Transition Technologies MS (TTMS), dynamicznie rozwijający się polski software house, otrzymał od MSWiA koncesję na przetwarzanie środków podwójnego zastosowania. Spółka będzie mogła ubiegać się o więcej specjalistycznych zleceń w obszarze wykorzystania nowoczesnych technologii w sektorze obronnym.
– Od wielu lat nasi pracownicy aktywnie działają w projektach sektora obronnego, wdrażając innowacyjne technologie m.in. w ramach NATO Alliad Command Transformation. Sektor obronny jest dla nas szczególnie perspektywiczny, m.in. ze względu na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne technologie IT, ale także ze względu na wysoką barierę wejścia dla wykonawców i podwykonawców ubiegających się o zlecenia. Odnowienie naszej koncesji daje nam możliwości dalszego rozwoju w tym obszarze. Jesteśmy też jedną z niewielu firm IT w Polsce posiadających tak szerokie kompetencje w tworzeniu i rozwoju systemów IT dla wojskowości, odpowiednie certyfikaty umożliwiające ubieganie się o zlecenia oraz specjalistów dopuszczonych do pracy przy tego typu projektach. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie we wdrożeniach dla sektora obronnego. To wszystko pozwala nam pozyskiwać kontrakty dla firm zbrojeniowych oraz NATO, niedostępne dla większości firm oferujących usługi IT – mówi Sebastian Sokołowski, prezes TTMS.
Koncesję na handel i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym przyznaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udzielana jest na maksymalnie 50 lat. Wcześniejsza koncesja przyznana TTMS przez resort wygasła w związku ze zmianą siedziby spółki.
– Kontrakty w sektorze obronnym są długoterminowe. Wdrażanie rozwiązań nowoczesnych technologii o przeznaczeniu wojskowym wiąże się także z usługami serwisowymi. Oznacza to, że specjaliści są angażowani w dany projekt na wiele lat. Są to osoby, które muszą posiadać poświadczenia osobowe i świadectwa bezpieczeństwa umożliwiające im dostęp do informacji tajnych. Mając doświadczenie przy tego typu projektach i odpowiednie certyfikaty, specjaliści IT mogą szybko wdrożyć się w dany projekt. Obecnie prym wśród technologii wykorzystywanych w projektach wojskowych wiedzie sztuczna inteligencja, która w tego typu zleceniach może być wykorzystywana np. do szukania anomalii w cyberprzestrzeni, wsparcia w podejmowaniu decyzji w obszarze obrony przeciwlotniczej czy koordynacji działań na polu walki oraz zapewnienia częściowej autonomii pojazdów w celu odciążenia załóg platform bojowych. Możliwości wykorzystania różnych rozwiązań IT jest wiele, a my je badamy i adoptujemy na potrzeby sektora obronnego – dodaje Sebastian Sokołowski.
Portfel zamówień TTMS od początku działalności w sektorze obronnym to 10 kontraktów.