PRACA I KARIERARynek IT w Polsce – wyzwania 2024 roku związane z AI

Rynek IT w Polsce – wyzwania 2024 roku związane z AI

Rynek IT w Polsce – wyzwania 2024 roku związane z AI

Sztuczna inteligencja jest w ostatnich latach jednym z najgłośniejszych tematów w technologii. Projekty takie jak ChatGPT znacznie zwiększyły dostępność tego typu rozwiązań – wiąże się to jednak także z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza związanymi z rynkiem pracy.

Statystyki dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji

Obszar AI rozwija się w bardzo szybkim tempie, co można zauważyć m.in. po wynikach badań rynkowych. Według opublikowanego w maju 2023 r. raportu „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu” przygotowanego przez KPMG na początku roku już 15% organizacji w Polsce korzystało z AI. Co więcej, do końca 2023 wdrożenia z tego zakresu planowało kolejne 13% firm. Bardzo szybki wzrost wykorzystania tego typu rozwiązań wiąże się przede wszystkim z szerokimi możliwościami z zakresu automatyzacji, a także pojawieniem się bardzo przejrzystego i funkcjonalnego narzędzia ChatGPT. Ma to odzwierciedlenie także w prognozach ekonomicznych: według analiz AWS przyspieszenie wdrożenia technologii cloud i AI w Polsce mogłoby wygenerować aż 490 mld zł wartości.

Nie ulega wątpliwości, że AI to ogromne korzyści dla przedsiębiorstw z sektora IT. Mimo tego sztuczna inteligencja jest technologią obarczoną pewnym ryzykiem – sporym zagrożeniem jest m.in. utrata pracy osób zatrudnionych na pozycjach, które już teraz można zautomatyzować przez AI.

AI a rynek pracy IT

Ostatnie miesiące wiązały się ze sporymi zmianami dla pracowników na rynku IT. Rozpowszechnienie sztucznej inteligencji zgrało się w czasie z rekordowymi wskaźnikami inflacji i zaburzeniami międzynarodowych łańcuchów dostaw, co odbiło się na budżetach firm. W efekcie rekrutacja w wielu organizacjach zmieniła punkt skupienia na seniorów i ekspertów, podczas gdy juniorzy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracy. Choć bezpośrednią przyczyną są problemy finansowe, spadek zapotrzebowania na mniej doświadczonych kandydatów w niemałym stopniu wiąże się także ze wzrostem udziału AI. Czy następne lata przyniosą zmiany lub regulacje w tym zakresie? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi – na pewno jednak jest to jedno z najważniejszych wyzwań dla przedsiębiorstw z branży IT, które muszą pogodzić pozyskiwanie nowych talentów z zatrzymywaniem efektywnych, doświadczonych pracowników.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/it-contracting

Czy sztuczna inteligencja może być także szansą dla pracowników IT?

Mimo że AI budzi spore obawy, wiele osób widzi w sztucznej inteligencji także szansę na rozwój zawodowy. Tego typu technologie nadal wymagają czynnika ludzkiego – zarówno przy tworzeniu nowych rozwiązań, jak i przy zarządzaniu obecnymi narzędziami AI. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach znajomość AI będzie jedną z najbardziej docenianych umiejętności na rynku pracy, wraz z uczeniem maszynowym i technologiami cloud.

Przeczytaj również: https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/proces-rekrutacyjny-w-it-jak-wyglada-i-czego-mozesz-sie-spodziewac

Rekrutacja na rynku IT w 2024 roku

W obliczu zmian związanych w IT warto postawić na sprawdzone wsparcie w poszukiwaniu kandydatów. Usługi z zakresu rekrutacji można znaleźć w ofercie HRK – https://hrk.pl/ – obsługujemy m.in. body leasing, team leasing czy IT contracting. Zapraszamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej na temat naszego wsparcia.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...