czwartek, 23 września, 2021
BEZPIECZEŃSTWOSzef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

Szef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

-

Szef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

Według szwajcarskich mediów dyrektor Federalnej Służby Wywiadu (FIS) Jean-Philippe Gaudin ma ustąpić ze stanowiska przed upływem kadencji, tj. 31 sierpnia 2021 r., a rezygnacja jest powiązana z aferą Crypto AG, która wstrząsnęła szwajcarską polityką w ubiegłym roku.

W lutym 2020 r. „The Washington Post” i niemiecki nadawca publiczny ZDF potwierdzili doniesienia, że Crypto AG jest przykrywką amerykańskiego wywiadu. Centralna Agencja Wywiadowcza i Federalna Służba Wywiadowcza RFN miały potajemnie nabyć szwajcarską firmę w latach 50. i opłacić milczenie jej wyższej kadry kierowniczej.

Tajna umowa, nazwana operacją RUBICON, rzekomo umożliwiła Stanom Zjednoczonym i Niemcom Zachodnim szpiegowanie tajnych komunikatów rządowych wielu ich przeciwników, a nawet sojuszników, w tym Austrii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rewelacje zszokowały szwajcarską opinię publiczną i były policzkiem dla państwa, które opiera swoją tożsamość narodową i międzynarodową reputację na koncepcji neutralności.

Uważa się, że Gaudin niewłaściwie poprowadził wyjaśnienie tej sprawy i zbyt długo zwlekał z poinformowaniem o niej przywódców państwa. Spowodowało to napięcie w jego relacjach ze Szwajcarską Radą Federalną – siedmioosobowym organem wykonawczym, który tworzy rząd federalny i kolektywny organ decyzyjny Konfederacji Szwajcarskiej. Według doniesień relacje szefa wywiadu z minister obrony Violą Amherd są nie do naprawienia, a minister od kilku miesięcy naciska na jego dymisję.

Szwajcarski rząd nie podał powodu ustąpienia Gaudina, informując jedynie, że czekają go „nowe wyzwania” w sektorze prywatnym. Ani FIS, ani Gaudin nie skomentowali tych informacji.

Źródło: portal intelNews.org z 13.05.2021 r.

Autorzy: radca prawny Robert Nogacki, dr Marek Ciecierski
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....