BIZNESZarządzanie ryzykiem i transparentność: Komitety audytu a jakość raportów ESG

Zarządzanie ryzykiem i transparentność: Komitety audytu a jakość raportów ESG

Zarządzanie ryzykiem i transparentność: Komitety audytu a jakość raportów ESG

Inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na wyniki spółek w zakresie ESG, co bezpośrednio wpływa na ich postrzeganie marki oraz decyzje zakupowe konsumentów. Kluczową rolę w zapewnieniu rzetelności i przejrzystości danych niefinansowych odgrywają komitety audytu w radach nadzorczych, które są odpowiedzialne za sprawozdawczość ESG. Dzięki ścisłej współpracy z zarządem, komitety audytu pomagają określać, które informacje są istotne dla interesariuszy, a tym samym wymagają poświadczenia, co długofalowo wzmacnia wiarygodność organizacji i pozytywnie wpływa na jej reputację.

Interakcje między raportowaniem finansowym i niefinansowym

Nowe regulacje oraz rosnące znaczenie ryzyka klimatycznego wpływają bezpośrednio na finanse przedsiębiorstw. Mimo że dokładne oszacowanie skutków klimatycznych pozostaje wyzwaniem, kompleksowa analiza ryzyka klimatycznego jest niezbędna w kontekście szczegółowych wymogów ESG.

Wdrożenie skutecznych mechanizmów kontroli nad przygotowaniem ujawnień w ramach sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju stanowi jedno z głównych wyzwań, zwłaszcza w dużych organizacjach o zróżnicowanej strukturze. Dane pozyskiwane do sporządzenia sprawozdania zrównoważonego rozwoju pochodzą z różnych źródeł i systemów, a ich jakość nie jest jednolita w ramach organizacji. Wypracowanie spójnego procesu raportowania ESG, w tym zdefiniowanie ról i odpowiedzialności poszczególnych jednostek oraz zasad przepływu i weryfikacji danych jest kluczowe dla zapewnienia jednolitości i wiarygodności raportowania. W miarę wzrostu znaczenia sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, przejawiającego się również we wprowadzonym regulacyjnie w UE obowiązku jej atestacji, wiele firm rozważa przeniesienie ciężaru odpowiedzialności za raportowanie ESG na działy finansowe, które posiadają doświadczenie w zakresie sprawowania wymaganej przez audytora kontroli nad jakością danych wejściowych oraz udokumentowania procesu raportowego na poziomie wymaganym przez nowe przepisy. – Tomasz Kołodziejczyk, Dyrektor, Lider usług ESG dla sektora finansowego, KPMG w Polsce

Rola komitetów audytu w monitorowaniu kontroli wewnętrznych

Jednym z głównych wyzwań związanych z raportowaniem ESG jest stworzenie spójnej metodologii oceny i monitorowania wskaźników ESG. Dane pochodzące z różnych źródeł w firmie, wcześniej nie podlegały tak rygorystycznym kontrolom, jak dane finansowe. Szybkie zmiany regulacyjne dodatkowo utrudniają wdrożenie jednolitych kontroli wewnętrznych na poziomie całej organizacji. Właśnie dlatego zarządzający powinni skoncentrować swoje wysiłki na tym obszarze.

Komitety audytu, we współpracy z zarządami, powinny ustanowić i nadzorować proces zdefiniowania polityki oraz monitorowania całego procesu ESG w firmie – od strategii po ujawnianie informacji.

Weryfikacja raportów niefinansowych wzmacnia wiarygodność ujawnianych informacji

Wobec zapotrzebowania na precyzyjne i obiektywne wytyczne dla audytu niefinansowego, Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) stworzyła projekt standardu ISSA 5000 – nowego globalnego standardu poświadczania raportowania zrównoważonego rozwoju.

Nowy standard, zatwierdzony we wrześniu 2024 roku, ma na celu standaryzację omawianych procesów raportowania zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie spójnych, wysokiej jakości usług audytu, które obejmą wszystkie dziedziny zrównoważonego rozwoju, niezależnie od ram prawnych raportowania. Standard ten zacznie obowiązywać dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 15 grudnia 2026 roku lub później. Należy jednak zaznaczyć, że dopóki Komisja Europejska nie przyjmie odpowiedniego standardu atestacji (ISSA 5000 lub innego standardu) Państwa członkowskie mogą stosować krajowe standardy.

Polska Izba Biegłych Rewidentów opublikowała 31 października 2024 roku projekt krajowego standardu (KSUA 3002PL, który należy czytać w powiązaniu ze standardem KSUA 3000 (Z)), mającego zastosowanie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, zapewniającej ograniczoną pewność.

Wzmacnianie wiarygodności raportów ESG jest kluczowym elementem budowania zaufania interesariuszy, a także umożliwia komitetom audytu i zarządom podejmowanie bardziej świadomych decyzji strategicznych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Rosnące wymagania dotyczące sprawozdawczości ESG powodują, że komitety audytu stoją przed dużym wyzwaniem monitorowania szybko ewoluujących standardów i regulacji ESG. Jednocześnie firmy oczekują jednolitej i dokładnej weryfikacji kluczowych wskaźników ESG. Takie rzetelne i spójne podejście w zakresie audytu niefinansowego zapewnia, że organizacje będą lepiej przygotowane do odpowiadania na oczekiwania inwestorów i regulacji. Weryfikacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez niezależnego biegłego rewidenta odgrywa tu ważną rolę, podnosząc pewność i przejrzystość całego procesu raportowania. – Jarosław Fąfara, Partner, ESG Assurance, Audyt, KPMG w Polsce

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...