poniedziałek, 25 września, 2023
NIERUCHOMOŚCIW ubiegłym roku na rynku nieruchomości królowała "gotówka"

W ubiegłym roku na rynku nieruchomości królowała „gotówka”

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

W ubiegłym roku na rynku nieruchomości królowała „gotówka”

Trudno zaprzeczyć, że ostatnie półtora roku było bardzo zróżnicowane na rynku mieszkaniowym. Od spowolnienia z początku I kw. oraz wyraźnego „dołka” w III kw. 2022 r. przeszliśmy bowiem do wyraźnego ożywienia, które jest widoczne obecnie. Pojawiające się informacje potwierdzają, że miniony rok był bardzo nietypowy pod względem sytuacji rynku mieszkaniowego. W tym kontekście eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili najnowsze dane na temat sposobu finansowania zakupów nowych mieszkań.

Warto wiedzieć, że Narodowy Bank Polski regularnie przeprowadza ankiety wśród firm deweloperskich. Badanie ankietowe z końca 2022 r. objęło mniej więcej co czwartą firmę deweloperską w Polsce. Co więcej, NBP zadbał o reprezentatywność próby ankietowej poprzez uwzględnienie deweloperów o różnej skali działania. Jedno z pytań zadawanych inwestorom mieszkaniowym dotyczyło sposobu finansowania zakupów nowych lokali przez klientów.

Po sprawdzeniu odpowiedzi deweloperów można stwierdzić, że odsetek transakcji finansowanych wyłącznie przy pomocy środków własnych zmieniał się następująco przy zakupie mieszkania na potrzeby własne lub członka rodziny:

 • 2019 r. – 20%
 • 2020 r. – 22%
 • 2021 r. – 18%
 • 2022 r. – 35%

Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl analogiczny odsetek zakupów „gotówkowych” w przypadku nowych lokali kupowanych na wynajem też wzrósł znacząco w 2022 roku:

 • 2019 r. – 49%
 • 2020 r. – 50%
 • 2021 r. – 51%
 • 2022 r. – 68%

Jeszcze wyższy odsetek transakcji bez zaangażowania kredytu już tradycyjnie można było zaobserwować przy zakupach mających na celu odsprzedaż „M” w korzystnym okresie. Mowa o następujących odsetkach zakupów u dewelopera wyłącznie za środki własne:

 • 2019 r. – 67%
 • 2020 r. – 63%
 • 2021 r. – 59%
 • 2022 r. – 81%

Powyższe informacje potwierdzają, że rok 2022 okazał się bardzo specyficzny pod względem sposobu finansowania zakupów nowych mieszkań. Podobna sytuacja dotyczyła rynku wtórnego, gdzie udział transakcji inwestycyjnych też był ponadprzeciętny. Można przypuszczać, że analogiczne dane z 2023 r. będą przypominać statystyki dotyczące lat 2019 – 2021. Wszystko za sprawą lepszej dostępności kredytów mieszkaniowych, która poprawiła się nie tylko dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2%.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...