ADMINISTRACJAPolski Ład – nowa szansa dla polskiej księgowości?

Polski Ład – nowa szansa dla polskiej księgowości?

Polski Ład – nowa szansa dla polskiej księgowości?

Czy dobry księgowy może pomóc w amortyzacji negatywnych skutków Polskiego Ładu, a odpowiednie decyzje, obejmujące m.in. przekształcenie dotychczasowej działalności w spółkę, zastosowanie ulgi podatkowej, przesuwanie kosztów czy też wykorzystanie estońskiego CIT-u, przyniosą przedsiębiorcom korzyści? Jak firmy mogą poradzić sobie ze skutkami nowego rządowego programu?

Obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Nowy Polski Ład docelowo zmienia i modyfikuje w zasadzie każdy z segmentów polskiej gospodarki, jednak największa rewolucja dotyka systemu podatkowego. Z tego powodu zwiększyło się również zainteresowanie usługami księgowymi i doradztwem podatkowym. Mało tego, można nawet powiedzieć, że dziś dobry księgowy jest dosłownie na wagę złota!

Nie tylko Polski Ład, czyli co nowego w podatkach?

Rok 2022 przyniósł ogrom zmian w przepisach, część z nich związana jest z Polskim Ładem, inne pojawiły się niezależnie od nowego programu polskiego rządu. Ze wszystkimi jednak muszą poradzić sobie na co dzień przedsiębiorcy. Do najważniejszych modyfikacji można zaliczyć między innymi:

– wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur,
– zmiany wysokości progów podatkowych,
– zmiany kwoty wolnej od podatku,
– wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej,
– zmiany związane z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku,
– zmiany terminów rozliczeń,
– wprowadzenie wyżej kwoty wolnej od podatku i zmiana progów podatkowych.

– Polski Ład to rewolucyjny program, który ma swoje ciemne i jasne strony. Jego wady dostrzegają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy. Do przepisów, które wzbudzają najwięcej dyskusji, zalicza się zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej. Teraz będzie uzależniona od dochodu i jednocześnie nie będzie można jej odliczyć od podatku – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

System na wagę ładu

Radykalne zmiany zazwyczaj budzą kontrowersje. Warto jednak skupić się również na korzyściach, jakie może przynieść nowy program rządu. Polski Ład jest wielką szansą dla rozwoju biur rachunkowych, a także działów księgowości, które funkcjonują w większych firmach. Wzrost zainteresowania usługami profesjonalistów wynika bezpośrednio ze znaczących modyfikacji w systemie podatkowym. Z obawy przed pomyłką w wyliczeniach należnego podatku większość osób, która dotychczas rozliczała się samodzielnie, decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonych księgowych, zaznajomionych już z nowymi podatkowymi realiami.

Same biura rachunkowe musiały się także odpowiednio przygotować do nowej sytuacji. Wiele z nich stanęło przed koniecznością przemyślenia zasadności i funkcjonalności systemów księgowych, dotychczas wykorzystywanych do codziennej pracy i obsługi klientów.

– Nowa sytuacja postawiła firmy przed koniecznością zmiany lub aktualizacji stosowanych do tej pory elektronicznych programów księgowych. Co więcej, w związku z wprowadzeniem Krajowego Systemu E-faktur zaczęły one szukać intuicyjnych usprawnień systemowych, które pomogą im dopasować aplikacje do nowych realiów księgowych. Szczególnie cenione stały się inteligentne programy zintegrowane z popularnymi systemami księgowymi. Korzyści płynące z wprowadzenia takich rozwiązań obejmują przede wszystkim oszczędność czasu, który dotychczas był poświęcany na ręczne przepisywanie faktur, redukcję kosztów związanych z obsługą dokumentów, integrację z KSeF i co najważniejsze – przyspieszenie większości procesów księgowych – mówi Krzysztof Wojtas.

Naprzeciw potrzebom branży wychodzą tzw. smartaplikacje, które mogą pomóc uporządkować zmienione przepisami procesy księgowe i jednocześnie uprościć oraz skrócić ich obsługę. Wykorzystanie takich programów w biznesie poprawi również rentowność biur księgowych. Dzięki nim można skutecznie i dokładnie rozliczać stałych i nowych klientów, których w 2022 roku z pewnością nie powinno zabraknąć.

Poszukiwany, poszukiwana, czyli boom na dobrych księgowych

W styczniu 2022 roku służbowe telefony księgowych rozgrzane były do czerwoności, a wiele mniejszych firm musiało odmawiać przyjęcia pod swoje skrzydła kolejnych klientów – przedsiębiorców. Sytuacja ta spowodowała wzrost cen za usługi oraz popyt na księgowych na rynku pracy.

– Branża księgowości jest z pewnością jedną z tych, które mogą zyskać na Polskim Ładzie. Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na usługi doradcze, pomoc w wyborze formy działalności, a także kompleksowe prowadzenie pełnej księgowości, ten sektor będzie dynamicznie się rozwijał i powiększał. Oczywiście każdy pracownik musi przejść najpierw gruntowne, tematyczne szkolenie, a biura rachunkowe powinny zainwestować w nowe rozwiązania systemowe, ale to wydatek, który przy tak dużym popycie z pewnością się szybko zwróci – dodaje Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Nowy Polski Ład postawił przed księgowymi dużo wyzwań, ale też wiele możliwości. Inwestycja w szkolenia i nowe rozwiązania teleinformatyczne ma szansę usprawnić proces pracy i zwiększyć rentowność. Czy dobry księgowy jest teraz na wagę złota? Z całą pewnością tak!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...