piątek, 4 kwietnia, 2025

Polska prezydencja w Unii Europejskiej musi wykorzystać szansę na wzmocnienie konkurencyjności cyfrowej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wiodące firmy z branży technologicznej apelują, w kontekście objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, o wykorzystanie szansy na przyspieszenie cyfryzacji w Europie oraz przywrócenie jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Sześciomiesięczna polska prezydencja rozpocznie się w styczniu 2025 roku, w momencie objęcia urzędów przez nowych komisarzy europejskich. Odegra ona znaczącą rolę w kształtowaniu politycznej agendy oraz wyznaczaniu priorytetów na kolejną kadencję Komisji Europejskiej.

Ericsson, IBM, Intel, Nokia i Vodafone apelują przed dzisiejszym spotkaniem z Dariuszem Standerskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, ambasadorami i przedstawicielami Urzędu Komunikacji Elektronicznej o wprowadzenie nowego podejścia w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji, zachęcającego do inwestycji w sektor cyfrowy.

Polityczny impet nabiera tempa po raportach byłych premierów Włoch, Enrico Letty i Mario Draghiego. Apelują oni o zmiany mające na celu poprawę słabnącej konkurencyjności Unii Europejskiej. Raporty ostrzegają, że UE pozostaje w tyle za USA i Chinami w wielu kluczowych aspektach.

Do obszarów wymagających pilnych działań zalicza się inwestycje w badania, rozwój infrastruktury cyfrowej, w tym sieci 5G i światłowodowych, oraz rozwój wschodzących technologii, takich jak sztuczna inteligencja.

Firmy Ericsson, IBM, Intel, Nokia i Vodafone ponownie wezwały dziś decydentów do skupienia się na kluczowych obszarach, które mogą zwiększyć konkurencyjność UE dzięki technologii.

  1. Umieszczenie transformacji cyfrowej w centrum strategii konkurencyjności przemysłowej Europy

Promowanie zielonej i cyfrowej transformacji we wszystkich sektorach przemysłu, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz usługach publicznych, aby zwiększyć produktywność, poprawić jakość usług i przyspieszyć dekarbonizację. Te dwie równoległe transformacje, napędzane zaawansowaną i zaufaną łącznością, będą kluczowe dla wzmocnienia konkurencyjności Europy i wsparcia jej technologicznego przywództwa.

  1. Przyspieszenie rozwoju prawdziwego Jednolitego Rynku Cyfrowego

Skupienie się na tym, aby obowiązujące przepisy działały na rzecz gospodarki cyfrowej oraz na podejściu, które w pierwszej kolejności promuje inwestycje i innowacje, z naciskiem na uproszczenie, przewidywalność i skuteczne wdrażanie przepisów.

  1. Zachęcanie do inwestycji w zaawansowaną łączność

Zaawansowana infrastruktura łączności, taka jak 5G i światłowody, będzie kluczowa dla wsparcia cyfrowej transformacji Europy oraz realizacji jej celów związanych z neutralnością klimatyczną. Reforma polityki konkurencyjnej i regulacyjnej powinna koncentrować się na zachęcaniu do inwestycji, umożliwiając skalowanie działań oraz wzmacniając najlepsze praktyki w całej UE w zakresie wyceny i licencjonowania pasma radiowego. Należy zatem priorytetowo potraktować stworzenie nowoczesnych, odpowiednio dostosowanych ram regulacyjnych poprzez rozwój nowego Aktu o Sieciach Cyfrowych (Digital Networks Act).

  1. Tworzenie polityk sprzyjających zaufaniu i rozwojowi partnerstw

Ramy polityczne muszą zapewniać równowagę pomiędzy solidnym prawodawstwem a środowiskiem budującym zaufanie, które umożliwia firmom odpowiedzialny rozwój i osiąganie sukcesów w Europie, także poprzez handel, rekrutację i badania. Współpraca z długoletnimi, zaufanymi partnerami, w tym z partnerami transatlantyckimi, jest kluczowa dla wspierania pozytywnego środowiska biznesowego.

  1. Zapewnienie, że Europa będzie gotowa czerpać korzyści z technologii kwantowych i AI

Decydenci powinni przygotować Europę na erę kwantową, promując wczesne eksperymenty z zastosowaniami przemysłowymi i wdrożeniem tych technologii, wspierając odporne łańcuchy dostaw oraz zachęcając sektor prywatny do inwestowania w Europie. Należy również skupić się na przygotowaniu kluczowej infrastruktury do migracji na standardy odporne na technologie kwantowe w ramach planowania polityki cyberbezpieczeństwa – obszary te wymagają szczególnego i zwiększonego wsparcia w zakresie badań i rozwoju.

U progu nowej kadencji Komisji Europejskiej, polska prezydencja w UE ma wyjątkową szansę, aby przyspieszyć postęp Europy w tych obszarach. Ericsson, IBM, Intel, Nokia i Vodafone z dużymi nadziejami oczekują na współpracę z Polską w realizacji tych ambitnych celów.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trump igra z ogniem. Europejscy przedsiębiorcy obawiają się efektu domina

- Wolny handel jest wartością dla gospodarki priorytetową. Unia...

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Trump uderza cłami. Giełdy nurkują, inflacja w USA może wystrzelić

Wyczekiwany przez rynek Dzień Wyzwolenia nie przyniósł dla inwestorów...

Zasięg Mentzena eksploduje po wywiadzie u Stanowskiego. Trzaskowski na czele w tradycyjnych mediach

Największy zasięg w  mediach tworzonych przez dziennikarzy zdobył Rafał...
00:04:45

Wieś w Polsce się starzeje i wyludnia. Czy cyfrowe usługi mogą ją uratować?

Polska wieś – choć teoretycznie notuje stabilne liczby pod...

Podobne tematy

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Efektywność energetyczna i ESG w nieruchomościach: kluczowe trendy na 2025 rok

Zwiększanie efektywności energetycznej oraz liczenie i obniżanie śladu węglowego...

Lennart Zipfel nowym dyrektorem finansowym FREENOW – zastąpi Johannesa Prantla

Lennart Zipfel został mianowany nowym dyrektorem finansowym (CFO)...

IBM i Palo Alto Networks: Fragmentacja rozwiązań cyberbezpieczeństwa osłabia organizacje

Nowe globalne badania przeprowadzone przez IBM Institute for Business...

Google wspiera startupy medyczne – rusza nabór do Growth Academy: AI for Health

Google for Startups ogłasza nabór do kolejnej edycji programu...

Tworzywa sztuczne w erze cyrkularności. Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł?

Przemysł tworzyw sztucznych odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce,...

AI na biznesowym sprawdzianie – firmy oczekują zysków, a nie eksperymentów

Wysokie koszty wdrożeń i ryzyko regulacyjne są jednymi z...

Nowe technologie i przejęcia jako strategia przetrwania firm z sektora life sciences

Sektor ochrony zdrowia i biotechnologii znajduje się w przededniu...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie