czwartek, 8 grudnia, 2022
RAPORTY I ANALIZYUciekać czy przeczekać zimę? Zdecydowana większość Ukrainek zostanie w kraju mimo czekających...

Uciekać czy przeczekać zimę? Zdecydowana większość Ukrainek zostanie w kraju mimo czekających je zagrożeń

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Uciekać czy przeczekać zimę? Zdecydowana większość Ukrainek zostanie w kraju mimo czekających je zagrożeń

Badanie wskazuje, że większość Ukrainek nie zamierza opuścić kraju, nawet w obliczu poważnych trudności. Część Ukrainek zamierza uciec przed srogą zimą, ale planują powrót na wiosnę. 

Według ankiety przeprowadzonej przez Centrum analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, 67% respondentek twierdzi, że pomimo świadomości wszystkich zagrożeń pozostanie zimą w Ukrainie.

Jednocześnie 20% twierdzi, że nie planuje przeprowadzki, ale jeśli problemy z ogrzewaniem, światłem lub wodą będą miały charakter długoterminowy, będą zmuszone do tymczasowego wyjazdu za granicę.

13% respondentek planuje przeprowadzkę lub już przebywa za granicą i zamierza wrócić nie wcześniej, niż wiosną.

Pomimo rosyjskiego ostrzału na infrastrukturę energetyczną wiele czynników wskazuje, że jak dotąd sytuacja z migracją nie zmieniła się radykalnie. Co ciekawe, wiele Ukrainek, które obecnie poszukują pracy w Polsce, podkreśla, że poszukuje pracy sezonowej, aby w niedalekiej przyszłości wrócić na Ukrainę z pewną rezerwą gotówkową. – powiedziała Anna Dzhobolda, dyrektorka działu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.

Codzienne dane publikowane przez Straż Graniczną dowodzą, że razie nie ma masowej migracji – choć faktem jest, że od 22 sierpnia br. jest wzrost o 13 % w ruchu migracyjnym, ale bilans i tak wychodzi na zero, bo nadal tyle samo osób wjeżdża, co zostaje odprawionych do Ukrainy (23.10 było to już 25,2 tys. i tyle samo odprawiono z Polski). Od 24.02 odprawiono w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 7,246 mln os., z czego na Ukrainę wróciło 5,437 mln os. 

Oczywiście sytuacja może się zmienić szybko – jak tylko spadnie pierwszy śnieg. Ukraina posiada nadal sowiecką infrastrukturę energetyczną i aż 53 % gospodarstw domowych w miastach korzysta z energii z tego źródła, wg danych Tetra Tech’s Ukraine. 40 % infrastruktury elektrycznej zostało zniszczonych przez Rosjan w atakach tylko w samym poprzednim tygodniu. 

Co prawda rząd zapowiedział, że od połowy 2023 r. uchodźcy będą partycypować w kosztach pobytu, bo nadal 80 tys. uchodźców mieszka na koszt państwa, ale zdecydowana większość, bo aż 92 % Ukraińców przebywających w Polsce znalazło mieszkanie na własną rękę – co potwierdzają także nasze dane. – komentuje Anna Dzhobolda. – Bruksela z kolei zapowiedziała, że przedłuży pozwolenie na legalny pobyt i pracę dla Ukraińców na terenie Unii Europejskiej do marca 2024 roku, co na pewno też będzie miało wpływ na ew. zwiększony ruch na granicy w przyszłości, bo Polska dla wielu uchodźców jest państwem tranzytowym. I na pewno, jak tylko temperatura się obniży, możemy spodziewać się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, co z kolei – po miesiącu, dwóch, kiedy już się w Polsce zaadoptują, spowoduje, że będą szukać pracy, prawdopodobnie sezonowej, sądząc po wynikach sondażu. 

W badaniu wzięły udział mieszkanki regionów najbardziej dotkniętych ostrzałem infrastruktury energetycznej: Charkowa, Dniepropietrowska, Iwano-Frankowska, Kijowa, Lwowa, Winnicy, Zaporoża i Żytomierza. W badaniu online wzięło udział 1250 kobiet w wieku 18-65 lat.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...