sobota, 31 października, 2020
UBEZPIECZENIA Polacy opracowali pierwszą na świecie sztuczną inteligencję do szacowania ryzyka w ubezpieczeniach

Polacy opracowali pierwszą na świecie sztuczną inteligencję do szacowania ryzyka w ubezpieczeniach

-

Polacy opracowali pierwszą na świecie sztuczną inteligencję do szacowania ryzyka w ubezpieczeniach

Polska firma Quantee rozwija innowacyjną platformę, która pozwoli na wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w szacowaniu ryzyka. Przetworzone przez nią dane pomogą dokładniej ocenić i przewidzieć zagrożenia. Rozwiązanie zrewolucjonizuje branżę ubezpieczeniową.

Opracowywane przez Quantee narzędzie ActuAI będzie pierwszą na świecie platformą wykorzystującą sztuczną inteligencję do optymalizacji różnych procesów w szacowaniu ryzyka. Do tej pory zajmowały się tym głównie zespoły ludzkie, ze względu na nieufność do AI – 67% liderów w biznesie w badaniu PwC stwierdziło, że automatyzacja i sztuczna inteligencja obniżą w najbliższym czasie poczucie bezpieczeństwa ich interesariuszy.

Głównym problemem związanym z brakiem zaufania do szacowania ryzyka przez sztuczną inteligencję jest brak możliwości prześledzenia jej procesu decyzyjnego, a tym samym zbadania, na jakiej podstawie wydała ona daną rekomendację i czy nie popełniła błędu. Tak wrażliwy obszar wymaga pełnej transparentności i zrozumienia wszystkich etapów podejmowania decyzji.

Odpowiedzią na ten problem są wykorzystywane w platformie ActuAI wizualizacje procesów decyzyjnych, algorytmy automatycznego uczenia maszynowego oraz Explainable AI (XAI). Te ostatnie pozwalają między innymi na wyjaśnianie skomplikowanych decyzji, które podjęła czarna skrzynka, będąca algorytmem sztucznej inteligencji. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia klienta ubezpieczeniowego, RODO czy regulatora finansowego.

– Duża część zespołu Quantee jest właśnie aktuariuszami, którzy zauważyli, że większość tradycyjnej matematyki i procesów da się zastąpić AI. Branże związane z aktuariatem, takie jak np. sektor ubezpieczeń, rok do roku zwiększają inwestycje w wykorzystanie sztucznej inteligencji, jednak głównie do poprawy obsługi klienta. Tymczasem, szacowanie ryzyka to podstawa działalności każdego ubezpieczyciela, dlatego naturalne wydawały się inwestycje w ten obszar. Oprócz konieczności zatrudnienia interdyscyplinarnego zespołu z kompetencjami w tzw. data science i wdrożenia nowych systemów IT dużą barierą okazało się zaufanie do sztucznej inteligencji. ActuAI skutecznie odpowiada na te problemy – mówi Dawid Kopczyk, CEO Quantee.

Rozwiązanie Quantee jest dedykowana dla branży ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Algorytmy pozwolą m.in. na wycenę produktów ubezpieczeniowych i predykcję szkód czy analizę współczynnika rezygnowalności. Zostaną one udostępnione za pośrednictwem platformy ActuAI w różnych modelach firmom w Polsce i w Europie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...