niedziela, 6 kwietnia, 2025

Polska gospodarka przyspiesza, ale wyzwań nie brakuje. Nvidia nie spełnia wygórowanych oczekiwań inwestorów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Krajowa gospodarka wrzuca drugi bieg, są i powody do zmartwień. Nvidia lepiej od oczekiwań, ale dla rozgrzanych inwestorów to nadal zbyt mało. EUR/USD testuje wsparcie na poziomie 1,11, o 14 dane inflacyjne z Niemiec.

Czołówka europejska

Dzisiejsze dane PKB za II kwartał z rodzimej gospodarki wypadły okazale. Wzrost z 2% do 3,2% r/r jest naprawdę imponujący i plasuje Polskę w pierwszej czwórce naszego kontynentu. W tym okresie jeszcze lepszą dynamikę pokazał Cypr, Chorwacja i Dania. Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach i patrząc głębiej w odczyt, możemy czuć jednak niepokój. Nasz wzrost gospodarczy oparty jest w głównej mierze na konsumpcji (co może dziwić w otoczeniu wysokich stóp procentowych), która wzrosła do poziomu 4,7% r/r i jest zdecydowanym motorem napędowym. Blado wypadają inwestycje, a nawet saldo bilansu handlowego, gdzie eksport nie jest wyróżnikiem. Czy więc wzrost gospodarczy na tak wysokich poziomach jest zagrożony w kolejnych miesiącach? Można by powiedzieć i tak i nie, z jednej strony mamy realny wzrost wynagrodzeń (dynamika płac vs inflacja), z drugiej kłopoty naszego największego partnera handlowego będą rzutować na spadek zamówień po naszej stronie, patrząc szerzej na zmniejszenie eksportu. Dla złotego dane były bez wpływu, gdyż notowania przebiegają pod dyktando tego, co dzieje się na EUR/USD.

Nadal za mało

Jak czasami oczekiwania rynkowe są rozdmuchane, może świadczyć sytuacja związana z wynikami spółki Nvidia. Mimo że wyniki były fantastyczne i przerosły oficjalne oczekiwania, to doszło do sytuacji, w której spółka straciła na wartości po publikacji. Może to tylko świadczyć o tym, że chciano jeszcze więcej, czegoś spektakularnego, i stąd to rozczarowanie. Ostatnie wzrosty na Wall Street stanęły więc pod znakiem zapytania, bo w końcu opierały się one na trendzie wykorzystywania sztucznej inteligencji, a spółka Nvidia można powiedzieć dostarcza do tego sprzęt. Wczoraj więc doszło do realizacji zysków na notowaniach tej drugiej co do kapitalizacji spółki świata i wcale nie powiedziane, że dzisiaj nie wrócimy do wzrostów. W końcu inwestorzy na chłodno przekalkulują, że spółka ma się świetnie, ma olbrzymią ilość gotówki, a świat już dawno obrał kierunek, w którym Nvidia będzie miała palmę pierwszeństwa.

Dane o inflacji z Niemiec

Na głównej parze walutowej świata mamy kontynuację trendu spadkowego i test wsparcia na poziomie 1,11. Wydaje się jednak, że tym razem nie jest to kwestia mocniejszego USD, a raczej słabości wspólnej waluty. Jest to pokłosie ustawiania się pod dane inflacyjne z Niemiec. Oficjalne publikacje o 14, ale spływają już wyniki z kolejnych landów i trzeba przyznać, że są one niższe niż oczekiwania, co powoduje, że pojawia się w głowach inwestorów scenariusz cięcia stóp przez EBC na posiedzeniu 11 września i tym samym euro ma pod górkę. Dzisiaj jeszcze o 14.30 dane PKB z USA, ale jest to rewizja, więc nie możemy oczekiwać większej zmienności. Wydaje się, że ważniejszy będzie jutro odczyt inflacji PCE z USA. Krajowa waluta jest nieco w defensywie, niemniej jednak na ten moment EUR/PLN utrzymuje się poniżej ważnego oporu na poziomie 4,30.

Autor: Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Awersja do ryzyka uderza w giełdy, złoto znów bije rekordy

Giełdy solidarnie uginają się pod presją nadchodzącej wojny handlowej....

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Polscy inwestorzy zachowują zimną krew – tylko 12% sprzedaje w czasie rynkowych zawirowań

Tylko 12 proc. inwestorów indywidualnych reaguje na zmienność...

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

Podobne tematy

Branża TSL apeluje do Prezydenta: nowelizacja małej ustawy sankcyjnej może sparaliżować eksport

Przedstawiciele branży TSL są zaniepokojeni nowelizacją tzw. małej ustawy...

Bio Planet rośnie – 2025 rok zapowiada się obiecująco dla lidera żywności ekologicznej

Początek 2025 roku przyniósł Bio Planet kolejne dobre wyniki....

Europa musi przygotować się na rosnącą falę cyberataków. Polska na czele stawki

Europa staje w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. W 2024...

PLN pod presją. EUR/USD coraz bliżej parytetu – dolar nie zwalnia

Dzisiaj na rynku obserwowaliśmy nerwową reakcję na cła nałożone...

Plany Trumpa budzą niepokój w branży TSL – sektor przygotowuje się na trudne czasy

Zapowiadane przez Donalda Trumpa radykalne zmiany w polityce celnej...

Kurs dolara rośnie – niepewność na rynkach sprzyja USD

Kończy się burzliwy miesiąc i burzliwy tydzień. W ostatnich...

Branża leasingowa w Polsce rośnie

Firmy leasingowe udzieliły finansowania na kwotę 110,5 mld...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie