czwartek, 6 maja, 2021
TECHNOLOGIA17 października: Dzień Arkusza Kalkulacyjnego

17 października: Dzień Arkusza Kalkulacyjnego

-

17 października: Dzień Arkusza Kalkulacyjnego

W sobotę 17 października przypada Dzień Arkusza Kalkulacyjnego. Dlaczego w tym terminie ma swoje święto program z tabelkami, kolumnami i formułami? Bo właśnie tego dnia, 41 lat wcześniej, swoją premierę miał pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II – VisiCalc.

Gdy w kosmosie pierwsza oficer pokładowa Ripley walczyła z ósmym pasażerem Nostromo, a na Ziemi Apollo Creed mierzył się ze wschodzącą gwiazdą boksu Rockym Balboa, premierę miał pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla komputera Apple II – VisiCalc. Było to dokładnie 17 października 1979. Od tamtej pory wiele się zmieniło — Rocky Balboa od dawna nie jest bokserem, a na ringu walczy kolejne pokolenie Creedów. Jednak arkusz kalkulacyjny, którego święto obchodzimy w sobotę, trwa nieprzerwanie!

Jedni go kochają, inni nienawidzą, a niektórzy trochę się boją. Nieważne do której grupy się zaliczasz, prawdopodobnie wiesz jak wygląda.

– Choć trudno nam w to uwierzyć, gdy prezentowano pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych VisiCalc, był on rewolucyjnym rozwiązaniem. W latach 70 i 80 używali go nieliczni, a dziś co drugi komputer posiada MS Excel, czyli najpopularniejszy elektroniczny arkusz kalkulacyjny. – mówi Paweł Szumiński z technologicznej firmy BPSC i dodaje – Każdego dnia na całym świecie otwiera się miliony arkuszy, jednak częściej przygotowuje się tam plany lekcji, listy zakupów, czy planuje domowe wydatki, niż buduje budżety firmowe, czy analizuje wyniki finansowe. Arkusze kalkulacyjne dla biznesu są dzisiaj niczym klasyczne auta z lat 70 dla pasjonatów motoryzacji – warto mieć, ale nie jest to samochód pierwszego wyboru do codziennej komunikacji. – podsumowuje ekspert z katowickiej spółki IT.

Pomimo, że tak jak zauważa Paweł Szumiński, arkusz kalkulacyjny w biznesie ma już swój „złoty wiek” dawno za sobą i dzisiaj są dużo sprawniejsze programy, które same zbierają, porządkują i analizują dane, jak np. ERP-y, to nikt nie odbierze tego, że VisiCalc i inne jego wersje ułatwiły pracę z danymi.

Różowe lata 70.

Historia arkusza kalkulacyjnego zaczyna się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a dokładnie w 1978 roku. Wówczas dwóch programistów Dan Bricklin i Bob Frankston zaczęło pracę nad pierwszym elektronicznym arkuszem kalkulacyjnym. Opracowany z myślą o komputerach Apple II system, zaledwie po roku prac był już gotowy. Dzięki temu 8-bitowy komputer zaprojektowany przez Steve’a Wozniaka stał się urządzeniem powszechnym i dostępnym dla biznesu oraz użytkowników domowych. Przełomowe dzieło zwinnego duetu programistów walnie przyczyniło się do tego, że produkt z logo nadgryzionego jabłka stał się jednym z pierwszych na świecie udanych produktów mikrokomputerowych wytwarzanych masowo.

Dzień Arkusza Kalkulacyjnego jest dniem świętowania zarówno zalet, ale też wad. Jak na swoje czterdzieści lat to i tak trzyma się mocno. Pytanie czy to już czas na emeryturę?

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...