piątek, 25 kwietnia, 2025

Nowoczesne technologie w służbie bezpieczeństwa – system kwantowej kryptografii optycznej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

17 marca 2025 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono wyniki badań nad zastosowaniem kwantowej dystrybucji klucza w łączności państwowej. W wydarzeniu uczestniczyli wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceministrowie Stanisław Wziątek i Paweł Olszewski oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP.Pierwsze polskie połączenie kwantowe 2

Podczas spotkania omówiono znaczenie implementacji nowoczesnych technologii dla bezpieczeństwa państwa. Jak podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz, w dobie rosnącego znaczenia danych i dostępu do baz danych, konieczna jest ich skuteczna ochrona. Przedstawione rozwiązania w zakresie łączności kwantowej mają na celu zwiększenie niezależności cyfrowej i bezpieczeństwa przesyłanych informacji.

Jednym z kluczowych elementów spotkania była prezentacja pionierskiego połączenia między Wojskową Akademią Techniczną a Ministerstwem Cyfryzacji z wykorzystaniem kwantowej dystrybucji klucza (QKD). Technologia ta ma zapewnić pełną odporność na przechwycenie przesyłanych informacji, co stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa komunikacji państwowej. Wicepremier Gawkowski zwrócił uwagę na szerokie zastosowanie technologii kwantowych, które mogą znaleźć wykorzystanie nie tylko w systemach wojskowych, ale również w administracji publicznej, transporcie, służbie zdrowia oraz sektorze bankowym.

Projekt, w ramach którego opracowano System Modularnych Układów Kwantowej Kryptografii Optycznej, realizowany był przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z firmą TELDAT Sp. z o.o. oraz NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Finansowanie zapewniło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W realizację projektu zaangażowane było również Ministerstwo Cyfryzacji oraz podmioty specjalizujące się w zakresie technologii kwantowych.

Projekt nadzorowały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, które określiły nowe standardy bezpieczeństwa przesyłania danych. System został przetestowany w warunkach operacyjnych i osiągnął najwyższy, dziewiąty poziom gotowości technologicznej w obowiązującej skali. Obecnie projekt jest gotowy do odbioru przez NCBR, a jego formalne zakończenie planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2025 r.

Siły Zbrojne RP uznają technologie kwantowe za jedno z kluczowych rozwiązań mogących zmienić współczesne pole walki oraz podnieść poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego kraju. Ze względu na możliwość ich zastosowania zarówno w obszarze wojskowym, jak i cywilnym, Polska dąży do utrzymania aktywnej pozycji w rozwoju tej dziedziny technologicznej.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nie daj się nabrać na blokadę BLIK – tak działają oszuści

Cyberprzestępcy nie śpią i coraz częściej sięgają po sprytne...

Sposoby finansowania zakupu systemu ERP

System ERP integruje wszystkie działy i procesy biznesowe firmy....

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Luka w kompetencjach IT zagrożeniem dla firm – raport Hays Poland

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się...

Podobne tematy

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Przyszłość Sił Powietrznych RP – konferencja z udziałem wicepremiera

20 marca 2025 r. w warszawskim Hotelu Bellotto odbyła...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

„Sztuka deregulacji” – Senat debatuje nad uproszczeniem prawa w Polsce

„Sztuka deregulacji – od koncepcji do realizacji” – senacka...

Sektor technologiczny apeluje o zmiany w ustawie o sztucznej inteligencji

Sektor nowych technologii pozytywnie odbiera prace nad projektem ustawy...
00:01:05

Cyberbezpieczeństwo i regulacje – wyzwania cyfrowej transformacji

Projekt Strategii Cyfryzacji Polski to pierwszy tak kompleksowy dokument...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie