztów pracy. Zwrócono również uwagę na potrzebę dialogu i konsultacji społecznych, aby uniknąć rozwiązań niespójnych z realiami gospodarczymi.

Wypracowane podczas konferencji wnioski będą cennym wsparciem dla rozwoju mikro, małych i średnich firm w Polsce. Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i otwartość na dialog” – podkreśliła Minister Agnieszka Majewska na zakończenie wydarzenia. Zapowiedziała również, że kolejne edycje konferencji będą kontynuacją tej ważnej dyskusji.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...