Google for Startups zaprezentował listę beneficjentów programu Growth Academy: AI for Health. Wśród nich dwa polskie startupy.
Google for Startups ogłosił listę startupów zajmujących się innowacjami w branży medycznej, które zostały wybrane do kolejnej edycji programu Growth Academy: AI for Health. Wśród 24 beneficjentów znalazły się dwie firmy z Polski: startupy HearMe oraz Mindgram. Program ten wspiera innowacyjne startupy, których rozwiązania mają potencjał do poprawy opieki zdrowotnej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, głównie poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Polskie firmy zadbają o zdrowie psychiczne i rozwój osobisty
W gronie 24 startupów technologicznych z 13 krajów znalazły się dwie polskie firmy: HearMe i Mindgram. Oba startupy oferują platformy umożliwiające firmom dbanie o dobrostan psychiczny oraz rozwój osobisty pracowników i pracowniczek poprzez dostęp do konsultacji z psychologami, terapeutami oraz szkolenia i warsztaty online.
Założyciele HearMe – Katarzyna Gryzło, Paweł Pierścionek i Michał Pośnik – pragnęli zmniejszyć poziom stresu wśród polskich pracowników, którzy należą do najbardziej zestresowanych w Unii Europejskiej. Twórcy startupu wierzą, że dobrostan pracowników przekłada się na sprawne funkcjonowanie oraz sukces firmy, dlatego wymaga regularnej opieki. HearMe zapewnia wsparcie specjalistów np. z zakresu zaburzeń lękowych, psychodietetyki, zaburzeń nastroju, seksuologii czy radzenia sobie ze stresem w ramach indywidualnych konsultacji online.
Z kolei ideą Mindgramu jest wsparcie psychologiczne oraz dostęp do narzędzi wspomagających rozwój osobisty pracowników, niezależnie od branży i stanowiska. Założycielom Mindgramu – Jakubowi Zielińskiemu, Małgorzacie Ohme oraz Adamowi Plonie – zależy na tym, aby każdy mógł w dowolnym momencie otrzymać potrzebną pomoc od psychoterapeutów w formie konsultacji online. Ich platforma opiera się na pięciu elementach well-beingu: dobrostanie psychologicznym, fizycznym, zawodowym, społecznym i finansowym; w każdym z tych zakresów pracownicy znajdą liczne warsztaty oraz wykłady live.
– Dbanie o dobrostan psychiczny pracowników powoli staje się nie tylko benefitem w polskich firmach, ale i standardem. Technologia, w tym sztuczna inteligencja, może w tym znacznie pomóc – mówi Michał Kramarz, szef Google for Startups w Europie Środkowo-Wschodniej. – W tegorocznej odsłonie programu Growth Academy: AI for Health będą uczestniczyć firmy proponujące przełomowe rozwiązania w analizie danych, badaniach, profilaktyce czy diagnozie. Wśród tego grona znalazły się startupy z Polski. Wierzymy, że nasze wsparcie w ramach programu Growth Academy: AI for Health przyniesie realne efekty: nie tylko w rozwoju firm, ale też samej branży.
Medyczne innowacje z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki
Program Google for Startups Growth Academy: AI for Health obejmuje startupy z 13 krajów, które pracują nad nowatorskimi technologiami w różnych dziedzinach medycyny – od zdrowia psychicznego po analizę danych i przewidywanie rozwoju chorób.
Wśród beneficjentów programu znalazły się m.in.:
- FiveLives (Francja), cyfrowa platforma zdrowia mózgu dla osób w wieku 50+, oferująca ćwiczenia na pamięć i koncentrację, by poprawić kondycję umysłową i zminimalizować ryzyko demencji wśród seniorów.
- Juniver (Wielka Brytania) zapewnia całodobową pomoc osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania, wykorzystując sztuczną inteligencję do identyfikacji szkodliwych wzorców, wsparcie rówieśnicze i telemedycynę.
- SYCAI Medical (Hiszpania) rozwija oprogramowanie urządzeń medycznych, aby zapobiegać występowaniu nowotworów jamy brzusznej w sposób nieinwazyjny.
- Powerful Medical (Słowacja) rewolucjonizuje diagnostykę sercowo-naczyniową dzięki platformie opartej na sztucznej inteligencji, która umożliwia pracownikom ochrony zdrowia w całej UE i poza nią diagnozowanie i leczenie 39 schorzeń sercowo-naczyniowych.
Podczas trzymiesięcznego programu uczestnicy wezmą udział w wirtualnych warsztatach na temat najlepszych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji, rozwoju umiejętności przywódczych, odpowiedzialnych innowacji, projektowania produktów i pozyskiwania klientów. Startupy otrzymają także techniczne i mentorskie wsparcie ekspertów m.in. z Google Research, Google Health, Verily, Fitbit czy Google Deepmind, a w kolejnych miesiącach także wsparcie produktowe.