Cena ropy przebiła psychologiczną barierę. Kiedy podwyżki na stacjach paliw?
Stabilizacja cen paliw w Polsce nadal trwa. Na stacjach średnie ceny benzyny i oleju napędowego zanotowały w ciągu ostatniego tygodnia spadek o 2 grosze na litrze, niwelując ostatni wzrost. Tymczasem ceny hurtowe wykazały lekki wzrost, choć nadal utrzymują się na poziomie z przełomu listopada i grudnia.
Na światowych rynkach dzieje się jednak sporo. Cena ropy Brent na giełdzie w Rotterdamie wzrosła o ponad 3 dolary w ciągu tygodnia, przekraczając psychologiczną barierę 80 dolarów za baryłkę w poniedziałek, 13 stycznia. Ostatni raz taki poziom notowano w lipcu ubiegłego roku.
Zmiany na rynku nie dotyczą wyłącznie cen. Traderzy, którzy opierają się na algorytmicznych strategiach inwestycyjnych, zanotowali w ostatnim czasie zauważalne straty. Wobec tego od lipca 2024 roku udział ropy w portfelach tych inwestorów spadł z 4 proc. do zaledwie 2 proc. To sugeruje, że traderzy dokonali zwrotu ku analizie fundamentalnej i kluczowe znaczenie zyskują teraz realne dane o podaży i popycie, a nie wyłącznie prognozy generowane przez modele matematyczne.
Eksperci zauważają, że ten powrót do podstawowej analizy rynku znajduje swoje odzwierciedlenie we wzrostach cen ropy obserwowanych od początku roku. W centrum uwagi znalazły się obawy o podaż, napędzane zapowiedziami zaostrzenia sankcji wobec Iranu przez administrację Trumpa. Sankcje te mogą znacząco ograniczyć dostępność surowca z Bliskiego Wschodu, co z kolei przyćmiło wcześniejsze obawy dotyczące słabszego popytu z Chin.
Rosnące ceny ropy nie są efektem jedynie zmian na rynku, ale również gry geopolitycznej. W obliczu nadchodzących sankcji USA wobec Iranu i ich wpływu na globalną podaż surowca, administracja Trumpa może zyskać większą siłę przetargową w negocjacjach z Rosją w sprawie sankcji i dostaw ropy.
Pomimo globalnych napięć i rosnących cen ropy na światowych giełdach, polscy kierowcy mogą spodziewać się stabilności na stacjach benzynowych w najbliższym tygodniu. Prognozy wskazują, że zmiany cen benzyny i oleju napędowego nie przekroczą 2-3 groszy na litrze.