czwartek, 6 maja, 2021
BEZPIECZEŃSTWOOszuści podszywają się pod Allegro

Oszuści podszywają się pod Allegro

-

Oszuści podszywają się pod Allegro

Przestępcy przygotowali interesującą kampanię spamową, która ma na celu wyłudzenie danych logowania do platformy Allegro.pl. Zachowaj czujność i nie daj dostępu do swojego konta. 

Oszuści rozsyłają e-maile, informujące o aktywowaniu usługi allegroSMART na miesiąc. Nieprawidłowa data w wiadomości, spowodowała, że wielu użytkowników od razu nabrało wątpliwości co do przesłanego e-maila. Niestety, jeżeli ofiara kliknęła przycisk “Aktywuj”, a następnie wpisała swoje dane logowania na fałszywej stronie Allegro to dane zostały przechwycone przez oszustów.

Po co im moje dane do konta?

Jeden z prawdopodobnych scenariuszy to taki, że oszuści potrzebują kont, aby wystawiać aukcje, z których prowadzone są transakcje poza platformą Allegro. Odbywa się to za pomocą fałszywych stron do zapłaty, np. łudząco przypominających PayU czy Dotpay. Następnie ofiara przenoszona jest do fałszywych stron bankowych, a po podaniu danych do logowania banku, następuje dopisanie numeru rachunku oszusta do zaufanych odbiorców, do których nie trzeba potwierdzać przelewów lub wysłanie wszystkich pieniędzy z konta. – tłumaczy Mikołaj Kowalski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w CyberRescue.

Co mam zrobić, gdy podam dane?

Przede wszystkim należy zmienić hasło do platformy Allegro, a także w innych serwisach, gdzie korzysta się z takiego samego hasła. Polecam również sprawdzić, czy oszust nie użył karty, która jest przypisana do konta lub opcji “Zapłać później”. Należy także zweryfikować w historii, czy nie została wystawiona aukcja w naszym imieniu – dodaje Mikołaj Kowalski.

Ważne jest, aby stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie tzw. “2FA”, zwracać uwagę na adres, z którego przysłano wiadomość e-mail, stosować menedżery haseł. Warto również regularnie aktualizować oprogramowania oraz system operacyjny i używać oprogramowania antywirusowego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...