wtorek, 27 lipca, 2021
INWESTYCJEZłota (nie)wiedza. Czego Polacy nie wiedzą o inwestycjach w złoto?

Złota (nie)wiedza. Czego Polacy nie wiedzą o inwestycjach w złoto?

-

Złota (nie)wiedza. Czego Polacy nie wiedzą o inwestycjach w złoto?

W 2020 roku prawie 27% Polaków inwestowało – wynika z badania firmy Tavex zrealizowanego przez SW Research. Niestety równocześnie prawie trzy czwarte ankietowanych nie lokowało swoich oszczędności w żadnych aktywach. Najczęściej jako sposób na pomnożenie odłożonych środków finansowych wybieramy lokaty (37%), akcje na giełdzie (25%) oraz zakup nieruchomości (22%). W złoto inwestuje prawie 15% respondentów. Co ciekawe, aż 35% osób uważa, że warto postawić na królewski kruszec. Dlaczego więc tego nie robi? Tłumaczą eksperci firmy Tavex.

Czy inwestycje pokrywają się z naszymi opiniami?

Oprócz lokat, akcji na giełdzie, nieruchomości i złota w 2020 roku inwestowaliśmy w fundusze inwestycyjne (22%), bitcoiny (16%), obligacje Skarbu Państwa (14%) oraz antyki i sztukę (9%).

Deklaracje te różnią się jednak od opinii na temat atrakcyjności poszczególnych aktywów. Na pierwszym miejscu znajdują się w tym zestawianiu nieruchomości, ponad połowa (54%) respondentów uznaje je za najbardziej opłacalną opcję. Drugie miejsce zajmuje złoto – ponad jedna trzecia wskazań.

Coraz więcej osób zaczyna interesować się lokowaniem majątku w złocie. Kruszec ten zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysów gospodarczych. Stanowi on jeden z najpewniejszym rodzajów inwestycji. W 2020 roku nasze przychody wzrosły ponad trzykrotnie w porównaniu do tych z 2019 roku. Pokazuje to, jak bardzo rośnie popularność inwestowania w złote sztabki i monety – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Złoto (nie)tylko dla wybranych

Ankietowani, którzy nie wybrali złota jako swojej inwestycji najczęściej argumentowali to brakiem wystarczającej wiedzy na temat tego aktywa (37%). Prawie jeden na czterech z nich nie wybrał go, ponieważ jego zdaniem jest to za drogie rozwiązanie, a zaledwie 14% uważa, że inne aktywa są efektywniejsze.

Często wolimy powielać dobrze nam znane schematy, inwestować swoje oszczędności wzorem osób z naszego otoczenia. Uważamy to za bezpieczniejsze wyjście. Niestety obecnie nie jest to dobra strategia. Odważnie można powiedzieć, że wpłacanie środków na lokaty i depozyty straciło sens, jeżeli chcemy pomnożyć swój majątek – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Inflacja, która pod koniec 2020 roku wynosiła 3,1%, odbiera nam zysk z ­i tak już niskiego oprocentowania lokat. W 2021 roku przewiduje się, że będziemy mieć lepsze możliwości do pomnożenia kapitału. W związku z tym warto rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami, których do tej pory nie próbowaliśmy – dodaje.

Inwestycja w królewski kruszec nie zawsze przyniesie nam profity w krótkiej perspektywie. Jeśli jednak potraktujemy ją jako długoletnią lokatę, to zysk jest prawie pewny. Są oczywiście aktywa, dzięki których można zarobić na zmianach notowań, jak np. kryptowaluty. Jeżeli chcemy się jednak zabezpieczyć finansowo i równocześnie – w dalszej perspektywie – zwiększyć swój majątek, wówczas warto wybrać złoto.

Złoto to dobry wybór dla każdego – niezależnie od zasobności portfela. Rynek dostarcza wielu możliwości inwestycji w ten metal, a każda cechuje się odmienną specyfiką i różnym stopniem ryzyka – wskazuje Aleksandra Olbryś, Młodszy Analityk ds. Rynku Złota, Tavex. Co istotne, aby zacząć inwestować w ten kruszec nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy finansowej. Najważniejsze na samym początku jest zapoznanie się z analizą aktualnych notowań złota oraz wykresem jego cen na przestrzeni ostatnich lat – dodaje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...