FIRMY7R i Nrep nawiązują strategiczne partnerstwo

7R i Nrep nawiązują strategiczne partnerstwo

7R i Nrep nawiązują strategiczne partnerstwo

7R, deweloper specjalizujący się w budowie wysokiej jakości magazynów, zawiera strategiczne partnerstwo z Nrep, w ramach którego Nrep nabywa większościowy pakiet udziałów w 7R. Podwyższenie kapitału zakładowego pozwoli firmom na dynamiczny rozwój w Polsce i dalszą realizację projektów w duchu ESG.

Nrep to wiodący inwestor na rynku nieruchomości w krajach nordyckich, skoncentrowany na ESG. Obecny jest w ośmiu krajach i zarządza aktywami o wartości 19 miliardów euro o powierzchni 8 mln mkw. Z powodzeniem inwestuje w obiekty logistyczne za pośrednictwem platformy logistycznej Logicenters. Z kolei 7R to doświadczony polski deweloper magazynowy, który do tej pory zrealizował projekty o łącznej powierzchni ponad 1,8 mln mkw. W 2022 roku 7R zamknęło kilkanaście transakcji sprzedaży projektów o łącznej wartości ponad 430 mln euro, zyskując 20 proc. udział na rynku inwestycyjnym w Polsce.

Partnerstwo oznacza, że Nrep (poprzez Nordic Strategies Fund V) stanie się większościowym udziałowcem 7R. Inwestując około 200 milionów euro nowego kapitału w spółkę inwestor będzie wspierał dalszy rozwój 7R, koncentrując się na Polsce. Dostrzega on również dodatkowe możliwości inwestycyjne w Czechach. 7R skupi się na zrównoważonym rozwoju poprzez budowę zaawansowanych technologicznie magazynów, które spełniają najwyższe standardy jakościowe.

– Pozyskanie Nrep jako strategicznego udziałowca jest niezwykle ważnym krokiem dla 7R. Inwestycja kapitałowa to szansa na kontynuację działań w duchu zrównoważonego rozwoju, zdobywanie nowych rynków i możliwość budowania długoterminowych relacji z najemcami. Pozostając właścicielem niektórych aktywów, wzmocnimy relacje z naszymi najemcami. Ta wyjątkowa oferta wyróżni 7R spośród innych graczy na runku i przyniesie wymierne korzyści naszym klientom. Nowa perspektywa pozwoli nam utrzymać pozycję lidera zrównoważonego rozwoju – mówi Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R.

Inwestycja Nrep oznacza, że spółka 7R staje się jednym z najlepiej dokapitalizowanych deweloperów nieruchomości logistycznych i przemysłowych w Polsce. 7R jak dotychczas będzie kontynuowało rozwój w ramach spółek joint venture oraz rozwijało własne zasoby nieruchomościowe, zachowując niektóre aktywa w bilansie spółki.

Nrep jest uznawany za lidera zrównoważonego rozwoju – firma zainwestowała w 7R z funduszem NSF V, który po zebraniu kapitału w wysokości 3,65 mld EUR jest jak dotąd największym europejskim funduszem nieruchomościowym typu value-added.

Rune Kock, CEO Nrep dodaje: 7R to firma o solidnych fundamentach, silnej pozycji na rynku i priorytetach, które są zbieżne z wartościami Nrep, szczególnie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inwestycja stanowi wyjątkową okazję do zastosowania naszej strategii dekarbonizacji na dużym portfelu nieruchomości i tym samym skalowania naszych wysiłków na rzecz obniżenia emisji CO2. Współpraca pozwoli także na uzyskanie dostępu do znaczącego obszaru rynku, na którym popyt przewyższa podaż. Cieszymy się na współpracę z zespołem 7R, aby wspólnie wykorzystać tę szansę.

– Cieszymy się, że Nrep jest nowym głównym udziałowcem 7R – kontynuuje Chris Zeuner, CIO i członek zarządu 7R. – Zawarcie w tym roku jednej z największych transakcji M&A na rynku nieruchomości w sektorze logistycznym w Europie jest efektem strategii biznesowej, którą kierowaliśmy się w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Transakcja pozwoli zdywersyfikować naszą działalność, wzmocnić relacje z klientami oraz zdobyć nowe rynki i dzięki temu zwiększyć wartość firmy dla interesariuszy.

Przejęcie większościowego pakietu udziałów w 7R umacnia zaangażowanie Nrep w polski rynek logistyczny. Stanowi jedną z naszych największych i najbardziej strategicznych transakcji. Jednocześnie nasze nowe partnerstwo z deweloperem umożliwia naszemu oddziałowi Logicenters zapewnienie naszym obecnym skandynawskim klientom pełnej oferty produktowej w Polsce. Łącząc udane osiągnięcia i doświadczenie 7R z instytucjonalnym podejściem Nrep do napędzania rzeczywistych zmian w branży zarówno dla ludzi, jak i planety, jestem przekonany, że wspólnie zbudujemy jeszcze więcej możliwości i korzyści dla wszystkich interesariuszy – mówi Petri Valkama, Partner & Head of Strategic Transactions w Nrep.

W transakcji 7R doradzały firmy Cushman & Wakefield, KKW, Rymarz Zdort Maruta i Crido, natomiast Nrep firmy Linklaters, PwC, EY, JLL i Savills.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...