GIEŁDA I INWESTYCJEĆwierć miliona aktywnych rachunków maklerskich w Polsce

Ćwierć miliona aktywnych rachunków maklerskich w Polsce

Ćwierć miliona aktywnych rachunków maklerskich w Polsce

Na koniec czerwca 2024 roku liczba rachunków maklerskich w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 1,798 mln, z czego 1,679 mln to rachunki internetowe. Aktywne rachunki, których liczba wzrosła do 246 tysięcy, osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat (rdr). Warszawska Giełda, przyciągająca zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów, odnotowała również historyczne maksimum w udziale inwestorów zagranicznych, który sięgnął 67%.

  • Udział zagranicznych inwestorów w obrotach akcjami na Głównym Rynku GPW odnotował rekordowy poziom 67%
  • Na rynku alternatywnym największą rolę nadal odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni z 84% udziałem
  • O 4 p.p. wzrósł udział inwestorów zagranicznych w handlu kontraktami terminowymi w Warszawie

Inwestorzy na rynku kapitałowym

Giełda prezentuje wyniki najnowszego badania dotyczącego udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach giełdowych oraz aktywności Polaków na rynku kapitałowym. Według danych z biur maklerskich, liczba internetowych rachunków inwestycyjnych wyniosła 1,679 mln, co stanowi 95% wszystkich rachunków maklerskich. Z kolei według danych KDPW na koniec I połowy 2024 roku liczba wszystkich rachunków maklerskich osiągnęła najwyższy poziom w historii tj. 1,798 mln.

Zainteresowanie giełdą znalazło swoje przełożenie również na aktywne konta. Liczba aktywnych rachunków, które odzwierciedlają faktyczne zaangażowanie inwestorów na rynku, osiągnęła 246 tysięcy – najwyższy poziom od 12 lat (rok do roku). Takie wyniki świadczą o ożywieniu rynku kapitałowego w Polsce oraz wskazują na rosnące zaufanie do giełdy.

– Wzrost liczby rachunków internetowych do 1,679 mln, stanowiących 95% wszystkich rachunków inwestycyjnych, odzwierciedla dynamiczny rozwój cyfryzacji na polskim rynku kapitałowym. Coraz większa liczba inwestorów indywidualnych korzysta z nowoczesnych narzędzi do zarządzania swoimi inwestycjami, co świadczy o rosnącej świadomości i zaangażowaniu Polaków w aktywne uczestnictwo na giełdzie. To pozytywny trend, który wspiera rozwój rynku oraz dostępność inwestycji dla szerszego grona uczestników – mówi Arkadiusz Detyniecki, Dyrektor Działu Notowań GPW.

Aplikacja GPW w liczbach

Aplikacja mobilna GPW umożliwia śledzenie notowań z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych bezpośrednio na telefonie lub tablecie. Dzięki niej każdy posiadacz z systemem iOS lub Android może na bieżąco monitorować swoje inwestycje oraz aktualne wydarzenia rynkowe. Aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, co umożliwia szerokiemu gronu użytkowników korzystanie z jej funkcji.

Od momentu wdrożenia pierwszej wersji aplikacja GPW została pobrana ponad 200 tysięcy razy, z czego około 70 tysięcy urządzeń miało ją zainstalowaną na stałe w ostatnim czasie. Każdego miesiąca z aplikacji aktywnie korzysta około 30 tysięcy użytkowników, co świadczy o jej popularności i przydatności w śledzeniu polskiego rynku kapitałowego.

Główny Rynek GPW

Na Głównym Rynku akcji GPW największy udział w obrocie już od lat generują inwestorzy zagraniczni. W I połowie 2024 roku wyniósł on 67%, o 2 p.p. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Był to jednocześnie najwyższy udział w pierwszym półroczu w ciągu ostatnich 11 lat. Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 14% obrotów, co stanowiło spadek o 3 p.p. w stosunku do poprzedniego roku. Krajowi inwestorzy instytucjonalni wygenerowali 19% obrotów, o 1 p.p. więcej niż w I połowie 2023 roku. W I półroczu 2024 roku wśród krajowych instytucji na pierwszym miejscu były inne podmioty instytucjonalne z udziałem na poziomie 31,0%, na drugim miejscu z wynikiem 23,3% znaleźli się animatorzy oraz na trzecim miejscu uplasowały się TFI (16,7%).

– Rekordowy udział zagranicznych inwestorów na Głównym Rynku GPW w I połowie 2024 roku to wyraźny sygnał rosnącego zaufania międzynarodowego kapitału do polskiego rynku. Z danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) wynika, że warszawska giełda zanotowała jeden z najwyższych wzrostów obrotów akcjami w Europie, osiągając wzrost o 43,9% rok do roku. Na Głównym Rynku obroty sesyjne sięgnęły 88,4 mld zł, co stanowi najlepszy wynik od ponad dwóch lat. Równocześnie, wzrost aktywności inwestorów indywidualnych na rynku kontraktów terminowych pokazuje, że Polacy coraz śmielej korzystają z zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych – dodaje Arkadiusz Detyniecki.

NewConnect

Na rynku NewConnect największą rolę od lat odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W I połowie tego roku odpowiadali za 84% obrotów, co stanowi spadek o 1 p.p. rdr. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 8% obrotów, o 2 p.p. więcej niż przed rokiem. Instytucje krajowe również odpowiadały za 8% obrotów, o 1 p.p. mniej niż w I połowie 2023 roku. Wśród inwestorów instytucjonalnych handlujących na NewConnect w I półroczu 2024 roku 44,3% udziału w obrocie osiągnęli animatorzy. Firmy wygenerowały 31,9%, a inne podmioty instytucjonalne 14,3%.

Rynek Instrumentów Pochodnych

W I połowie 2024 roku udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 30% (-2 p.p. rdr). Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 40% udziału w obrotach kontraktami, czyli o 4 p.p. więcej niż przed rokiem. Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych spadł w I półroczu bieżącego roku do 30% (-2 p.p. rdr).

W I połowie 2024 roku udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów opcjami kształtował się na poziomie 62% (+22 p.p. rdr), co było rekordowym wynikiem od 2012 roku. Natomiast udział inwestorów zagranicznych w handlu opcjami spadł o 14 p.p. do poziomu 21%, podobnie jak spadł udział inwestorów instytucjonalnych do 17% (-2 p.p. rdr).

Catalyst

Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst wzrósł o 2 p.p. rdr do 40% w I połowie 2024 roku. Udział inwestorów zagranicznych pozostał na tym samym 1% poziomie. Spadł natomiast udział inwestorów instytucjonalnych do 59% (-2 p.p. rdr).

W 2021 r. GPW zmieniła sposób pozyskiwania danych do wyliczania udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach giełdowych. Obecnie informacje te pochodzą ze zleceń maklerskich przekazywanych do systemu

transakcyjnego Giełdy. Z tego względu modyfikacji uległ sposób agregowania i prezentacji danych dotyczących struktury procentowej krajowych inwestorów indywidualnych. Informacje o liczbie rachunków internetowych pochodzą z ankiet wysyłanych przez GPW do krajowych domów maklerskich. Natomiast informacja o liczbie aktywnych rachunków inwestycyjnych pochodzi z systemu transakcyjnego Giełdy – jest to liczba rachunków, z których w badanym okresie złożono co najmniej jedno zlecenie na GPW.

Szczegółowe wyniki badania dotyczącego udziału inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi zostały opublikowane na stronie internetowej GPW: https://www.gpw.pl/analizy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...