Grupa Recykl, notowany na NewConnect lider rynku zagospodarowywania odpadów poużytkowych w postaci zużytych opon, podpisał umowę o współpracy w ramach międzynarodowego projektu „Sustainable Materials for Innovative, Low Emissions Applications in the Circular City” (SMILE CITY). Projekt ten jest realizowany w ramach programu Horyzont Europa, największego europejskiego programu badawczo-innowacyjnego, który promuje zrównoważony rozwój oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Grupa Recykl dołączyła do konsorcjum składającego się z 35 partnerów reprezentujących 15 państw. Wśród uczestników znajdują się miasta, gminy, firmy budowlane i projektowe, instytucje badawcze, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz firmy technologiczne np. włoska Narodowa Agencja ds. Nowych Technologii, Energii i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego, francuskie Centrum Eksperymentów w Badaniach Miejskich – CEUS czy hiszpańska Comsa Corporacion De Infraestructuras SL, zaś z Polski, poza Grupą Recykl, uczestniczą w projekcie takie instytucje jak np. Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych czy Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla interdyscyplinarny charakter projektu.
Głównym celem SMILE CITY jest identyfikacja, weryfikacja i opracowanie innowacyjnych rozwiązań materiałowych, które przyczynią się do redukcji emisji CO₂ i zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów w miastach. Projekt zakłada intensywne wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu opon, takich jak włókna do mieszanek asfaltowych oraz puder gumowy.
– Podpisanie tej umowy to dla nas ogromny krok w stronę międzynarodowej współpracy w zakresie szerzenia idei zrównoważonego rozwoju miast i tym samym komercjalizacji produktów pochodzących z recyklingu opon na rynku budownictwa drogowego i infrastruktury miejskiej. Dzięki naszemu doświadczeniu w recyklingu opon oraz produkcji dodatków do mieszanek mineralno – asfaltowych np. stabilizatora SMAPOL czy pudru gumowego o wysokiej powierzchni właściwej GreenPowder wniesiemy istotny wkład w realizację celów SMILE CITY. – powiedział Maciej Jasiewicz, prezes Grupy Recykl.
Grupa Recykl, jako partner projektu, nadzoruje przygotowanie kluczowych publikacji:
- SMILE CITY Book: „Enhance the sustainability and quality of urban furniture in cycling lanes while promoting eco-friendly materials and innovative design”.
- SMILE CITY Guidelines: „HOW TO BUILD PERFORMANCE ROADS AND CYCLING LANES IN CITY SPACES”.
Publikacje te będą przewodnikami po korzyściach wynikających z wykorzystania innowacyjnych produktów m.in. SMAPOL oraz GreenPowder, które jako produkty pochodzące z recyklungu opon, pozwalają na efektywną i zrównoważoną modernizację infrastruktury drogowej. Poza teoretycznymi wskazówkami, obejmą również praktyczne ich zastosowania w budownictwie drogowym.
Projekt, którego koordynatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon (ETRA), będzie realizowany przez 48 miesięcy. Kluczowe działania obejmują rozwój zaawansowanych materiałów, takich jak asfalty modyfikowane gumą, stabilizator mieszanek mineralno-asfaltowych SMAPOL, kompozyty z recyklingu, oraz wdrażanie ich w rozwiązaniach dla infrastruktury miejskiej, takich jak ścieżki rowerowe, stacje ładowania rowerów elektrycznych czy elementy architektury miejskiej.
Udział Grupy Recykl w tym projekcie nie tylko wzmacnia pozycję firmy jako lidera innowacji w branży recyklingowej, ale także podkreśla jej zaangażowanie w budowanie zrównoważonej przyszłości.