niedziela, 24 września, 2023
GOSPODARKAPolski przemysł zanotował najgłębszy spadek od prawie trzech lat

Polski przemysł zanotował najgłębszy spadek od prawie trzech lat

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Polski przemysł zanotował najgłębszy spadek od prawie trzech lat

Wśród polskich danych makroekonomicznych opublikowano kwietniową produkcję przemysłową, która spadła mocniej niż tego oczekiwano. Był to największy spadek od prawie trzech lat (-6,4% r/r), który wystąpił we wszystkich sektorach. W porównaniu z oczekiwaniami rynku, w kwietniu nastąpiło silniejsze wyhamowanie wzrostu cen przetwórstwa przemysłowego (najniższy poziom od dwóch lat). Natomiast miłą niespodzianką były dane o przeciętnym zatrudnieniu w sektorze prywatnym, które zanotowało wzrost o 0,4% r/r (rynek szacował 0,2% r/r). Wzrost płac również utrzymał się na wysokim poziomie, choć nieco spowolnił w porównaniu z marcem. Polska sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r (podobnie jak w marcu), szacunki rynkowe zakładały jej obniżenie o 7,8% r/r.

Niemiecki PKB spadł w I kw. br. o 0,3% kw/kw, przez co niemiecka gospodarka znalazła się w recesji (spadek o 0,5% kw/kw także w IV kw. ub. r.). Wstępne szacunki aktywności biznesowej w strefie euro, zwłaszcza w sektorze wytwórczym, były rozczarowujące. To najostrzejszy spadek od trzech lat. Wśród największych gospodarek europejskich niższy poziom produkcji był szczególnie wyraźny w Niemczech (głównie z powodu pogłębiającego się spadku zamówień). Niemiecki indeks Ifo za maj również rozczarował, odnotowując spadek oceny bieżącej sytuacji i oczekiwań.

W mijającym tygodniu euro radziło sobie słabiej w stosunku do dolara, stopniowo kierując się z poziomu 1,080 USD/EUR w pobliże poziomu 1,070 USD/EUR. Złoty umocnił się w stosunku do euro w pierwszej połowie tygodnia, a następnie notowania ustabilizowały się tuż powyżej poziomu 4,50 PLN/EUR. W stosunku do dolara, złoty znajdował się w piątek rano nieco poniżej poziomu 4,20 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...