BEZPIECZEŃSTWOProrosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Prorosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Prorosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Prorosyjska grupa haktywistów NoName057(16) ponownie zrealizowała serię ataków DDoS na polskie firmy – przekazał w swoim raporcie OSINT Check Point Software. To rzekomy odwet za inicjatywę militarnego i logistycznego wsparcia jakie nasz kraj niesie Ukrainie. Według informacji grupy NoName, celem ataków DDoS był polski sektor transportu, w tym: Autostrada Wielkopolska, Gdańskie Centrum Transportu oraz e-TOLL (system opłat za drogi w Polsce). Fala ataków objęła również Czechy, Belgię i Francję.

– Grupy haktywistów próbują wykorzystać cyberprzestrzeń jako kolejne pole bitwy, dlatego organizacje muszą zachować szczególną ostrożność i korzystać z najlepszych rozwiązań bezpieczeństwa i zabezpieczeń prewencyjnych. W przeciwnym razie podobnych ataków będzie coraz więcej – uważa Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point Software Technologies w Polsce.

Prorosyjska grupa haktywistów NoName057(16) wielokrotnie atakowała polskie firmy. Tym razem w centrum uwagi znajduje się sektor transportu. Większość ataków to ataki DDoS mające na celu przeciążenie stron internetowych wybranych organizacji – czytamy w raporcie OSINT firmy Check Point.Prorosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Jak podkreślają eksperci, wcześniej byliśmy świadkami kilku podobnych działań wymierzonych w polskie organizacje państwowe oraz kluczowe firmy infrastrukturalne w kraju. Podobnie NoName057(16) atakował na całym świecie, głównie z powodów politycznych. Ataki tej grupy są praktycznie na porządku dziennym, a celem są kraje, które wspierają Ukrainę lub nie działają zgodnie z rosyjską strategią.

NoName057(16) komunikuje się aktywnie za pośrednictwem platformy Telegram, gdzie ma ponad 6000 obserwujących na swoim anglojęzycznym kanale i ponad 61 000 na swoim głównym kanale rosyjskojęzycznym. Hakerzy przechwalają się swoimi atakami i chcą zainspirować innych cyberprzestępców do przyłączenia się do ataków. Mają nawet specjalną grupę, w której fani mogą przyłączyć się do ataków DDoS i wywierać jeszcze większą presję na wybrane cele. Co ciekawe, oferują nawet nagrodę finansową dla najbardziej aktywnych.

– W cyberprzestrzeni od dłuższego czasu trwa wojna cybernetyczna, towarzysząca konfliktowi na Ukrainie. W ostatnim czasie widzimy, że polskie firmy stają obecnie w obliczu około 1050-1150 cyberataków tygodniowo. Dlatego istotne jest, aby nie lekceważyć zagrożeń i korzystać z najlepszych dostępnych technologii bezpieczeństwa – dodaje Wojciech Głażewski z Check Point Software Technologies.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...