Ten nowotwór to szybki i podstępny zabójca kobiet. Apel lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.
To jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, który rokrocznie zbiera śmiertelne żniwo wśród kobiet, często bardzo młodych. 8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Lekarze Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przypominają, że w przypadku tego typu nowotworów istotna jest profilaktyka i odpowiednio często realizowane badania.
– Niestety rak jajnika bardzo często objawy daje dopiero gdy jej w zaawansowanym stadium. Bardzo często jest nowotworem pierwotnym diagnozowanym dopiero, gdy daje przerzut do innego organu. Walka z nim jest bardzo trudna, stąd takie dni jak 8 maja mogą być motywacją do zapisania się na badania i do namawiania wszystkich Pań do czujności, ostrożności oraz do pamiętania o swoim zdrowiu – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, lekarz ginekolog.
Nowotwory jajnika rokrocznie zbierają śmiertelne żniwo wśród kobiet, które przez wiele miesięcy nie podejrzewają nawet, że mogą być chore. Ten rodzaj choroby uznawany jest przez lekarzy za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu, bo wykrywany jest zwykle w ostatnim stadium, gdy możliwości walki o zdrowie pacjentki są mocno graniczone. Stąd też apel lekarzy: niech Dzień Świadomości Raka Jajnika będzie
– Rak jajnika to przebiegły nowotwór złośliwy w kierunku którego nie opracowano w pełni skutecznego programu profilaktycznego. Z uwagi na jego niecharakterystyczne objawy w zdecydowanej większości przypadków jest diagnozowany w późnym stadium zaawansowania. Jest to piąty pod względem zachorowalności oraz czwarty pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy u kobiet – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Jest to nowotwór na który zapadają najczęściej kobiety w średnim wieku, ale należy pamiętać, że przydarza się on również młodym kobietom.
Szczyt zachorowalności przypada na wiek 55 – 70 lat. Należy pamiętać że ok 10-15% raków jajnika ma podłoże genetyczne dlatego w przypadku występowania nowotworów złośliwych piersi lub jajnika w rodzinie wskazane są badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2. Jedynie regularne coroczne wizyty ginekologiczne z wykonaniem USG przezpochwowego są jedynym narzędziem w walce z tym nowotworem – mówi prezes Michał Bulsa.
Jak dodaje prezes Bulsa w przypadku podejrzenia zmian w obrębie jajnika zalecane są badania dodatkowe w tym poziom białka CA 125. Tylko profilaktyka i szybko podjęte, skuteczne leczenie w przypadku tego typu nowotworu może dać pacjentkom szansę na podjęcie skutecznej walki z chorobą.