BEZPIECZEŃSTWOPlanujesz wakacje na ostatnią chwilę? Hakerzy chcą to wykorzystać

Planujesz wakacje na ostatnią chwilę? Hakerzy chcą to wykorzystać

Planujesz wakacje na ostatnią chwilę? Hakerzy chcą to wykorzystać

Turyści znaleźli się na celowniku cyberprzestępców! W maju nawet 1 na 33 nowe witryny internetowe związane z wakacjami i turystyką okazały się złośliwe lub co najmniej podejrzane – ostrzegają eksperci Check Point Research. Hakerzy wykorzystują w swoich kampaniach popularne marki typu Booking.com lub Kayak. Należy uważać nie tylko na strony internetowe, ale również podejrzane e-maile.

Wraz z nadchodzącym latam niektórzy wciąż planują długo wyczekiwane wakacje. Jednak, pomimo rosnących emocji związanych z rezerwacją lotów i zakwaterowania, ważnym jest zachowanie czujności w obliczu rosnącej fali zagrożeń cybernetycznych, których celem są… urlopowicze. – Do wakacji przygotowują się również hakerzy, którzy szukają i wykorzystują luki w zabezpieczeniach czy uruchamiają oszustwa typu phishing, publikując złośliwe strony internetowe mające na celu kradzież danych osobowych – ostrzegają eksperci Check Point Software Technologies.

Zagrożenia cybernetyczne związane z letnimi wakacjami: uważaj na fałszywe domeny

W maju 2024 r. Check Point Research (CPR) wykryła znaczny wzrost liczby oszustw cybernetycznych związanych z latem i wakacjami, co ukazuje jak ważne jest aktywnee chronienie danych osobowych. Analitycy zaobserwowali m.in. wzrost nowo utworzonych domen. Spośród 25 668 nowo zarejestrowanych domen niemal 780 było złośliwych lub co najmniej podejrzanych!

Część z nich podszywa się pod witryny znanych marek turystycznych, próbując oszukać użytkowników w celu wprowadzenia danych logowania. To z kolei może prowadzić do kradzieży danych osobowych.

Specjaliści Check Pointa podkreślają, że należy uważać również na wiadomości e-mail. Cyberprzestępcy uruchomili kampanie phishingowe, które mają udawać newslettery zaufanych firm. Jedna z tego typu akcji, zaobserwowana w maju 2024 r., opierała się o wiadomości o temacie „Faktura Booking.com 3255753442”. Załącznik w formacie PDF o nazwie „Faktura-3255753442.pdf”, który po otwarciu wydawał się nie działać poprawnie, zawiadamiał, że czytnik nie jest obsługiwany, a jednocześnie następowało przekierowanie do złośliwej witryny internetowej. Ta pobierała dwa szkodliwe pliki JavaScript, natomiast użytkownik – dla niepoznaki – przekierowywany był na stronę Booking.com. Pliki z kolei instalowały na komputerze złośliwe oprogramowanie AgentTesla.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...