PRACA I KARIERAProces onboardingu: klucz do skutecznego wdrażania nowych pracowników

Proces onboardingu: klucz do skutecznego wdrażania nowych pracowników

Proces onboardingu: klucz do skutecznego wdrażania nowych pracowników

Onboarding, czyli wprowadzanie nowych pracowników do organizacji, to kluczowy moment, który ma ogromne znaczenie zarówno dla pracodawcy, jak i nowego członka zespołu. Jeśli onboarding zostanie przeprowadzony mądrze i skutecznie, może przynieść wiele korzyści, włączając w to zwiększenie zaangażowania, efektywności i satysfakcji pracownika. Jednakże, aby osiągnąć te cele, proces ten musi być starannie zaprojektowany i odpowiednio przeprowadzony.

Employee Journey – podstawowe etapy 

Podróż pracownika w ramach organizacji można podzielić na kilka kluczowych etapów, które rozpoczynają się od momentu aplikowania na stanowisko aż po ewentualne odejście z firmy. Choć często największy nacisk kładziony jest na pierwsze etapy, takie jak promocja oferty i proces rekrutacji, to warto równie mocno zwrócić uwagę na etap onboardingu, który stanowi pierwsze prawdziwe wrażenie pracownika z organizacją.

Standardowe doświadczenia pracowników w pracy dla jednej firmy można podzielić na 7 etapów:

  • Oferta pracy
  • Rekrutacja
  • Integracja (onboarding)
  • Codzienna praca
  • Rozwój
  • Zmiany
  • Odejście (offboarding)

Wiele firm skupia się na początkowych etapach „sprzedawania organizacji”, takich jak promocja oferty, marketing rekrutacyjny i budowanie wizerunku pracodawcy. Dużą wagę przywiązuje się również do płynnego przebiegu procesu rekrutacji. Wyzwania związane z tymi etapami są często poruszane na naszym blogu.

Istnieje jednak kolejny, równie ważny etap, o którym warto pamiętać – doświadczenie pracownika (employee experience). Rozpoczyna się on w momencie integracji nowego pracownika z firmą, czyli podczas onboardingu.

Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Podobnie jak w życiu, w pracy pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. To właśnie ono kształtuje postrzeganie firmy przez nowego pracownika i wpływa na jego zaangażowanie, satysfakcję i lojalność.

Co można zatem zrobić, aby onboarding był pozytywnym doświadczeniem?

Preboarding: kluczowa faza wstępna

Onboarding zaczyna się nie w dniu, kiedy nowy pracownik stawia stopę w firmie, ale już od momentu podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Preboarding, czyli faza wstępna, jest kluczowym elementem tego procesu. W tym okresie możliwe jest przekazanie nowemu pracownikowi wielu istotnych informacji oraz zaspokojenie jego potrzeb formalnych, emocjonalnych i operacyjnych.

Planowanie procesu onboardingu

Kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie procesu onboardingowego, który powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości zarówno pracownika, jak i organizacji. Warto zadbać o narzędzia, systemy oraz integrację z zespołem, a także o zapewnienie odpowiedniego wsparcia i wprowadzenia do środowiska pracy.

Wyzwania współczesnego onboardingu

W dzisiejszych czasach onboarding nabiera szczególnego znaczenia ze względu na dynamiczne zmiany na rynku pracy, w tym rosnącą rotację pracowników oraz coraz szybszy spadek zaangażowania po zatrudnieniu. Jest to wyzwanie, które wymaga starannego planowania i dostosowania procesu onboardingu do nowych realiów.

Rola Headhuntera w onboardingu

Headhunterzy, czyli specjaliści ds. rekrutacji, mogą odegrać istotną rolę w procesie onboardingu. Dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości organizacji, mogą wspierać zarówno pracodawców, jak i nowych pracowników w procesie adaptacji i integracji. Ich zaangażowanie może przyczynić się do skutecznego przebiegu onboardingu oraz zwiększyć szanse na długotrwałą i owocną współpracę.

Onboarding to nie tylko formalność, ale kluczowy element sukcesu każdej organizacji. Wprowadzanie nowych pracowników do firmy w sposób świadomy i efektywny może przynieść liczne korzyści, w tym zwiększenie zaangażowania, efektywności i satysfakcji z pracy. Dlatego też warto poświęcić odpowiednią uwagę na projektowanie i przeprowadzanie procesu onboardingu, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Grzegorz Steinke
Grzegorz Steinke

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...