piątek, 23 września, 2022
BEZPIECZEŃSTWOSzef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

Szef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Szef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

Według szwajcarskich mediów dyrektor Federalnej Służby Wywiadu (FIS) Jean-Philippe Gaudin ma ustąpić ze stanowiska przed upływem kadencji, tj. 31 sierpnia 2021 r., a rezygnacja jest powiązana z aferą Crypto AG, która wstrząsnęła szwajcarską polityką w ubiegłym roku.

W lutym 2020 r. „The Washington Post” i niemiecki nadawca publiczny ZDF potwierdzili doniesienia, że Crypto AG jest przykrywką amerykańskiego wywiadu. Centralna Agencja Wywiadowcza i Federalna Służba Wywiadowcza RFN miały potajemnie nabyć szwajcarską firmę w latach 50. i opłacić milczenie jej wyższej kadry kierowniczej.

Tajna umowa, nazwana operacją RUBICON, rzekomo umożliwiła Stanom Zjednoczonym i Niemcom Zachodnim szpiegowanie tajnych komunikatów rządowych wielu ich przeciwników, a nawet sojuszników, w tym Austrii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rewelacje zszokowały szwajcarską opinię publiczną i były policzkiem dla państwa, które opiera swoją tożsamość narodową i międzynarodową reputację na koncepcji neutralności.

Uważa się, że Gaudin niewłaściwie poprowadził wyjaśnienie tej sprawy i zbyt długo zwlekał z poinformowaniem o niej przywódców państwa. Spowodowało to napięcie w jego relacjach ze Szwajcarską Radą Federalną – siedmioosobowym organem wykonawczym, który tworzy rząd federalny i kolektywny organ decyzyjny Konfederacji Szwajcarskiej. Według doniesień relacje szefa wywiadu z minister obrony Violą Amherd są nie do naprawienia, a minister od kilku miesięcy naciska na jego dymisję.

Szwajcarski rząd nie podał powodu ustąpienia Gaudina, informując jedynie, że czekają go „nowe wyzwania” w sektorze prywatnym. Ani FIS, ani Gaudin nie skomentowali tych informacji.

Źródło: portal intelNews.org z 13.05.2021 r.

Autorzy: radca prawny Robert Nogacki, dr Marek Ciecierski
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...