poniedziałek, 4 grudnia, 2023
BEZPIECZEŃSTWOPotężna broń irańskiej grupy cyberszpiegowskiej. Są niemal niewykrywalni

Potężna broń irańskiej grupy cyberszpiegowskiej. Są niemal niewykrywalni

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Potężna broń irańskiej grupy cyberszpiegowskiej. Są niemal niewykrywalni

Irańska grupa cyberwywiadowcza Scarred Manticore posiada zaawansowane narzędzia, pozwalające jej prowadzić trudno wykrywalne akcje szpiegowskie. Jej ofiarami były m.in. rządu, wojska, firmy IT, instytucje czy organizacje pozarządowe na Bliskim Wschodzie – informują eksperci Check Point Research. Jednocześnie taktyka grupy ciągle ewoluuje, co świadczy o tym, że Scarred Manticore nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi Check Point Research (CPR) i Zespołu Reagowania na Incydenty Sygnia, sprawa Scarred Manticore, irańskiej grupy cybernetycznej, wyszła na światło dzienne. Okazuje się, że powiązane z irańskim DEV-0861, oraz w pewnym stopniu z platformą OilRig, ugrupowanie cyberprzestępcze może w przeszłości naruszać organizacje przy użyciu dostosowanych do potrzeb narzędzi szpiegowskich.

W arsenale grupy znajduje się platforma LionTAIL, która wykorzystuje niestandardowe moduły ładujące i ładunki kodu powłoki rezydujące w pamięci. Zawarty w niej implant DLL umożliwia Scarred Manticore płynne łączenie złośliwych działań z legalnym ruchem sieciowym.

– Możemy wyobrazić sobie LionTAIL jako tajną broń Scarred Manticore. To taki zaawansowany technologicznie gadżet szpiegowski, podstępne narzędzie wykorzystuje niestandardowe moduły ładujące i specjalne kody przechowywane w pamięci komputera. Co więcej, przejmuje sterownik HTTP.sys, wykorzystując jego ukryte funkcje, dzięki czemu Scarred Manticore może dokonywać cyberataków bez wzbudzania jakichkolwiek alarmów, wtapiając się w normalną aktywność sieciową. Niczym cyfrowy kameleon, prześlizgują się niezauważeni – wyjaśniają eksperci Check Point Research.

Choć głównym zadaniem Scarred Manticore jest szpiegostwo, pewne narzędzia powiązano z częścią sponsorowanych przez MOIS (irańskie Ministerstwo Wywiadu i Bezpieczeństwa) niszczycielskich ataków na infrastrukturę rządu albańskiego (DEV-0861). Działania ugrupowania cyberprzestępczego są monitorowane od lat – dążą przede wszystkim do tajnego dostępu i ekstrakcji danych.

Operacje prowadzone przez the Scarred Manticore nadal się utrzymują i wiele wskazuje na to, że mogą się rozszerzać o inne regiony świata. Niewykrywalność frameworka LionTAIL, stanowi wyzwanie bezpieczeństwa. Niepokojący atak, który miał miejsce w maju 2021 r. na sieci rządowe Albanii przypomina jednocześnie o bliskiej współpracy i wymianie informacji między różnymi państwami.

Wojna, która rozpoczęła się rankiem 7 października pomiędzy Izraelem a Hamasem, również przyciągnęła uwagę wielu grup cyberprzestępczych. Podobnie jak w przypadku wojny rosyjsko-ukraińskiej, wiele osób i grup próbuje wykorzystać cyberprzestrzeń jako dodatkowe pole bitwy, mając na celu nie tylko wyrządzenie szkody, ale często także organizowanie kampanii informacyjnych i kształtowanie globalnych narracji.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...