piątek, 4 kwietnia, 2025

Skąd pochodzą części, z których produkowany jest iPhone?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Najdroższa firma giełdowa świata – Apple regularnie publikuje informacje o fabrykach, w których produkowane są części do jej produktów. Wynika z niej, że żadne części do iPhonów, iPadów czy MacBooków nie są produkowane w Polsce. W latach 2017-2021 spadła liczba fabryk Apple w Chinach. Nie przeniosły się one jednak do USA, tylko do innych krajów azjatyckich.

Apple to najbardziej wartościowa spółka giełdowa na świecie. Ponad 60 proc. z wynoszącej ponad 400 miliardów dolarów rocznej sprzedaży spółki pochodzi spoza USA. Spółka ma także jeden z najbardziej rozwiniętych łańcuchów dostaw i logistyki na świecie. Części do produktów Apple, w tym do iPhona, pochodzą z wielu fabryk zlokalizowanych na różnych kontynentach.

Apple, dbając o przejrzystość swojego biznesu, publikuje dane o o fabrykach, z których pochodzą części do jego produktów. To element wysiłków firmy, by odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, prowadzić biznes w zgodzie z najwyższymi standardami ESG (to skrót od Environmental, Social and Corporate Governance). Coraz więcej inwestorów ocenia atrakcyjność inwestycji w przedsiębiorstwa właśnie na podstawie wskaźników ESG.  Dzięki publikacji Apple, mamy możliwość dokładnego sprawdzenia, skąd pochodzą części do produktów Apple oraz jak zmieniło się to w ostatnich latac. Opublikowana lista obejmuje 98 proc. wszystkich dostawców części dla Apple. Przyjrzeliśmy się temu, jak wyglądały łańcuchy dostaw w 2017 i 2021 roku (raporty opublikowano w 2018 i 2022 roku).

Dla nas, najważniejsza będzie informacja, że ani z roku 2017 ani 2022, żadna Polska fabryka nie produkowała części do produktów Apple, w tym do iPhona. Niestety, pokazuje to, że mimo wysiłków rządu mających na celu przyciągnięcie do Polski inwestycji w najnowocześniejsze technologie, nadal się to nie udaje. Jednak nie jesteśmy w tym względzie wyjątkowi, bo Europa na ogół jest źródłem niewielu części do produktów firmy z Cupertino. Wśród 15 krajów o największej liczbie fabryk dostarczających swoje produkty Apple, są tylko trzy kraje europejskie – Niemcy (2 proc. fabryk), Wielka Brytania i Irlandia (po 1 proc.).

W ciągu ostatnich czterech lat. Apple jednocześnie konsolidowało i dywersyfikowało swoją sieć fabryk na świecie. Zmniejszyła się istotnie liczba fabryk z Chinach – z 46 proc. do 32 proc., co nie jest dużą niespodzianką. Jednak te fabryki nie zostały przeniesione do USA. Udział fabryk z tego kraju także się zmniejszył: z 18 proc. do 11 proc. Wzrosły natomiast udziały fabryk na Tajwanie, w Japonii, Korei i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Co ciekawe – Indie i Meksyk, które są postrzegane jako miejsca, do których przenosi się obecnie światowy biznes, nie są istotne dla Apple. Zauważalna jest konsolidacja produkcji przez Apple, aby zmniejszać liczbę fabryk pracujących. W latach 2017-202, liczba fabryk spadła z 500 do 800, a to przy jednoczesnym wzroście sprzedaży produktów Apple o 50 proc.

Skąd pochodzą firmy z łańcucha dostaw Apple (2021)

Kraj Udział w proc.
Chiny 32%
USA 11%
Tajwan 9%
Korea 6%
Wietnam 5%
Singapur 4%
Malezja 4%
Tajlandia 4%
Filipiny 3%
Indie 2%
Niemcy 2%
Meksyk 1%
Wielka Brytania 1%
Irlandia 1%

Źródło: obliczenia eToro na podstawie danych Apple, Liczba fabryk w danym kraju jak udział procentowy w ogólnej liczbie fabryk, 15 krajów o najwyższym udziale. Dane opublikowane w 2022 roku.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:04:45

Wieś w Polsce się starzeje i wyludnia. Czy cyfrowe usługi mogą ją uratować?

Polska wieś – choć teoretycznie notuje stabilne liczby pod...

Cyfrowy fundament polskiego atomu – brakujące ogniwo transformacji energetycznej

Na przełom marca i kwietnia zapowiadana była aktualizacja Programu...

Transformacja to nie tylko procesy i technologie – to przede wszystkim ludzie

Zmiana jest nieuniknionym elementem rozwoju, a umiejętne zarządzanie nią,...

Podobne tematy

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Polityczny chaos i deflacja w Chinach – złoty znów pod presją

Zamieszanie geopolityczne wysysa kapitał z ryzykownych aktywów. Po stronie...
00:01:39

Wojny handlowe Trumpa mogą doprowadzić do globalnego kryzysu

Wprowadzenie ograniczeń w handlu zawsze niesie za sobą pewne...

Premiera nowego iPhone’a już jutro – czy Apple poprawi wyniki sprzedaży?

Już jutro odbędzie się prezentacja nowych produktów Apple. Nieoficjalnie...

Rośnie cena złota i popyt z Chin – audyt rezerw USA na horyzoncie?

Walentynkowy tydzień przyniósł gorące ceny złota, które - po...

Chiny odpowiadają na cła Trumpa

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło wprowadzenie 15-procentowych ceł na import...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie