GIEŁDA I INWESTYCJEZalety i wady inwestowania w CFD

Zalety i wady inwestowania w CFD

Zalety i wady inwestowania w CFD

Ostatnie lata to czas dużych zmienności na rynkach finansowych. Nic więc dziwnego, że swoich sił próbuje coraz więcej inwestorów. Jedną z popularnych klas aktywów są kontrakty CFD, które kuszą wielu początkujących. Jak to jednak z nimi jest? Czy to szansa na szybki zarobek, a może niemal pewna strata kapitału? Przedstawiamy zalety i wady tej formy inwestowania.

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że kontrakty CFD są przeznaczone dla konkretnej grupy odbiorców. Mowa o osobach, które swoją strategię inwestycyjną opierają na krótkoterminowym, aktywnym inwestowaniu i są gotowe przyjąć dużą zmienność rynków finansowych. Natomiast z pewnością nie sprawdzą się one w przypadkach długoterminowego inwestowania wśród osób szukających minimalizacji ryzyka utraty kapitału.

Czym są kontrakty CFD?

CFD, a konkretnie Contracts for Difference, to finansowe instrumenty pochodne, które pozwalają inwestorom spekulować na zmianach cen aktywów bez potrzeby posiadania tych aktywów fizycznie. Inwestor zawiera umowę z brokerem na wymianę różnicy między aktualną ceną instrumentu bazowego a jego ceną w przyszłości. W ten sposób można zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen aktywów.

Popularność CFD wśród inwestorów indywidualnych wzrosła ze względu na możliwość handlowania szeroką gamą instrumentów finansowych przy relatywnie niskich kosztach początkowych i wysokiej elastyczności. Opis możliwości inwestycyjnych z wykorzystaniem kontraktów CFD brzmi zachęcająco, jednak do decyzji wejścia w ten świat należy podejść odpowiedzialnie. Statystyki są nieubłagane i wynika z nich, że znaczna część inwestorów handlujących CFD traci. Dlatego należy dobrze rozważyć zalety i wady tejże inwestycji.

Zalety inwestowania w CFD

Jedną z głównych zalet inwestowania w CFD jest możliwość osiągania zysków niezależnie od kierunku ruchu cen aktywów. Inwestorzy mogą zajmować pozycje długie, jeśli spodziewają się wzrostu cen, lub krótkie, jeśli przewidują spadek cen. Pozycja długa oznacza zakup kontraktu CFD z nadzieją, że cena aktywu bazowego wzrośnie. Jeśli cena rzeczywiście wzrośnie, inwestor może sprzedać kontrakt z zyskiem. Z kolei pozycja krótka polega na sprzedaży kontraktu CFD w oczekiwaniu, że cena aktywu bazowego spadnie. W przypadku spadku ceny inwestor może odkupić kontrakt po niższej cenie, realizując zysk.

Inną z zalet inwestowania w kontrakty CFD jest szeroki dostęp do różnych rynków finansowych, w tym akcji, ETF-ów, indeksów, surowców, walut, a nawet kryptowalut. Szeroki dostęp do różnych rynków i aktywów pozwala inwestorom testować różnego rodzaju strategie inwestycyjne oraz szukać tej najodpowiedniejszej dla siebie. Co więcej, warto wybrać brokera, który oferuje szeroki wybór instrumentów CFD, bowiem rynki finansowe są niezwykle dynamiczne i szansa inwestycyjna może zdarzyć się w każdym momencie. Przykładowe zestawienie brokerów CFD można znaleźć na stronie: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich

Częstą zaletą wymienianą przez inwestorów handlujących kontraktami CFD jest możliwość potencjalnych znacznych zysków przy stosunkowo niskim kapitale początkowym. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej, tzw. lewara, która pozwala inwestorom na kontrolowanie większych pozycji niż ich rzeczywisty kapitał. Na przykład inwestor z kapitałem 1 000 USD może dzięki lewarowaniu 1:10 otworzyć pozycję o wartości 10 000 USD. Jeśli cena aktywu wzrośnie o 5%, wartość pozycji wzrośnie do 10 500 USD, co oznacza zysk w wysokości 500 USD, czyli 50% pierwotnego kapitału. Jednak należy pamiętać, że to wszystko działa również w drugą stronę – jeśli cena aktywu spadnie o 5%, strata wyniesie 500 USD, co oznacza utratę połowy kapitału początkowego.

Wady inwestowania w CFD

Największą wadą inwestowania w kontrakty CFD jest stosunkowo duża bariera wejścia. Chcąc być świadomym inwestorem, należy poświęcić dużo czasu na odpowiednie przygotowanie pod względem merytorycznym. Handel CFD wymaga solidnej wiedzy o rynkach finansowych, narzędziach analitycznych i strategiach inwestycyjnych. Inwestorzy muszą być dobrze zorientowani w analizie technicznej i fundamentalnej, aby podejmować odpowiedzialne decyzje inwestycyjne. Dobrą informacją może być to, że najlepsi brokerzy oferują swoim klientom za darmo duże zasoby wiedzy oraz kursów.

Do wad kontraktów CFD należy również zaliczyć fakt, iż są to produkty przeznaczone wyłącznie do krótkoterminowych inwestycji. Zajęta pozycja jest automatycznie zamykana po roku od jej otwarcia, dlatego ważne jest jej regularne monitorowanie, aby zamknąć ją w dogodnym dla inwestora momencie. Dodatkowo, utrzymywanie pozycji w CFD wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak swapy. Swapy to dzienne opłaty, które można porównać do oprocentowania pożyczki, wykorzystywanej do inwestowania z dźwignią u brokera. W rezultacie, przy niewielkiej zmienności instrumentu, zyski z inwestycji w dłuższym okresie mogą być wątpliwe.

Paradoksalnie, jednym z minusów handlu CFD jest wykorzystanie dźwigni finansowej, która może działać jak miecz obosieczny. Niedoświadczony inwestor, zwiedziony perspektywą dużych zysków, może ponieść znaczne straty, jeśli cena instrumentu bazowego pójdzie w przeciwnym kierunku niż przewidywał. Dlatego, szczególnie przy inwestycjach krótkoterminowych, warto zapoznać się z metodami zabezpieczania pozycji, takimi jak zlecenia obronne Stop Loss i Take Profit.

Czy warto inwestować w CFD?

Nie ma jednej odpowiedzi dotyczącej tego, czy warto inwestować w kontrakty na różnicę cen. Każdy z inwestorów powinien indywidualnie zapoznać się z zaletami, jak i wadami tej klasy aktywów. Najważniejsze jednak, aby na rynkach finansowych postępować w pełni odpowiedzialnie, bowiem nie ma na nich instrumentu, który będzie gwarancją zysku. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem powinno się rozważyć różne strategie inwestycyjne, znaleźć odpowiednią platformę inwestycyjną oraz określić swoje możliwości finansowe i apetyt na ryzyko.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...