poniedziałek, 13 stycznia, 2025

Demokracja fundamentem Unii Europejskiej: Lekcje z historii i wyzwania współczesności

Integracja w Europie Zachodniej pojawiła się jako następstwo doświadczenia II Wojny Światowej. Kataklizmu, który kosztował życie kilkadziesiąt milionów Europejczyków – w tym około 6 milionów obywateli Polski. Znaleźli się politycy, którzy uznali, że nie wolno pozwolić na pojawienie się kolejnej wojny w Europie i że najlepszym sposobem będzie podjęcie integracji i współpracy gospodarczej. Zaczęło się od Wspólnoty Węgla i Stali – co miało sens, ponieważ te dwa sektory były wówczas podstawą zbrojeń. Później, stopniowo rozwinęła się formuła Unii Europejskiej. Unia Europejska jest wielkim osiągnięciem – zapewnia dobrobyt, prawa człowieka, dobre warunki życia, ale trzeba ją budować w oparciu o pewne wartości. Jedną z tych wartości jest na przykład porządek demokratyczny, respektowanie reguł demokratycznych, praworządność.

– Chcę wyraźnie powiedzieć – jeśli ugrupowania, które nie respektują demokracji, które są antydemokratyczne, zwyciężyłyby w krajach Unii Europejskiej, Unia Europejska by się rozpadła i znaleźlibyśmy się w miejscu sprzed kilkudziesięciu lat – powiedział serwisowi eNewsroom.pl podczas EFNI 2024, prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej. – Po wielkim kryzysie lat 20. i 30., z wszystkimi wielkimi zagrożeniami i mając na wschód od nas kraj, który ma ambicje autorytarne i imperialne. Ale nie jestem pesymistą – wielokrotnie obserwowałem wyniki wyborów w różnych krajach, pojawienie się sił populistycznych, autorytarnych, które zdobywały nawet szanse współtworzenia rządu – jak na przykład w Austrii. Albo przykładowo nasze obawy co do wyniku wyboru we Włoszech. Okazało się, że Pani Meloni nie jest antyeuropejska – oczywiście ma swoje spojrzenie i swoje oczekiwania w imieniu swojego narodu oraz w imieniu swojego państwa. W związku z tym ja jestem o wiele większym optymistą – a polski przykład, że potrafiliśmy wyrwać się z autorytaryzmu w wyniku demokratycznych wyborów, jest przykładem optymistycznym. Ale jednocześnie przykład Polski powinien nas uczulić na to, jak łatwo jest rozmontować niektóre instytucje demokratyczne. To oznacza, że trzeba myśleć o tym, czy demokracja jest tym systemem, który obywatele akceptują, za którym się opowiadają nie tylko w akcie wyborczym. Chodzi o to, czy praktykujemy demokrację. A tego deficyt w Polsce jest nadal bardzo poważny – wskazuje prof. Jerzy Hausner.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

6 kluczowych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa w 2025 roku

Rozwój komputerów kwantowych to nie tylko wielka szansa na...

Hakerzy wykorzystali konta biura podróży Riya w globalnej kampanii phishingowej

Nowa, szeroko zakrojona kampania phishingowa, polegająca na wysyłaniu...

Zespół fuzji i przejęć PwC liderem pod względem liczby i wartości transakcji w Polsce

Zespół Fuzji i Przejęć PwC Polska po raz szósty...

Plany finansowe Polaków na 2025: więcej oszczędności, mniej optymizmu

Jak wynika z Barometru Providenta, 47,5 proc. Polaków z...

Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe: wartość zapytań w grudniu 2024 niższa o 45,4% r/r

O 45,4% r/r spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe...

Podobne tematy

00:03:11

Polska zmieni Unię Europejską

Polska osiągnęła ogromny sukces gospodarczy – ale nie ma...

Historyczny moment: Koniec tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 56 latach

Przez 56 lat gaz z Związku Radzieckiego, a później...

3315 mln zł zainwestowała za granicą Grupa Elemental. Firma planuje dalszą ekspansję

Według danych Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD),...

Nowe regulacje w obszarach OZE i ESG napędzają zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach

Dyrektywa CSRD i transformacja energetyczna napędzają popyt na specjalistów...

Polska stanowczo sprzeciwia się umowie UE–Mercosur

Negocjowana umowa handlowa między Unią Europejską a krajami Mercosuru...

Innowacje i zrównoważona produkcja: przyszłość przemysłu hutniczego

Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie