EDUKACJAQueen Hedvig Academy - nowe spojrzenie na szkolenia dla liderów i nowoczesne...

Queen Hedvig Academy – nowe spojrzenie na szkolenia dla liderów i nowoczesne przywództwo

Queen Hedvig Academy – nowe spojrzenie na szkolenia dla liderów i nowoczesne przywództwo

Jesteś liderem – prezesem spółki, właścicielem firmy, dyrektorem zarządzającym lub menedżerem. Każdego dnia stajesz przed nowymi wyzwaniami, musisz podejmować odpowiedzialne decyzje i przewodzić swojemu zespołowi, motywując każdego z członków zespołu do osiągania wyników. Na wysokich stanowiskach zarządczych umiejętności przywódcze stają się niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Jak rozwijać swoje kompetencje menadżerskie, aby być skutecznym przywódcą? Oferta  szkoleniowa jest bardzo szeroka. Jednak standardowe szkolenia nie zawsze spełniają oczekiwania kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Dlatego Queen Hedvig Academy wychodzi poza granice dosłownie i w przenośni i oferuje  autorskie programy edukacyjno – rozwojowe, które są realizowane w Europie Środkowej, Azji i Ameryce Północnej.

Oferta programowa Queen Hedvig Academy to znacznie więcej niż klasyczne  szkolenia dla liderów. To holistyczne podejście, rzucające nowe spojrzenie na rozwój liderów i nowoczesne przywództwo.

Na czym polega nowoczesne przywództwo?

Nowoczesne przywództwo to znacznie więcej, niż delegowanie zadań czy ogólny nadzór nad pracą działów HR, finansów, marketingu czy produkcji. To umiejętność stałego inspirowania, motywowania i angażowania pracowników do osiągania wspólnych celów.

Rola lidera nie polega na wykonywaniu zadań „za pracowników”, jeśli mają trudności z ich realizacją, lecz udzielanie wsparcia, na drodze do samodzielnego znalezienia rozwiązania. Lider powinien być nie tylko kierownikiem czy menedżerem, ale również mentorem, który potrafi rozpoznać potencjał swoich podwładnych i pomóc im w rozwoju.

Najważniejsze kompetencje nowoczesnego lidera to m.in. inteligencja emocjonalna, umiejętność budowania relacji, doskonała komunikatywność, kreatywność w rozwiązywaniu problemów oraz zdolność adaptacji do zmian. Przywódca musi być też autorytetem i dobrym wzorem do naśladowania, prezentując pożądane postawy i wartości.

Jak lider – prezes, właściciel czy menedżer – może rozwijać swoje kompetencje?

Obecnie na rynku szkoleniowym i rozwojowym, znajdziemy wiele firm, oferujących różnorodne programy szkoleniowe, wspierające rozwój managerów i liderów. W jaki sposób lider może rozwijać swoje kompetencje menedżerskie i umiejętności przywódcze?

  • Udział w szkoleniach i kursach z zakresu przywództwa, zarządzania zespołem czy komunikacji.
  • Kompleksowe programy rozwojowe dla prezesów, kadry zarządzającej i dyrektorów, organizowane przez Queen Hedvig Academy.
  • Korzystanie z coachingu i mentoringu biznesowego
  • Regularne samokształcenie i nieustanny rozwój poprzez czytanie literatury biznesowej i artykułów na temat efektywnego przywództwa.
  • Wymiana doświadczeń z innymi liderami i udział w konferencjach branżowych oraz sesjach mastermind.

Naszym zdaniem, jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój kompetencji liderskich są dedykowane programy szkoleniowe dla liderów, oferowane przez firmy, takie jak właśnie Queen Hedvig Academy.

Jak Queen Hedvig Academy wspiera liderów w rozwoju kompetencji? To znacznie więcej, niż szkolenie!

Queen Hedvig Academy oferuje unikatowe programy rozwojowe dla liderów biznesu. Programy oferowane przez Queen Hedvig Academy to znacznie więcej, niż zwykłe szkolenia z przywództwa czy treningi umiejętności zarządczych. Na jakie programy warto zwrócić uwagę?

  1. Advanced Investment Program – program dedykowany dla kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Uczestnicy programu mają możliwość wymiany doświadczeń z najlepszymi inwestorami i innowatorami na świecie oraz nawiązania z nimi długofalowych relacji.
  2. Advanced Executive Program – kompleksowy program rozwojowy dla doświadczonych menedżerów, dyrektorów i prezesów. Składa się z serii szkoleń, warsztatów i sesji coachingowych, pozwalających doskonalić umiejętności liderskie i wypracować autorski styl przywództwa.
  3. Advanced Leadership Program – zaawansowany program szkoleń dla liderów, którzy chcą rozwinąć kompetencje przywódcze i zainspirować zespół do osiągania ponadprzeciętnych wyników. Uczestnicy uczą się m.in. motywowania pracowników, delegowania zadań i rozwiązywania konfliktów.

Wszystkie programy Queen Hedvig Academy bazują na najnowszych trendach w zarządzaniu i przywództwie oraz bogatej wiedzy prowadzących. Są realizowane przez wybitnych naukowców i ekspertów ze światowej klasy instytucji akademickich oraz praktyków biznesu z bogatym doświadczeniem w międzynarodowym środowisku.

Dlaczego warto wziąć udział w programach rozwojowych Queen Hedvig Academy?

Jeśli jesteś liderem, chcesz rozwijać swoje kompetencje przywódcze i być efektywnym przywódcą, to programy Queen Hedvig Academy są właśnie dla Ciebie. Poprzez udział w nich zyskasz zdecydowanie więcej, niż uczestnicząc w standardowych szkoleniach menedżerskich.

Kompleksowe programy rozwojowe składają się z warsztatów, szkoleń i jakościowego networkingu w międzynarodowym środowisku biznesowym. Dzięki unikatowym programom rozwojowym nie tylko udoskonalisz umiejętności liderskie, lecz również zdobywasz nowe narzędzia do zarządzania zespołem i dopracowujesz swój autorski styl przywództwa.

Sprawdź ofertę Queen Hedvig Academy i wybierz program szkolenia rozwojowego dopasowanego do Twoich potrzeb!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...