Obowiązkowy split payment to najgorsza zmiana w prawie wprowadzona w 2019 roku – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę inFakt wśród mikroprzedsiębiorców. Z kolei z regulacji, które weszły lub wejdą w życie w 2020 roku, najwięcej zastrzeżeń budzi konieczność wystawiania faktur tylko do paragonów z wprowadzonym NIP. Ponadto przedstawiciele małego biznesu uważają, że polityka rządu względem nich jest źle prowadzona.
Zmiany bez wpływu na prowadzenie działalności
Aż 62% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, wskazało, że zmiany prawne wprowadzone w 2019 roku pozostały bez wpływu na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą. Za obciążające uznało je 34% ankietowanych, a jedynie pozostałe 4% przyznało, że zmiany wprowadzone w ubiegłym roku pomogły w prowadzeniu biznesu.
Jednocześnie mikroprzedsiębiorcy negatywnie ocenili politykę rządu wobec mikroprzedsiębiorców – 65% miało o niej złe lub bardzo złe zdanie. Przeciwnie uważało jedynie 8% ankietowanych.
Split payment, biała lista podatników, NIP na paragonie – na minus
Wśród nowych przepisów za wprowadzające najwięcej kłopotów zostały uznane: obowiązkowy split payment (25% wskazań), biała lista podatników (23%) czy limit amortyzacji przy pojazdach osobowych (12%). Co ciekawe, aż 20% uczestników badania stwierdziło, że nie zna żadnej spośród zmian prawnych, które zaczęły obowiązywać w 2019 roku.
– Przedsiębiorcy wskazują, że załatwianie formalności prawno-podatkowych zajmują im zbyt wiele czasu. Stąd też trudno się dziwić, że w sytuacji, kiedy mają zaufanego księgowego, wolą skupić się na istocie swojego biznesu, a sprawy formalne pozostawić specjaliście. Posiadanie zaufanego księgowego to bardzo ważny czynnik wpływający na powodzenie biznesu – mówi Joanna Swatowska-Rybak, kierownik badania z firmy inFakt.
Warto też zauważyć, że łącznie 27% badanych odpowiedziało, że nie zna żadnej ze zmian planowanych na 2020 rok, a jeśli je zna – nie ocenia ich pozytywnie. Natomiast zdecydowanie najgorzej ocenianą zmianą w prawie jest obowiązek wystawiania faktur tylko do paragonów z wprowadzonym Numerem Identyfikacji Podatkowej – wskazało tak 34% badanych przedsiębiorców.
Trudno wskazać plusy
Aż dwie trzecie badanych uznało, że żaden z nowych przepisów nie pomógł im w 2019 roku w prowadzeniu biznesu. Z kolei przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się wyróżnić niektóre regulacje, najczęściej wskazywali na białą listę podatników (7%) jako rozwiązanie, które pomoże zweryfikować wiarygodność kontrahentów oraz na możliwość rozliczania ZUS wg przychodu, co z kolei umożliwia obniżenie kosztów prowadzenia działalności (6%).
Oczekiwania przedsiębiorców na 2020 rok
Spośród zmian, które weszły lub wejdą w życie w bieżącym roku, przedsiębiorcy najlepiej oceniają wprowadzenie mikrorachunku podatkowego (49%), obniżenie stawki podatku dochodowego na 17% oraz wprowadzenie ZUS+, a więc możliwości rozliczania składek uzależnionych od dochodu (22%). – Ta ostatnia regulacja odpowiada podnoszonemu od lat postulatowi przedsiębiorców, aby daniny na rzecz państwa były niższe. Można spodziewać się, że ZUS+ będzie cieszył się dużą popularnością wśród uprawnionych do niego osób – podsumowuje Joanna Swatowska-Rybak.