BEZPIECZEŃSTWOWojska Obrony Cyberprzestrzeni z własnym sztandarem. Jego zakup wsparła między innymi branża...

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni z własnym sztandarem. Jego zakup wsparła między innymi branża cyfrowa

To niezwykle ważny symbol w procesie tworzenia specjalistycznej jednostki wojskowej – polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni otrzymały własny sztandar. Zwiazek Cyfrowa Polska, który reprezentuje polską branżę cyfrową, pomógł jednostce zrealizować inicjatywę, wspierając finansowo jego wykonanie.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni jest nowym elementem polskich sił zbrojnych. Jednostka posiada zdolności do realizowania pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni – od obronnych, przez rozpoznawcze, aż po ofensywne. Prowadzi też działalność naukowo-edukacyjną.

Ten specjalistyczny komponent polskiego wojska został powołany przed dwoma laty. Teraz może pochwalić się nowym sztandarem. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Joanna Kaczmarczyk, potomkini podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, oraz Janusz Różycki, syn Jerzego Różyckiego, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał kod maszyny szyfrującej Enigma.

Skąd taki wybór? – Wojska Obszary Cyberprzestrzeni odpowiadają między innymi za kluczowe obszary związane z kryptologią – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę cyfrową. To właśnie Związek jest w gronie darczyńców, którzy pomogli w stworzeniu nowego sztandaru.

Nie da się dziś przecenić roli wojsk chroniących naszą cyberprzestrzeń. To niezwykle istotny komponent polskich sił zbrojnych, który swoje zadania, co warto podkreślić, realizuje nie tylko w czasie otwartego konfliktu zbrojnego. Jak pokazują ostatnie doświadczenia, stale jesteśmy na celowniku hakerów i różnego rodzaju służb działających w cyberprzestrzeni – dodaje Michał Kanownik.

Potencjalne ataki mogą dotyczyć właściwie każdego sektora gospodarki i administracji publicznej – precyzuje Jacek Łęgiewicz, wiceprezes Cyfrowej Polski. –Celem cyberprzestępców może być też każdy z nas, bo chaos i dezinformacja to jedna z ich ulubionych metod działania. Za zapewnienie nam wszystkim bezpieczeństwa od dawna odpowiadają producenci sprzętu elektronicznego i liczne placówki naukowe. Bardzo się cieszę, że teraz możemy być chronieni także przez specjalistyczną jednostkę wojskową – ocenia Jacek Łęgiewicz.

Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w piątek (14 czerwca) na warszawskim Placu Piłsudskiego. Udział w niej wzięli wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version