FINANSE71 proc. Polaków zmieniło swój styl życia ze względu na rosnące ceny

71 proc. Polaków zmieniło swój styl życia ze względu na rosnące ceny

71 proc. Polaków zmieniło swój styl życia ze względu na rosnące ceny

Agencja mediowa Mindshare zbadała, jak wygląda “inflacyjna” codzienność Polaków. Najnowszy raport Monitoring zmian w stylu życia pokazuje, że nie tylko pandemia znacząco wpłynęła na zachowania i decyzje konsumentów – aż 71 proc. z nich równie mocno odczuwa skutki inflacji. Jakie nawyki utrwalił COVID-19, a jakie nowe tendencje można zaobserwować?

Wybory konsumenckie podyktowane zawartością portfela

Pandemia w trakcie swoich najtwardszych obostrzeń odczuwalna była dla 55 proc.[1] Polaków. Dane z raportu Mindshare Monitoring zmian w stylu życia z 2023 roku pokazują, że inflacja dotyka aż 71 proc. z nich.

Konsumenci jeszcze dokładniej planują zakupy (66 proc. badanych vs. 46 proc. podczas pandemii) i częściej zwracają uwagę na ceny podczas ich robienia (76 proc.). Niejednokrotnie wybierają również produkty przecenione lub z wyprzedaży (62 proc.), a oszczędzanie przekłada się także na lepsze planowanie posiłków i zdrowsze odżywianie (53 proc. badanych, w stosunku do 32 proc. w 2020 roku).

Pogłębiająca się digitalizacja życia

Pandemia sprawiła, że Polacy zmuszeni byli przenieść swoje życie do online’u. Ówczesne zmiany przeniknęły do życia codziennego i towarzyszą im do dziś. Z internetu częściej korzysta blisko połowa internautów (48 proc. badanych vs. 45 proc. podczas pandemii), a 38 proc. z nich podtrzymuje za jego pośrednictwem kontakt z rodziną. Trendem, który utrzymuje się od przeszło 3 lat są również konsumpcja filmów i seriali w internecie (38 proc. badanych) oraz e-wizyty lub konsultacje telefoniczne z lekarzem, z których obecnie korzysta blisko połowa Polaków (48 proc. badanych).

Większa troska o los innych

Przez ostatnie 3 lata Polacy zaczęli zwracać większą uwagę na swoje zdrowie, zarówno fizyczne (65 proc. vs. 45 proc. w 2020 roku), jak i psychiczne (53 proc. vs. 35 proc. w 2020 roku).

W kontekście emocjonalnym wpływ odcisnęła również wojna w Ukrainie – ponad połowa Polaków (53 proc.) przyznaje, że jej wybuch sprawił, że są bardziej wrażliwi na los innych ludzi (w trakcie pandemii emocje te towarzyszyły 40 proc. osób) i bardziej emocjonalnie reaguje na różne wydarzenia i problemy niż wcześniej (52 proc.).

Na stałe zostały z Polakami także przyzwyczajenia dotyczące spędzania czasu wolnego – ćwiczenia w domu wykonuje ⅓ społeczeństwa (39 proc. vs. 30 proc. w 2020 roku), a gotowość na zdobywanie nowych umiejętności deklaruje 41 proc. badanych.

Konsumenci adaptują się do zmian

Wyniki badania Mindshare pokazują, że Polacy w pewnym stopniu adaptują swoje zwyczaje i nawyki do zmian, jednak ich troska o zdrowie psychiczne może sugerować, że nie odbywa się to z łatwością. Funkcjonowanie w ciągłej niepewności powoduje, że wychodzenie z sytuacji wywołanych licznymi kryzysami (pandemia, wojna, inflacja) ze względu na częstotliwość ich występowania może przychodzić Polakom z coraz większą trudnością. Ponadto wskaźniki ufności konsumenckiej raportowane przez GUS[2], wykazują tendencję wzrostową, jednak jest ona coraz wolniejsza i nie zbliża się do poziomu sprzed pandemii.

[1] Mindshare Polska “Koronatrendy” 2020

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura/koniunktura/koniunktura-konsumencka-kwiecien-2023-roku,1,122.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...