POLITYKAPrezydent Duda rzuca rękawicę rządowi w sprawie mediów publicznych

Prezydent Duda rzuca rękawicę rządowi w sprawie mediów publicznych

Prezydent Duda rzuca rękawicę rządowi w sprawie mediów publicznych

Dziś do Sejmu wpłynął wniosek Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ponowne rozpatrzenie ustawy z 21 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Równocześnie Prezydent RP skierował do Sejmu nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej, na rok 2024.

Jak poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia, oba dokumenty zostały skierowane do wstępnego opiniowania przez służby prawne Sejmu. Po zakończeniu tej procedury, najpewniej jeszcze dziś, zostaną im nadane numery druków sejmowych. Prezydencki projekt ustawy zostanie skierowany do konsultacji oraz przesłany Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi, celem przedstawienia stanowiska rządu. Prezydenckie weto zostanie rozpatrzone przez Sejm.

Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne. Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się zatem w dniach 10-11 stycznia 2024 r.

Prezydent Duda zawetował ustawę okołobudżetową w związku z zapisami dotyczącymi finansowania mediów publicznych. W swoim wecie prezydent stwierdził, że finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa jest sprzeczne z Konstytucją RP, która gwarantuje wolność słowa i pluralizm informacyjny.

Nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej, na rok 2024, nie zawiera zapisów dotyczących finansowania mediów publicznych. Projekt przewiduje m.in. podwyżki dla nauczycieli, pracowników służb mundurowych, emerytów i rencistów.

Decyzja prezydenta Dudy o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej może mieć istotny wpływ na przebieg prac nad budżetem państwa na rok 2024. Jeśli Sejm nie zgodzi się z wetem prezydenta, ustawa będzie musiała zostać ponownie przegłosowana.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...