czwartek, 30 czerwca, 2022
INWESTYCJEZłota (nie)wiedza. Czego Polacy nie wiedzą o inwestycjach w złoto?

Złota (nie)wiedza. Czego Polacy nie wiedzą o inwestycjach w złoto?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Złota (nie)wiedza. Czego Polacy nie wiedzą o inwestycjach w złoto?

W 2020 roku prawie 27% Polaków inwestowało – wynika z badania firmy Tavex zrealizowanego przez SW Research. Niestety równocześnie prawie trzy czwarte ankietowanych nie lokowało swoich oszczędności w żadnych aktywach. Najczęściej jako sposób na pomnożenie odłożonych środków finansowych wybieramy lokaty (37%), akcje na giełdzie (25%) oraz zakup nieruchomości (22%). W złoto inwestuje prawie 15% respondentów. Co ciekawe, aż 35% osób uważa, że warto postawić na królewski kruszec. Dlaczego więc tego nie robi? Tłumaczą eksperci firmy Tavex.

Czy inwestycje pokrywają się z naszymi opiniami?

Oprócz lokat, akcji na giełdzie, nieruchomości i złota w 2020 roku inwestowaliśmy w fundusze inwestycyjne (22%), bitcoiny (16%), obligacje Skarbu Państwa (14%) oraz antyki i sztukę (9%).

Deklaracje te różnią się jednak od opinii na temat atrakcyjności poszczególnych aktywów. Na pierwszym miejscu znajdują się w tym zestawianiu nieruchomości, ponad połowa (54%) respondentów uznaje je za najbardziej opłacalną opcję. Drugie miejsce zajmuje złoto – ponad jedna trzecia wskazań.

Coraz więcej osób zaczyna interesować się lokowaniem majątku w złocie. Kruszec ten zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysów gospodarczych. Stanowi on jeden z najpewniejszym rodzajów inwestycji. W 2020 roku nasze przychody wzrosły ponad trzykrotnie w porównaniu do tych z 2019 roku. Pokazuje to, jak bardzo rośnie popularność inwestowania w złote sztabki i monety – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Złoto (nie)tylko dla wybranych

Ankietowani, którzy nie wybrali złota jako swojej inwestycji najczęściej argumentowali to brakiem wystarczającej wiedzy na temat tego aktywa (37%). Prawie jeden na czterech z nich nie wybrał go, ponieważ jego zdaniem jest to za drogie rozwiązanie, a zaledwie 14% uważa, że inne aktywa są efektywniejsze.

Często wolimy powielać dobrze nam znane schematy, inwestować swoje oszczędności wzorem osób z naszego otoczenia. Uważamy to za bezpieczniejsze wyjście. Niestety obecnie nie jest to dobra strategia. Odważnie można powiedzieć, że wpłacanie środków na lokaty i depozyty straciło sens, jeżeli chcemy pomnożyć swój majątek – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Inflacja, która pod koniec 2020 roku wynosiła 3,1%, odbiera nam zysk z ­i tak już niskiego oprocentowania lokat. W 2021 roku przewiduje się, że będziemy mieć lepsze możliwości do pomnożenia kapitału. W związku z tym warto rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami, których do tej pory nie próbowaliśmy – dodaje.

Inwestycja w królewski kruszec nie zawsze przyniesie nam profity w krótkiej perspektywie. Jeśli jednak potraktujemy ją jako długoletnią lokatę, to zysk jest prawie pewny. Są oczywiście aktywa, dzięki których można zarobić na zmianach notowań, jak np. kryptowaluty. Jeżeli chcemy się jednak zabezpieczyć finansowo i równocześnie – w dalszej perspektywie – zwiększyć swój majątek, wówczas warto wybrać złoto.

Złoto to dobry wybór dla każdego – niezależnie od zasobności portfela. Rynek dostarcza wielu możliwości inwestycji w ten metal, a każda cechuje się odmienną specyfiką i różnym stopniem ryzyka – wskazuje Aleksandra Olbryś, Młodszy Analityk ds. Rynku Złota, Tavex. Co istotne, aby zacząć inwestować w ten kruszec nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy finansowej. Najważniejsze na samym początku jest zapoznanie się z analizą aktualnych notowań złota oraz wykresem jego cen na przestrzeni ostatnich lat – dodaje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...