Zakupy przez Internet – 5 porad jak robić je szybko i bezpiecznie

0
19
Zakupy przez Internet - 5 porad jak robić je szybko i bezpiecznie

Zakupy online cieszą się ogromną popularnością w niemal każdej grupie wiekowej. Choć internet daje nam ogromne możliwości w zakresie nabywania niemal każdego rodzaju produktów, należy zachować czujność, robiąc zakupy bezpiecznie. Oto 5 wskazówek, jak kupować szybko, dbając o swoje dane osobowe i finanse.

Szybkie i bezpieczne zakupy? 5 podstawowych zasad

Wiele słyszy się o fałszywych sklepach internetowych, próbach wyłudzenia danych osobowych czy włamania na konto bankowe poprzez przekazywanie linków do płatności. Czy zakupy online mogą więc być bezpieczne? Oczywiście, jednak trzeba dokonywać ich z głową, mając na uwadze ewentualne zagrożenia. W sklepach stacjonarnych również musimy zachować czujność, w przeciwnym razie możemy kupić niepełnowartościowy produkt albo paść ofiarą kieszonkowca. Oto 5 podstawowych zasad dokonywania zakupów online:

  • sprawdzamy, czy dany sklep rzeczywiście istnieje – jego właściciel powinien zarejestrować działalność gospodarczą i posiadać stosowne wpisy w bazach,
  • sklep internetowy powinien mieć politykę prywatności oraz regulamin – dokumenty te określają zasady funkcjonowania i są kluczowe w rozstrzyganiu ewentualnych sporów,
  • asortyment sklepu powinien być szeroki – kilka produktów dostępnych w sprzedaży wzbudza niepewność,
  • ceny powinny być adekwatne do jakości – markowe obuwie za kilka złotych to nie okazja, a próba wyłudzenia danych,
  • płatności dokonujemy przez sprawdzone bramki – wchodzenie w jakiekolwiek linki przychodzące od sprzedawcy na maila to zwykle próba wyłudzenia dostępu do konta bankowego.

Szybkie i bezpieczne zakupy? 5 podstawowych zasad

Chcąc bezpiecznie robić zakupy w sieci, korzystajmy z oferty sprawdzonych sklepów, takich jak https://eobuwie.com.pl/c/damskie/polbuty. Kupimy tam nie tylko buty, ale też innego rodzaju dodatki odzieżowe. Jeśli potrzebujemy szybko kupić jakiś produkt, upewnijmy się, w jaki sposób będziemy mogli ewentualnie go zwrócić. Zgodnie z przepisami sprzedawca musi przyjąć od nas zwrot, gdy kupujemy w sieci, a produkt okaże się nie spełniać naszych oczekiwań. Sklepy, które nie respektują tego przepisu, działają niezgodnie z prawem. Ważne jednak, jak możemy odesłać zakupy i czy będziemy zobowiązani pokryć koszty przesyłki. Uważajmy też, gdy kupujemy w sklepach zagranicznych – tutaj bowiem mogą obowiązywać inne zasady.

Fałszywe sklepy internetowe – jak sobie poradzić?

Dokonując zakupów online, łatwo stracić czujność. Wystarczy pośpiech, odrobina stresu czy zmęczenie, aby udostępnić swoje dane czy dostęp do konta. Nie ma tutaj znaczenia, czy kupujemy drogi sprzęt, czy zwykły plecak miejski. Co zrobić, gdy padliśmy ofiarą przestępstwa? Najlepiej zgłosić się bezpośrednio na policję. Podjęcie jakichkolwiek innych działań nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci zwrotu środku pieniężnych. Możemy też oczywiście ostrzec innych internautów przed przestępczymi działaniami właściciela fałszywego sklepu online. Niemniej jednak zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć – odzyskanie pieniędzy w wielu przypadkach jest naprawdę trudne. Uważajmy więc na sklepy, które nie posiadają zabezpieczonej domeny, dysponują niewielkim asortymentem albo oferują produkty w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Do dyspozycji mamy wiele sklepów online znanych marek, które cieszą się uznaniem wśród klientów i umożliwiają przeprowadzania transakcji w bezpieczny i komfortowy sposób.