wtorek, 21 września, 2021
WALUTYZŁOTOSprzedaż złota cały czas na wysokim poziomie. Spadek cen nie zmienił podejścia...

Sprzedaż złota cały czas na wysokim poziomie. Spadek cen nie zmienił podejścia inwestorów

-

Sprzedaż złota cały czas na wysokim poziomie. Spadek cen nie zmienił podejścia inwestorów

W lutym br. Grupa Tavex – jeden z czołowych dealerów metali szlachetnych w Polsce – sprzedał ponad 21 tysięcy uncji złota. To o 41% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo spadków cen inwestorzy z całego świata nadal byli aktywni. W analizowanym okresie mennica Perth Mint sprzedała ponad 124 tysiące uncji złota (wzrost o prawie 450% w porównaniu z lutym 2020 roku), natomiast U.S. Mint 125 500 uncji złota, co także daje duży wzrost w porównaniu z ub.r. (ponad 1600%).

Utrzymujący się trend

Nie tylko prywatni inwestorzy są nadal zainteresowani nabywaniem złota. Ostatnio Narodowy Bank Polski ogłosił, że chce dokonać kolejnych zakupów tego kruszcu. Mowa o co najmniej 100 tonach. Obecne rezerwy złota Polski wynoszą prawie 229 ton.

Stanowisko NBP jeszcze bardziej uzmysławia rolę złota we współczesnym systemie monetarnym. Obecny kryzys związany z pandemią COVID-19 niesie za sobą bardzo ważne – niestety przekazane w dosyć brutalny sposób – przesłanie o znaczeniu złota na tle bezpieczeństwa walut fiducjarnych oraz ogólnie całego systemu finansowego. Złoto jest nie tylko doskonałym dywersyfikatorem, ale przede wszystkim zabezpieczeniem finansowym kraju – wskazuje Aleksandra Olbryś, Młodszy Analityk ds. Rynku Złota, Tavex.

Chwilowy spadek cen to dobry moment, aby uzupełnić swój portfel inwestycyjny właśnie o złoto. W szczególności, że długoterminowy trend nadal przewidywany jest jako wzrostowy. Wpływają na to głównie stopy procentowe, które wciąż pozostają na niskim poziomie oraz wygórowana podaż pieniądza.

Co ciekawe, w 2020 roku na całym świecie sprzedano rekordowe 1 773,2 ton złota bulionowego. To aż o 40% więcej niż przed rokiem. Natomiast cena kruszcu w 2020 roku wzrosła o 25%, kończąc rok na poziomie 1 887,6 USD – wynika z raportu Światowej Rady Złota.

W minionym roku firma Tavex odnotowała ponad trzykrotny wzrost przychodów w porównaniu do tych z 2019 roku. Obrazuje to, jak bardzo rośnie popularność inwestowania w złote sztabki i monety.

Luty na plusie

W lutym br. sprzedaż w Grupie Tavex, U.S. Mint oraz Perth Mint była znacząco większa niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Mennice mające przede wszystkim zasięg ogólnoświatowy wygenerowały sprzedaż na poziomie ponad 124 tys. i 125 tys. uncji złota. Co istotne, Grupa Tavex działająca głównie na rynkach europejskich również osiągnęła wysoki wzrost sprzedaży na poziomie 21 tys. uncji złota. co w przeliczeniu daje ponad 150 mln zł.

Należy podkreślić, że królewski kruszec na przestrzeni ostatniego roku nabył dość sporą odporność na zmiany na amerykańskim rynku długu. Co więcej, dla ceny złota istotny jest też kurs dolara amerykańskiego. Obserwując najbliższe plany związane z gospodarką amerykańską, w tym nowy pakiet Bidena, można spodziewać się, że będzie się miała dobrze w kolejnych latach. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na cenę złota – mówi Aleksandra Olbryś, Młodszy Analityk ds. Rynku Złota, Tavex.

Istotne jest to, że korekty z dużymi spadkami zdarzają się również w przypadku innych aktywów. W krótkofalowej perspektywie warto obserwować zmiany związane z rentownością obligacji skarbowych USA.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....