BIZNESHANDELPolskiego konsumenta cechuje pragmatyzm i chęć oszczędzania, a technologie stają się coraz...

Polskiego konsumenta cechuje pragmatyzm i chęć oszczędzania, a technologie stają się coraz ważniejsze

Polskiego konsumenta cechuje pragmatyzm i chęć oszczędzania, a technologie stają się coraz ważniejsze

Choć polski konsument bywa postrzegany jako specyficzny, zrozumienie jego potrzeb i preferencji może otworzyć drzwi do sukcesu dla firm, które potrafią dostosować swoją ofertę do jego wymagań. Właśnie ukazał się raport „Optymizm tylko tam, gdzie niska cena – postawy i zachowania zakupowe polskich konsumentów”, opracowany przez Strategy&. To pierwsze tego typu badanie, które analizuje zachowania konsumentów w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). 

Cena na pierwszym miejscu

Polski konsument jest bardzo wrażliwy na cenę. Dwie trzecie Polaków obawia się inflacji, a największy wzrost wydatków przewidują na artykuły spożywcze. Promocje i obniżki cen przyciągają niemal połowę (47%) konsumentów dokonujących zakupów online, co czyni politykę promocyjną kluczowym elementem oferty.

Technologia i social media

Polacy chętnie korzystają z nowych technologii i social mediów. Media społecznościowe to najskuteczniejszy kanał dotarcia do klientów, szczególnie za pomocą reklam spersonalizowanych. Mimo to, aż 81% konsumentów obawia się o swoją prywatność i bezpieczeństwo danych, co wpływa na ich nieufność do rozwiązań technologicznych.

Inflacja i wydatki konsumenckie

Inflacja jest największym zagrożeniem w oczach konsumentów (66%). Dokonując wyboru zakupowego, konsument w pierwszej kolejności kieruje się aspektem finansowym, następnie zdrowotnym (44%), a na końcu kwestiami klimatycznymi (25%).

Ekologia a wydatki

83% Polaków dostrzega zmiany klimatyczne w swoim codziennym życiu, ale są gotowi wydać tylko o 10% więcej na produkty przyjazne dla klimatu. Mimo deklaracji o zaangażowaniu w ochronę klimatu, gdy koszty rosną, kryteria środowiskowe schodzą na dalszy plan.

Zakupy online i offline

Zakupy w sklepach stacjonarnych są wciąż popularne. 16% konsumentów korzysta z nich codziennie, 21% co tydzień, a 25% co miesiąc, jednak kanały internetowe zyskują coraz większą popularność. Miesięcznie 59% Polaków robi zakupy przez urządzenia mobilne, a 55% przez komputer.

Zaufanie do AI

Konsumenci w Polsce są otwarci na wykorzystanie sztucznej inteligencji do rekomendowania produktów (45%), ale nie ufają jej na tyle, aby powierzać jej ważniejsze zadania. Większość konsumentów chce natychmiastowej rozmowy z człowiekiem, jeśli chatbot nie spełni ich oczekiwań.

Podsumowanie

Współczesny polski konsument cechuje się praktycznym podejściem do wydatków i gotowością do korzystania z nowych technologii. Sklepy stacjonarne w Polsce są zaawansowane technologicznie, a nasz kraj jest liderem na rynku płatności bezgotówkowych. Aby odnieść sukces, firmy muszą zrozumieć zmieniające się preferencje konsumenckie i dostosować swoje strategie do nowoczesnego, dynamicznego środowiska.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...