FIRMYSener Polska opracuje zaawansowane mechanizmy lotne dla misji kosmicznej Vigil Europejskiej Agencji...

Sener Polska opracuje zaawansowane mechanizmy lotne dla misji kosmicznej Vigil Europejskiej Agencji Kosmicznej

Sener Polska opracuje zaawansowane mechanizmy lotne dla misji kosmicznej Vigil Europejskiej Agencji Kosmicznej

Sener Polska pracuje nad stworzeniem modeli lotnych mechanizmów, które będą stanowić część satelity w misji Vigil Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projekt ten, realizowany na podstawie kontraktu z firmą Leonardo, wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu inżynierii systemowej i doświadczenia w realizacji misji łączących aspekty ochrony kosmicznej i badań naukowych. Misja Vigil ma przyczynić się do lepszej ochrony Ziemi i infrastruktury orbitalnej przed zjawiskami słonecznymi, a z perspektywy polskiego sektora kosmicznego może stać się jednym z projektów, w którym istotna część systemów powstanie w kraju.

Vigil jako pierwsza europejska misja ma skupić się na nieprzerwanym monitorowaniu aktywności słonecznej oraz pogody kosmicznej i dostarczać danych na temat związanych z nimi potencjalnych zagrożeń dla infrastruktury w kosmosie i na Ziemi. W jej ramach Sener Polska będzie odpowiedzialny za opracowanie mechanizmu otwierania osłon, który odegra kluczową rolę w zabezpieczaniu instrumentu heliograficznego (HI) przed zanieczyszczeniami zarówno podczas przygotowań do startu, jak i w trakcie wyniesienia na orbitę. Po dotarciu na miejsce docelowe, w punkcie Lagrange’a L5, panel mechanizmu otworzy się, umożliwiając działanie instrumentu w przestrzeni kosmicznej.

Modele lotne – projekt na najwyższym poziomie

Ze względu na złożoność projektu, opracowanie mechanizmów do misji Vigil oznacza dla Sener Polska wejście na kolejny poziom zaawansowania technologicznego. Jak wyjaśnia Michał Podkowik, Project Manager w Sener Polska:

Opracowywany mechanizm musi sprostać wyzwaniom związanym z działaniem w ekstremalnie niskich temperaturach oraz specyficznych warunkach punktu L5, w którym będzie pracować. Nasi inżynierowie zaprojektują urządzenie oparte na mechanizmach HDRM i DEM, łącząc je z panelem kompozytowym, aby dostarczyć w pełni kompleksowe rozwiązanie.
 
System powstający na potrzeby Vigil obejmuje trzy modele: strukturalny do testów, kwalifikacyjny oraz finalny, w pełni lotny. Sener Polska jest jednym z niewielu polskich przedsiębiorstw pozyskujących kontrakty na dostarczenie tak złożonych mechanizmów we wszystkich tych wersjach, także lotnych, które jako część statków kosmicznych polecą w przestrzeń kosmiczną. Tworząc mechanizmy dla Vigil, Sener Polska wykorzysta doświadczenie zdobyte w misjach, takich jak Athena czy PROBA-3.

Mechanizmy do Vigil będą polskim produktem

Co istotne, mechanizmy do Vigil zostaną w całości wykonane w Polsce. Sener Polska, jako główny wykonawca, będzie współpracować z partnerami krajowymi i międzynarodowymi przy zakupie komponentów oraz przeprowadzaniu testów środowiskowych na poziomie instrumentu, które zostaną zrealizowane w laboratorium Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa (ILOT).

Prace rozpoczną się w grudniu 2024 roku i potrwają do lipca 2027 roku. Sener Polska realizuje zadanie na podstawie kontraktu z firmą Leonardo S.p.A., która odpowiada za główny instrument HI, natomiast za cały statek kosmiczny odpowiedzialny będzie Airbus Defence and Space.

Misja Vigil z potencjałem na duży udział krajowych firm

Zaangażowanie Sener Polska w tak zaawansowany projekt pokazuje, że polskie firmy są gotowe do realizacji złożonych i innowacyjnych zadań w międzynarodowych projektach kosmicznych. Także mechanizmy i urządzenia, które będą opracowywane na potrzeby Vigil w przyszłości, korespondują z kompetencjami posiadanymi przez krajowe przedsiębiorstwa i instytucje sektora kosmicznego. Oznacza to, że Vigil ma szansę stać się ważną dla Polaków misją, w której przedstawiciele krajowego sektora będą mieli znaczny udział, jednak o realizacji kolejnych projektów w jej ramach zadecydują przedstawiciele krajów członkowskich ESA podczas Rady Ministerialnej, zaplanowanej na listopad 2025 roku.

Już dzisiaj Sener stara się budować konsorcja z potencjalnymi partnerami biznesowymi w celu zwiększenia obecności Polski w misji VIGIL.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...