środa, 14 kwietnia, 2021
UBEZPIECZENIAUbezpieczenie na życie online (nie tylko) dla freelancera

Ubezpieczenie na życie online (nie tylko) dla freelancera

-

Ubezpieczenie na życie online (nie tylko) dla freelancera

Wartość rynku freelancingu w Polsce wynosi już ok. 10 mld zł[1]. Coraz więcej osób postanawia zostać swoim własnym szefem i rezygnuje z pracy na etacie lub za wszelką cenę unika takiej formy zatrudnienia, czyli postanawia zostać freelancerem. Zalet takiego rozwiązania jest wiele: niezależność zawodowa, możliwość wyboru realizacji najbardziej interesujących lub dochodowych projektów. To częste wymagania tych osób, które wkraczają obecnie na rynek pracy, są młode i doskonale wiedzą, czego chcą od życia. Bycie tzw. wolnym strzelcem wydaje się atrakcyjne i proste. Osoby, które się na to decydują, bardzo szybko przekonują się jednak
o tym, że freelancing to również obowiązki, m.in. znajomość prawa czy zasad ekonomii
− chociażby na elementarnym poziomie − jest koniecznością. Często niezbędne jest także założenie działalności gospodarczej, codzienne dbanie o finanse „firmowe” i o te wszystkie kwestie, o które zwykle troszczy się pracodawca. Freelancerzy nie mają również zasadniczo możliwości skorzystania z grupowego ubezpieczenia na życie, które jest oferowane pracownikom w zakładach pracy, ale nie oznacza to, że powinni zrezygnować z ochrony na wypadek śmierci. Mogą skorzystać z innych rozwiązań, takich jak np. indywidualne ubezpieczenie na życie online. To świetna opcja dla młodego freelancera, który świadomie myśli o przyszłości i chce zadbać o potrzeby swoich najbliższych na wypadek, gdyby miało stać się najgorsze.

Młodzi stawiają na freelancing

Freelancing, czyli praca bez etatu, realizowanie projektów na zlecenie, możliwość zmiany w dowolnym momencie tego, w jaki sposób się zarabia, idealnie pasuje do młodych osób, które nie chcą popełniać „błędów” swoich rodziców. Dla większości pokolenia dwudziestolatków praca w jednej firmie, na jednym stanowisku, np. przez dwie dekady, jest niewyobrażalna. Ta grupa ceni sobie niezależność, elastyczność i dużą mobilność, jeżeli chodzi o funkcjonowanie na rynku pracy. Dlatego decyduje się zakładać własną działalność i bardziej świadomie kierować swoją karierą. To młodsze generacje wyznaczają kierunki, w których podąża świat, dlatego freelancerzy mogą mieć duży wpływ na to, jak będzie wyglądać rynek pracy w przyszłości. Dowodem na to może być fakt, że takie „elementy” freelancingu jak np. elastyczny grafik pracy czy praca zdalna przyjęły się w wielu branżach,
a pracownicy traktują je jako istotne benefity.

Odpowiedzialność przede wszystkim, czyli ubezpieczenie na życie jest ważne

Niektórzy błędnie utożsamiają freelancing z „wygodnictwem” czy unikaniem długofalowych zobowiązań w sferze zawodowej, itp. Bycie tzw. wolnym strzelcem i swoim szefem nie jest jednak w praktyce zawsze proste i pozbawione wyzwań. Osoba, która wybierze taki model pracy, musi sama troszczyć się o swoje finanse, ponieważ nie dostaje comiesięcznego, stałego wynagrodzenia od pracodawcy. Szczególnie w pierwszej fazie działalności musi ciężko pracować i realizować wiele zleceń, by zbudować poduszkę finansową na tzw. czarną godzinę. Każdy, kto pracuje na własny rachunek, powinien się spodziewać tego, że przyjdzie taki moment, kiedy klientów będzie mniej – a co za tym idzie – będzie mniej pieniędzy. Czasem również zapłatę za swoją pracę trzeba wyegzekwować. Zatory płatnicze są jednym z głównych problemów polskiej gospodarki. Niepłacący na czas klienci są problemem dla przeszło 60 proc. przedsiębiorców w naszym kraju[2]. Nie omijają one freelancerów.

Terminowe odprowadzanie składek przez pracodawcę na wymagane świadczenia, wsparcie
w finansowym planowaniu emerytury, itp. – nie każdy myśli o tych kwestiach jako o „przywilejach” pracy na etacie, ale de facto można tak na nie patrzeć. Przekonują się o tym osoby, które postanawiają zostać freelancerami.     

Prywatne ubezpieczenie dla samozatrudnionych i freelancerów, czyli polisa na życie online

Zupełnie inne podejście do tej sprawy ma pokolenie dwudziestolatków, generacja osób, które żyją świadomie, wiedzą, czego chcą, nie dają się ograniczać przez problemy, które pojawiają się na ich drodze. Wkraczają w dorosłość i rozpoczynają karierę zawodową według założonego planu, który realizują krok po kroku. Starają się mieć pod kontrolą każdy jego aspekt. Ubezpieczenie na życie wpisuje się w tę charakterystykę pokolenia „Z”.

Freelancerzy, których we wspomnianej grupie wiekowej jest najwięcej, powinni zadbać o prywatne ubezpieczenie na życie dla samozatrudnionych z jeszcze dodatkowego, ważnego powodu. – Młody freelancer na dorobku przeważnie nie ma szans na to, by w stosunkowo krótkim czasie zbudować oszczędności na tzw. czarną godzinę. Dlatego, jeśli zdarzy się najgorsze, bliskie osoby mogą znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Tak się dzieje na przykład wtedy, gdy zmarły był jedynym żywicielem rodziny lub jedną z osób, które wspólnie spłacały kredyt). Te problemy rozwiązuje polisa na życie.
W przypadku śmierci ubezpieczonego świadczenie jest wypłacane osobom wskazanym w umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Taka pomoc pozwala przetrwać najbliższym najgorsze chwile po tragedii
– wyjaśnia Aleksandra Ćwięk, Brand Manager, Aviva.

Kryzys związany z COVID-19 pokazał, że nie można przewidzieć wszystkiego, ale jednocześnie zawsze warto być przygotowanym na niespodziewane. Częścią takiego planu może być ubezpieczenie na życie. – Taka ochrona nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób, które mają powody, by szczególnie dbać o wspomnianą kwestię. Mogą z niej skorzystać również młode osoby, które myślą o przyszłości i chcą zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek najgorszego – dodaje Aleksandra Ćwięk, Brand Manager, Aviva.

Ubezpieczenie na życie przez Internet – co trzeba wiedzieć

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw takim potrzebom młodych freelancerów. Na rynku znajdą rozwiązania, które nie tylko zapewnią im wspomnianą ochronę, ale również takie produkty, które nabędą w sposób zgodny ze swoim stylem i filozofią życia. Chodzi o polisę na życie kupowaną w pełni przez Internet.

Dla młodych freelancerów z pokolenia „Z”, którzy nie znają świata bez nowoczesnych technologii i Internetu, będącego dla nich źródłem informacji i niezbędnym narzędziem, możliwość przeprowadzenia procesu zakupu polisy na życie od początku do końca online, jest bardzo ważna.

Niektóre ubezpieczenia na życie dostępne online zawiera się na kilka lat. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla młodych osób. Po kilku latach mogą zdecydować się na inne ubezpieczenie, które dodatkowo np. zapewni wsparcie finansowe w razie problemów ze zdrowiem, albo umożliwi gromadzenie pieniędzy.

Proste ubezpieczenie na życie online może być świetną odpowiedzią na potrzeby freelancera, który
z pewnością doceni to, że rozwiązania, którymi się otacza w życiu, nadążają nad jego wyborami.

[1] Useme.eu, Freelancing w Polsce 2019.

[2] Intrum, European Payment Report 2019.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...