EKOLOGIASkuteczne systemy kaucyjne w Europie

Skuteczne systemy kaucyjne w Europie

Skuteczne systemy kaucyjne w Europie

W Polsce Parlament przyjął ustawę o systemie kaucyjnym, która umożliwi skuteczne zbieranie i recykling opakowań po napojach. W Europie działa już 13 takich, bardzo efektywnych systemów – na przykład w Norwegii, Szwecji i Finlandii – które osiągają poziomy zbiórki wynoszące 90% i więcej.

Nowoczesne systemy, takie jak ten na Słowacji, wdrożony w styczniu zeszłego roku, już w pierwszym roku działania pokazał poziom zbiórki ponad 70%. Oznacza to, że 7 na 10 butelek i puszek wypitych na Słowacji wróciło do operatora systemu, który mógł zapewnić recykling tych opakowań. Dzięki temu możliwe jest zamknięcie obiegu opakowań – czyli wykorzystanie 50% materiału do produkcji nowych butelek i puszek.

Konsumenci w całej Europie pomagają oszczędzać zasoby przez korzystanie z systemów kaucyjnych opartych na wydajności, wygodzie dla konsumenta, rozszerzonej odpowiedzialności producenta i integralności danych. Takie systemy pokazują, że poziomy zbiórki ponad 90% są możliwe do osiągnięcia.

– W zeszłym tygodniu Czechy ogłosiły, że do 2025 roku chcą wdrożyć system kaucyjny – co pokazuje, że sprawdzone rozwiązania są coraz bardziej popularne. Systemy oparte na kaucji potrafią osiągać znakomite rezultaty i są wdrażane w wielu krajach Europy – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Anna Sapota, Vice President Public Affairs Eastern Europe North, TOMRA.

– Zbieranie i recykling opakowań są ważne dla oszczędzania zasobów i ochrony środowiska, a systemy kaucyjne są skutecznym sposobem na ich realizację. Polska właśnie wprowadza taki system, aby skutecznie zbierać i recyklingować opakowania – tak, jak to się dzieje w innych krajach Europy. Wdrażanie systemów kaucyjnych jest też korzystne dla konsumentów, ponieważ pozwala na wygodne i ekologiczne pozbycie się opakowań. Producenci mają rozszerzoną odpowiedzialność za swoje produkty – co zwiększa ich motywację do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań. Integralność danych pozwala na przejrzystość procesów i kontrolowanie wyników.

Jak najszybsze wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce jest konieczne, aby zwiększyć poziomy zbiórki i recyklingu opakowań – apeluje Sapota.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...