PRAWOZatrzymanie byłego posła Wojciecha O. i pracowników Alior Banku w sprawie Zakładów...

Zatrzymanie byłego posła Wojciecha O. i pracowników Alior Banku w sprawie Zakładów Mięsnych Henryk Kania

27 listopada 2024 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie prokuratora z pionu PZ PK w Śląsku, zatrzymali byłego posła Wojciecha O. oraz pięciu pracowników Alior Bank SA. Sprawa dotyczy nieprawidłowości finansowych związanych z działalnością Zakładów Mięsnych Henryk Kania SA z Pszczyny.

Podejrzanym przedstawiono łącznie dziesięć zarzutów, w tym działania na szkodę Alior Bank SA poprzez przyznawanie wsparcia kredytowego na podstawie fałszywych dokumentów. Łączna wartość szkód oszacowana została na 161 milionów złotych. Wojciech O. pełnił wówczas funkcję dyrektora Departamentu Biznesu Agro w banku, natomiast pozostali podejrzani byli odpowiedzialni za opiniowanie wniosków kredytowych.

Środki zapobiegawcze i decyzje sądu

Po przedstawieniu zarzutów podejrzani zostali przesłuchani, a w przypadku trzech z nich prokuratura złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku wobec Wojciecha O., stosując zamiast tego poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Decyzja ta została uzasadniona dużym prawdopodobieństwem popełnienia przez niego zarzucanego przestępstwa.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki wolnościowe, takie jak poręczenie majątkowe (od 20 000 do 100 000 zł), dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się z określonymi osobami.

Tło sprawy: upadek Zakładów Mięsnych Henryk Kania SA

Zakłady Mięsne Henryk Kania SA były jednym z największych przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego w Polsce. Firma, założona przez Henryka Kanię w latach 90., w okresie swojej świetności produkowała nawet 200 ton mięsa dziennie. W późniejszych latach stery przejął jego syn, Henryk Kania Junior, jednak przedsiębiorstwo zaczęło borykać się z poważnymi problemami finansowymi.

W 2019 roku prokuratura ustaliła, że firma wystawiała tzw. puste faktury, co przyczyniło się do jej upadku. W 2020 roku syndyk ogłosił bankructwo, a część aktywów przejął Cedrob za 100 mln zł netto. W tym czasie Henryk Kania Junior przebywał w Argentynie, gdzie został zatrzymany. Jest podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa finansowe. Jak dotąd nie wrócił do Polski, a proces jego ekstradycji wciąż się toczy.

Śmierć Henryka Kani Seniora

Kilka dni temu, 21 listopada 2024 roku, w wieku 78 lat zmarł Henryk Kania Senior, założyciel Zakładów Mięsnych. Pod jego kierownictwem firma osiągnęła szczyt rozwoju, stając się symbolem sukcesu polskiego przemysłu mięsnego.

Dalsze działania prokuratury

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych prowadzono od 2019 roku. Dotychczas przedstawiono zarzuty 30 osobom, w tym m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, prania pieniędzy oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Prokuratura zapowiedziała dalsze kroki w tej sprawie, w tym możliwość złożenia zażalenia na decyzję sądu dotyczącą Wojciecha O. Sprawa Zakładów Mięsnych Henryk Kania SA jest jedną z największych afer finansowych ostatnich lat, ukazującą skalę problemów w sektorze korporacyjnym i bankowym.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version