MEDYCYNA I FARMACJATen nowotwór to podstępny morderca kobiet. Dzisiaj jest Dzień Świadomości Raka Jajnika

Ten nowotwór to podstępny morderca kobiet. Dzisiaj jest Dzień Świadomości Raka Jajnika

Ten nowotwór to podstępny morderca kobiet. Dzisiaj jest Dzień Świadomości Raka Jajnika

Ten nowotwór to  szybki i podstępny zabójca kobiet. Apel lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

To jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, który rokrocznie zbiera śmiertelne żniwo wśród kobiet, często bardzo młodych. 8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Lekarze Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przypominają, że w przypadku tego typu nowotworów istotna jest profilaktyka i odpowiednio często realizowane badania.

– Niestety rak jajnika bardzo często objawy daje dopiero gdy jej w zaawansowanym stadium. Bardzo często jest nowotworem pierwotnym diagnozowanym dopiero, gdy daje przerzut do innego organu. Walka z nim jest bardzo trudna, stąd takie dni jak 8 maja mogą być motywacją do zapisania się na badania i do namawiania wszystkich Pań do czujności, ostrożności oraz do pamiętania o swoim zdrowiu – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, lekarz ginekolog.

Nowotwory jajnika rokrocznie zbierają śmiertelne żniwo wśród kobiet, które przez wiele miesięcy nie podejrzewają nawet, że mogą być chore. Ten rodzaj choroby uznawany jest przez lekarzy za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu, bo wykrywany jest zwykle w ostatnim stadium, gdy możliwości walki o zdrowie pacjentki są mocno graniczone. Stąd też apel lekarzy: niech Dzień Świadomości Raka Jajnika będzie

– Rak jajnika to przebiegły nowotwór złośliwy w kierunku którego nie opracowano w pełni skutecznego programu profilaktycznego. Z uwagi na jego niecharakterystyczne objawy w zdecydowanej większości przypadków jest diagnozowany w późnym stadium zaawansowania. Jest to piąty pod względem zachorowalności oraz czwarty pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy u kobiet – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Jest to nowotwór na który zapadają najczęściej kobiety w średnim wieku, ale należy pamiętać, że przydarza się on również młodym kobietom.

Szczyt zachorowalności przypada na wiek 55 – 70 lat. Należy pamiętać że ok 10-15% raków jajnika ma podłoże genetyczne dlatego w przypadku występowania nowotworów złośliwych piersi lub jajnika w rodzinie wskazane są badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2. Jedynie regularne coroczne wizyty ginekologiczne z wykonaniem USG przezpochwowego są jedynym narzędziem w walce z tym nowotworem – mówi prezes Michał Bulsa.

Jak dodaje prezes Bulsa w przypadku podejrzenia zmian w obrębie jajnika zalecane są badania dodatkowe w tym poziom białka CA 125. Tylko profilaktyka i szybko podjęte, skuteczne leczenie w przypadku tego typu nowotworu może dać pacjentkom szansę na podjęcie skutecznej walki z chorobą.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...