GIEŁDA I INWESTYCJETrump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki...

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które mogą zyskać na wyborze Donalda J. Trumpa lub obecnego prezydenta Joe Bidena w wyborach 5 listopada. Zdarzenia, które w najbliższych miesiącach będą się rozgrywać za oceanem mogą mieć znaczenie dla inwestorów, także w Polsce. Według danych Saxo, 63% rodzimych użytkowników tej platformy ma w swoim portfolio akcje lub ETF-y obejmujące spółki z USA. Jest to najwyższy odsetek, jaki platforma inwestycyjna odnotowała w ostatnich latach. Wśród najpopularniejszych branż króluje sektor chipów i półprzewodników.

Podobnie jak w przypadku innych ważnych wydarzeń politycznych lub makroekonomicznych, ważne jest zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym w okresie poprzedzającym wybory w USA. Warto zwrócić uwagę między innymi na skład portfela w stosunku do sektorów i regionów, na które może mieć wpływ zwycięstwo którejkolwiek ze stron. Można również rozważyć dywersyfikację, np. za pomocą funduszy ETF, które koncentrują się na sektorach, na które wyniki wyborów mogą mieć mniejszy lub większy wpływ – mówi Marcin Ciechoński, odpowiedzialny za działalność Saxo w Polsce.

Peter Garnry, Dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo wskazuje, które konkretnie branże mogą zyskać w obu scenariuszach.

Wygrana Trumpa

Podczas swojej ostatniej prezydentury (lata 2016-2020) Trump skupił się na zarządzaniu w zgodzie z ekonomią podaży, czego odzwierciedleniem były drastyczne cięcia stawki podatkowej dla firm. Na jego polityce skorzystały w dużej mierze korporacje i rynek kapitałowy, a niekoniecznie przeciętny Amerykanin. Trump nie ma już jednak możliwości stosowania podobnej polityki, w tym obniżania podatków, ponieważ dług publiczny USA rośnie szybciej niż nominalne PKB. Strategia Trumpa z lat 2016-2020 nie może być kontynuowana bez poważnego ryzyka utraty zaufania do dolara oraz długoterminowej stabilności finansowej gospodarki USA.

Istnieją jednak pewne sektory rynku akcji, które mogą pozytywnie zareagować na zwycięstwo Trumpa.

Europejski sektor zbrojeniowy

Trump od dawna krytykuje nikłe zaangażowanie Europy w NATO i grozi wycofaniem USA z sojuszu lub przynajmniej zaprzestaniem ochrony krajów, które nie przeznaczają na cele obronne minimum 2% PKB. Choć mało prawdopodobne, by Trump faktycznie wycofał USA z NATO, jego zapewnienia podniosły alarm w stolicach Europy i wiele krajów UE zdecydowało się na drastyczne zwiększenie budżetów na zbrojenia.

Nieruchomości w USA

Ostatnie lata nie należały do udanych na amerykańskim rynku nieruchomości. Jest to jednak branża, w którą Trump angażuje się osobiście i w której ma wielu wpływowych przyjaciół. Dlatego jest prawdopodobne, że będzie dążył do polityki wspierającej ten sektor. Pasuje to również do jego politycznego przekazu o konieczności poprawy życia zwykłych Amerykanów.

Spółki o małej kapitalizacji

Badanie optymizmu małych firm Krajowej Federacji Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) pokazało, że w 2016 i 2020 roku sympatie właścicieli takich przedsiębiorstw skłaniały się ku Partii Republikańskiej i Trumpowi. Podobnie jak w przypadku nieruchomości, wspieranie małych firm wpisuje się w narrację Trumpa o polityce „America First”, więc możemy spodziewać się, że akcje amerykańskich spółek o małej kapitalizacji znów będą szły w górę za jego prezydentury.

Branże, które mogą skorzystać, jeśli Biden zostanie prezydentem

Biden w swoim przemówieniu o stanie państwa z początku marca, stwierdził, że jego reelekcja miałaby zapewnić USA prezydenta, który patrzy w przyszłość, a nie takiego, który chce cofnąć kraj w czasie. Oznacza to, że Biden najprawdopodobniej chce być postrzegany jako ten, który promuje nowe źródła energii, zwiększa międzynarodową współpracę i wspiera nowoczesne rozwiązania dla nowoczesnej Ameryki. W związku z tym, trzy branże i tematy przedstawione poniżej, mogą skorzystać na jego kolejnej kadencji w Białym Domu. Wiele z tych inicjatyw było zawartych w ustawie znanej jako INVEST in America Act, która teraz nosi nazwę Infrastructure Investment and Jobs Act. Biden może w pełni zaangażować się w swoją rozbudowaną politykę fiskalną, generując znaczny deficyt, aby finansować duże projekty infrastrukturalne w USA, przekształcając kraj w taki sposób, aby wspierał przyszłą produkcję i przemysł.

Czysta energia

Partia Demokratyczna od dawna jest uznawana za najbardziej postępową partię jeśli chodzi o transformację ekologiczną w USA. Dlatego prawdopodobne jest, że firmy zaangażowane w tę sferę będą cieszyć się silniejszym wsparciem za rządów Bidena.

Infrastruktura

Powszechnie wiadomo, że infrastruktura w USA, taka jak autostrady, lotniska i mosty, jest w złym stanie. Poprawa infrastruktury jest, i zapewne pozostanie, jednym z priorytetów Bidena, przekładając się na wsparcie firm z tej branży. Innym problem, który zyskuje na znaczeniu i może być podjęty przez Bidena jest dostęp do czystej wody.

Finanse i półprzewodniki

Jeśli Biden zostanie wybrany, będą to jego ostatnie cztery lata w fotelu prezydenckim, co może oznaczać, że będzie to dla niego właściwy moment na wprowadzanie istotnych zmian w kraju. Aby to zrobić, będzie musiał stworzyć środowisko, w którym sektor finansowy będzie mógł wspierać jego duże inicjatywy, takie jak wspomniana ustawa INVEST in America Act oraz ustawa US CHIPS Act (ustawa przewidująca dotacje dla firm z sektora półprzewodników). Ich celem jest wzmocnienie krajowej produkcji, pola projektowania i badań w USA, zwłaszcza w sektorze półprzewodników. Sukces wspomnianych projektów w znacznej mierze zależy jednak od tego, czy banki i inne instytucje finansowe będą mogły zaoferować potrzebne finansowanie.

Eksperci Saxo będą dostosowywać przewidywania w miarę poznawania nowych faktów. Niniejszy tekst jest inspiracją, a nie poradą inwestycyjną.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...