wtorek, 26 września, 2023
GOSPODARKAProjekt budżetu na 2024 r. pod lupą: Silna krytyka BCC w kontekście...

Projekt budżetu na 2024 r. pod lupą: Silna krytyka BCC w kontekście założeń ekonomicznych i wsparcia społecznego

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Projekt budżetu na 2024 r. pod lupą: Silna krytyka BCC w kontekście założeń ekonomicznych i wsparcia społecznego

W dniu 8 września 2023 r., podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, omówiony został projekt budżetu państwa na rok 2024. Spotkał się on z silną krytyką ze strony przedstawicieli strony społecznej.

Główne założenia budżetu

Kluczowe obszary, które rząd chce sfinansować w 2024 roku, to obronność (158 mld zł), polityka społeczna (137 mld zł) oraz ochrona zdrowia (190 mld zł). Jak te kwoty mają się do realiów i do Krajowego Planu Odbudowy, pozostaje niejasne.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Sebastian Skuza, wskazał na kilka kontrowersyjnych elementów projektu. Wśród nich znalazł się zakładany wzrost dochodów kasy państwa, dodatkowe świadczenia dla rodzin (800+), 13. i 14. emerytura oraz przewidywana inflacja na poziomie 6,6%.

Kontrowersje w ocenie przedstawicieli BCC

Związek Pracodawców Business Centre Club (BCC) podniósł kilka ważnych kwestii. Wiceprezes BCC, Witold Michałek, skrytykował projekt za nieuwzględnienie rekomendacji unijnych dotyczących polityki społecznej. Michałek podkreślił też potrzebę zmian w programie Rodzina 500+ (teraz 800+), argumentując, że wsparcie powinno być dostosowane do sytuacji dochodowej rodzin.

BCC była też krytyczna wobec dodatkowych świadczeń dla emerytów, zwłaszcza w kontekście obecnego stanu finansów publicznych. Michałek wskazał, że Polska nie stać na system świadczeń wypłacanych niezależnie od wysokości emerytur czy rent. Zdaniem eksperta, środki mogłyby być lepiej wykorzystane na wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Związek był również krytyczny wobec projektowanych podwyżek w sferze budżetowej. W sytuacji, gdy rząd nie uwzględnił sygnałów płynących od organizacji pracodawców, BCC opowiada się za wzrostem funduszu wynagrodzeń zgodnie z przewidywaną inflacją. Niemniej, projektowane przez rząd podwyżki w sektorze publicznym są źle widziane w kontekście braku wsparcia dla sektora prywatnego.

Podsumowanie

Projekt budżetu na 2024 rok wzbudził wiele kontrowersji, zwłaszcza w kontekście założeń ekonomicznych oraz podejścia do wsparcia społecznego. Ważne jest, aby w przyszłych dyskusjach uwzględniać perspektywę różnych stron, tak aby zapewnić sprawiedliwe i zrównoważone rozwiązania dla wszystkich obywateli.

Źródło: Krytyczna opinia BCC na temat budżetu państwa na rok 2024

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...